eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Rejestr Chorób Reumatycznych – duże korzyści dla lekarzy i pacjentów
ROZMOWA Z PROF. ZBIGNIEWEM ŻUBEREM I DR. BOGDANEM BATKO

Marek Matacz

Data publikacji online: 2017/05/26

W styczniu Polskie Towarzystwo Reumatologii uruchomiło pilotażową wersję Rejestru Chorób Reumatycznych. Jakie są jego główne zadania?

Zbigniew Żuber: System gromadzi informacje o wszys­tkich elementach związanych z przebiegiem choroby, diagnostyką, ewentualnym opóźnieniem rozpoznania, leczeniem, przebiegiem choroby, czynnikami ryzyka, powikłaniami. Nie da się ich wszystkich uwzględnić w badaniach klinicznych, które ze swojej natury mają ograniczony charakter. Wybierane są do nich specjalnie wyselekcjonowane osoby, natomiast nasz rejestr obejmuje wszystkich pacjentów. Jedno z jego zadań to lepsza ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowanych leków.

Bogdan Batko: Rejestry naukowe tego rodzaju dają możliwość długoterminowej obserwacji przebiegu choroby i oceny wpływu leczenia. Druga kwestia to liczba obserwowanych pacjentów. W badaniach kontrolowanych jest to najwyżej kilkaset osób, a w przypadku rejestru od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Od wielu lat jest to pewien standard postępowania, którym do tej pory nie dysponowaliśmy.

Czy nowe informacje mogą wykazać duże różnice w bezpieczeństwie i skuteczności między badaniami klinicznymi a praktyką?

: To dzięki rejestrowi właśnie będziemy mogli się tego dowiedzieć. Nie sądzę, aby różnice były duże, ale na pewno będą.

BB: W ciągu ostatnich dwóch dekad podobne rejestry powstały już w innych krajach i zgromadzone w nich dane odzwierciedlają realną praktykę kliniczną, dostarczając dodatkowych informacji o bezpieczeństwie i efektywności danej interwencji u pacjentów, którzy nie mogli być włączeni do kontrolowanych badań klinicznych ze względu na stan zdrowia i choroby współistniejące. W ciągu 2–3 lat powinniśmy już dysponować własnym zasobem informacji.

Czy rejestr ułatwia też przetwarzanie uzyskiwanych danych?

: System informuje o jakimkolwiek odstępstwie od normalnego przebiegu leczenia i zaznacza je jako element do zgłoszenia. Wystarczy potem prosta procedura, aby uzyskać wypełnioną ankietę działania niepożądanego. To ogromne ułatwienie.

BB: Zgadza się. Na przykład zbierane na każdej wizycie dane dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii będą automatycznie przekazywane do Departamentu Monitorowania Działań Niepożądanych Produktów Leczniczych.

Czy program usprawnia też codzienną pracę lekarza na inne sposoby?

: Rejestr ma charakter całościowy, czyli obejmuje wszystko, z...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.