Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Raki krtani i stany przedrakowe

Aleksandra Kruk-Zagajewska

Przew Lek 2002, 5, 9, 87-93
Online publish date: 2003/08/25
View full text Get citation
 



Nowotwory złośliwe krtani zostały zakodowane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób
i Problemów Medycznych (1997 r.) pod numerem C32. Są aktualnie w Polsce 6. co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i 27. u kobiet. Stanowią 4,6 proc. wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn i 0,6 proc. u kobiet.
W 1995 r. współczynnik zachorowalności u mężczyzn wynosił dla Polski 12,4 (na 100 tys. mieszkańców), natomiast dla kobiet 0,9. Jak wykazują dane epidemiologiczne, zachorowalność uległa w ostatnich 5 latach pewnej stabilizacji u mężczyzn, natomiast niewielkiemu wzrostowi u kobiet. Zachorowalność
na nowotwory złośliwe krtani u mężczyzn w Polsce
w porównaniu z innymi krajami świata można określić jako wysoką. Najwyższą obserwuje się we Francji, Hiszpanii, Chorwacji, najniższą natomiast w krajach skandynawskich [1].






Analiza zapadalności na ten nowotwór u mężczyzn w poszczególnych grupach wiekowych wskazuje na wzrost jego występowania po 45. roku życia. Wysoka zachorowalność występuje u mężczyzn w wieku 55–69 lat. Umieralność z powodu nowotworu złośliwego krtani u mężczyzn, w porównaniu z innymi krajami, sytuuje Polskę w grupie państw o wysokiej umieralności. Najwyższa umieralność stwierdzana jest w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (Węgry, Rosja, Litwa), najniższą obserwuje się w Szwecji. Wśród kobiet najwyższe wartości współczynnika umieralności występują na Kubie, w Kolumbii, Macedonii. Najniższą umieralność stwierdza się w krajach skandynawskich. Na tle świata Polskę można zaliczyć do krajów o niskiej umieralności. Nowotwory złośliwe krtani stanowią 9. przyczynę zgonów u mężczyzn i 30. u kobiet umierających z powodu choroby nowotworowej.



Okolice anatomiczne
krtani



Anatomiczno-kliniczny podział krtani wyróżnia 3 jej piętra. Piętro górne czyli nagłośnia, dzieli się na część górną z tylną powierzchnią nagłośni poziomu nadgnykowego, łącznie z jej wolnym brzegiem, fałdem nalewkowo-nagłośniowym i nalewką ze strefą brzeżna oraz część dolną z nagłośnią poziomu podgnykowego, fałdem kieszonki i kieszonką krtaniową. W piętrze środkowym wyróżnia się fałdy głosowe ze spoidłem przednim i tylnym. Piętro dolne tworzy prawa i lewa ściana okolicy podgłośniowej aż do pierwszego pierścienia tchawicy. Lokalizacja raka krtani w poszczególnych piętrach...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.