Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
11/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Rola leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych

Piotr Dąbrowski

Przew Lek 2003, 6, 11/12, 47-52
Online publish date: 2004/04/17
View full text Get citation
 


Układ oddechowy składa się z dwóch części: przewodzącej powietrze i części oddechowej. Z prawidłowo funkcjonującym układem oddechowym nierozerwalnie związany jest mechanizm wentylacyjny (ruchy oddechowe wdechu i wydechu). Zaleganie gęstej, lepkiej wydzieliny w obrębie górnych dróg oddechowych stanowi dużą przeszkodę w utrzymaniu prawidłowej drożności systemu wentylacyjnego układu oddechowego. Ponadto zagęszczony śluz, w którego składzie są liczne składniki organiczne, stanowi doskonałą pożywkę do rozwoju patogennych mikroorganizmów, co w połączeniu z niedrożnością górnych dróg oddechowych prowadzi do podtrzymywania stanu zapalnego i powstawania tzw. ognisk siejących. Prawidłowy drenaż i ewakuacja wydzieliny jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia prawidłowego leczenia zapaleń w obrębie górnych dróg oddechowych, jak również w sposób protekcyjny wpływa na ochronę dolnych dróg oddechowych.




Budowa i czynność górnych dróg oddechowych


Górne drogi oddechowe stanowią część układu przewodzącego powietrze do części oddechowej układu oddechowego. Zalicza się do nich:

- jamy nosowe,

- zatoki przynosowe (po dwie: szczękowe, czołowe, klinowe, sitowe),

- gardło (część nosowa, środkowa i krtaniowa),

- jamę ustną,

- krtań.

Poza tym do części przewodzącej należy tchawica i drzewo oskrzelowe, wchodzące w skład dolnych dróg oddechowych.

Główną funkcją układu oddechowego jest utrzymanie na prawidłowym poziomie procesu wymiany gazowej, czyli dostarczeniu organizmowi prawidłowej ilości tlenu do utrzymania procesów utleniania w komórkach i jednoczesnym wydaleniu dwutlenku węgla, powstałego w czasie procesów metabolicznych. Część przewodząca poza doprowadzeniem tlenu do pęcherzyków płucnych i ewakuacją dwutlenku węgla ma za zadanie klimatyzację wdychanego powietrza. Oznacza to prawidłowe ogrzanie, nawilżenie oraz mechaniczne oczyszczenie powietrza oddechowego.
W szczytowej części jam nosowych znajdują się zakończenia nerwowe narządu węchu. Odbieranie bodźców węchowych stanowi część układu narządów zmysłów, umożliwiającego człowiekowi komunikację i wymianę informacji z otoczeniem.
Trąbka słuchowa, której ujście gardłowe znajduje się w części nosowej gardła (nosogardle), ma za zadanie wentylację i drenaż wydzieliny z ucha środkowego. Utrzymanie prawidłowego upowietrznienia struktur ucha środkowego jest jednym z...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.