Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Rola Internetu w edukacji chorych na nadciśnienie tętnicze oraz w szkoleniu podyplomowym lekarzy

Jarosław Furmański
,
Radosław Szczęch

Online publish date: 2004/02/16
View full text Get citation
 



W ostatnich latach Internet stał się jednym z najdynamiczniej rozwijających się źródeł informacji, umożliwiając szybki dostęp do olbrzymich zasobów wiedzy. Z każdym dniem pojawiają się na świecie nowe strony www dotyczące różnych zagadnień medycznych. Serwisy internetowe uruchamia coraz więcej towarzystw naukowych. Jednym z największych specjalistycznych, polskojęzycznych serwisów medycznych w Internecie jest oficjalna strona Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), która od czerwca 1997 r. jest dostępna w sieci pod adresem: www.nadcisnienie.med.pl






Nadciśnienie tętnicze jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia: szacuje się, że ponad jedna trzecia dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie (wartości powyżej 140/90 mmHg). Jest ono jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia jego powikłań nawet o 40 proc. Jedynie ok. 6-8 proc. chorych z nadciśnieniem tętniczym w Polsce jest leczonych w sposób skuteczny (tzn. wartości ciśnienia tętniczego w trakcie terapii poniżej 140/90 mmHg).

Nieskuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego wynika często z braku odpowiedniej współpracy chorego z lekarzem. W trakcie udzielania porad ambulatoryjnych lekarz nie jest w stanie przekazać choremu wszystkich niezbędnych informacji dotyczących przyczyn, powikłań oraz sposobów leczenia nadciśnienia tętniczego. W rezultacie znaczna część pacjentów ma niewystarczający zasób wiadomości dotyczących swojej choroby. Działania edukacyjne, wybiegające poza tradycyjny model leczenia chorego z nadciśnieniem tętniczym, mogą prowadzić do poprawy współpracy chorego z lekarzem. Internet daje poszukującym informacji edukacyjnych, zarówno chorym jak i lekarzom, różnorodne możliwości.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie znaczenia edukacji chorych z nadciśnieniem tętniczym oraz omówienie możliwości wykorzystania Internetu jako metody, która może prowadzić do poprawy skuteczności leczenia. Serwis internetowy Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego odwiedzany jest przez ok. 15 tys. do 20 tys. gości miesięcznie. Tak duże zainteresowanie sugeruje, iż internetowe serwisy medyczne mogą stać się praktycznym kompendium wiedzy dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.



Znaczenie edukacji chorych z nadciśnieniem...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.