Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Retrospektywna ocena czynników ryzyka zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C u pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, na podstawie anonimowej ankiety

Anna Wojtacha
,
Jacek Juszczyk

Przew Lek 2003, 6, 9, 90-95
Online publish date: 2004/04/17
View full text Get citation
 
Pomimo ogromnego zainteresowania problemem zakażeń wirusem HCV, nie do końca są znane i dokładnie oszacowane wszystkie czynniki ryzyka zakażenia. Do tej pory poznano mechanizmy parenteralnego przenoszenia zakażenia HCV. Najważniejsze z nich to przetoczenie krwi i preparatów krwiopochodnych, zwłaszcza przed okresem testowania ich w kierunku HCV, stosowanie dożylnie narkotyków oraz hemodializa pozaustrojowa. Istotnymi i niedocenianymi źródłami zakażenia wydają się być drobne zabiegi wykonywane w szpitalach i ośrodkach medycznych, takie jak iniekcje domięśniowe i podskórne (w tym szczepienia), w lecznictwie zamkniętym i otwartym, w tym w gabinetach stomatologicznych, jak również kosmetycznych.


Oszacowano częstość występowania zakażenia HCV na świecie na 3 proc.; jest to ok. 170 mln osób, a w Europie Wschodniej, w zależności od kraju, w przedziale od 0,7 do 4,9 proc. [6, 7]. W Polsce zapalenie wątroby wywołane przez wirusa C zaczęto zgłaszać w roku 1997 i wtedy też zarejestrowano 998 zachorowań na HCV i 66 zakażeń mieszanych HCV i HBV, a w 2002 r. 1 892 zakażenia HCV i 83 zakażenia HBV i HCV [6]. Wg WHO, na podstawie raportów badaczy polskich, częstość występowania zakażenia HCV w Polsce wynosi 1,4 proc. [7].


Cel pracy


Celem pracy jest ocena u osób przewlekle zakażonych wirusem HCV czynników ryzyka, które zaistniały w ich życiu, według ich własnej oceny przed terminem, w którym dowiedzieli się o zakażeniu. Badania autooceny przeprowadzono na podstawie anonimowej ankiety.


Materiał i metody


Badaniem objęto 300 pacjentów Kliniki Chorób Zakaźnych AM i Oddziału Chorób Zakaźnych im. J. Strusia i Poradni Wirusowych Chorób Wątroby w Poznaniu w latach 2001–2002. Wszyscy badani spełniali kryteria przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (pwzw. C), tj. mieli dodatnie anty-HCV (metodą ELISA, testy HCV 3rd Generation firmy ABBOTT) i HCV RNA (metodą RT-PCR z użyciem komercyjnych testów PCR Amplicor HCV firmy Roche Diagnostic System C; próg wykrywalności 100 kopii/ml).

Badani wypełnili anonimową ankietę, w której odpowiadali na 26 pytań. Dotyczyły one danych osobowych: inicjały, wiek, aktywność zawodowa i miejsce zamieszkania (miasto, wieś). Informacje o zakażeniu obejmowały: rok i instytucję zlecającą wykonanie badania w kierunku zakażenia HCV oraz czynniki ryzyka zakażenia wirusem HCV (z okresu sprzed pierwszej informacji o dodatnim wyniku...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.