ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Reumatoidalne zapalenie stawów – epidemiologia, schematy terapeutyczne

Piotr Wiland

Przew Lek 2000, 3, 68-71
Data publikacji online: 2004/01/19
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) jest przewlekłą, zapalną, układową chorobą tkanki łącznej, charakteryzującą się niespecyficznym, symetrycznym zapaleniem stawów i występowaniem zmian pozastawowych.








Epidemiologia


Ilość świeżych przypadków rzs w ciągu roku waha się w zależności od sposobu zbierania danych (retrospektywny, prospektywny). W badaniach retrospektywnych prowadzonych w latach 1950–1974 wśród ludności Olmstead County, częstość nowych przypadków wynosiła 0,5/1000 dla kobiet i 0,2/1000 dla mężczyzn. Kobiety przeważały we wszystkich dekadach wiekowych, zwłaszcza poniżej 50. roku życia.

Szczególnie cenna jest obserwacja badań prospektywnych przeprowadzanych w Norfolk (Wielka Brytania). Dotyczyła ona chorych zgłaszających się, zarówno ambulatoryjnie, jak i szpitalnie. Roczna obserwacja nowych przypadków rzs wynosiła dla kobiet 0,36/1000, a dla mężczyzn 0,14/1000. Wśród kobiet zachorowalność osiągała plateau pomiędzy 45. a 75. rokiem życia, a następnie zmniejszała się powyżej 75. roku życia.

W badaniach częstości choroby w populacji ludności Europy i Stanów Zjednoczonych powyżej 15. roku życia liczba ta wynosi od 0,5 do 2 proc. W większości badań przewaga płci żeńskiej nad męską szacowana jest 2 do 4-krotnie.

Prowadzone są również studia nad częstością zachorowania na rzs w dłuższych odstępach czasowych. O ile badania prowadzone w Finlandii w latach 1970–1980 nie wykazały zmian odnośnie serododatniej postaci rzs, to obserwacje wybranych populacji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ujawniły tendencje spadkowe ostatnich lat, ale tylko wobec płci żeńskiej. Zjawisko to przypisuje się częstszemu stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej po menopauzie. Mechanizm, w jakim estrogeny wpływają na chorobę, nie został dokładnie poznany. Doustne środki antykoncepcyjne nie zapobiegają wystąpieniu rzs, ale mogą łagodzić przebieg choroby.

Rzs jest chorobą wywołującą częste wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, o czym świadczą dane porównawcze liczby osób z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego w wieku 45–64 lat korzystających z porady u lekarza I kontaktu lub w szpitalu na terenie Wielkiej Brytanii (Tab. 1.).



Schematy terapeutyczne reumatoidalnego zapalenia stawów


Leczenie rzs powinno być...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.