6/2009
vol. 96
Artykuł przeglądowy
Rola naskórkowego czynnika wzrostu w łuszczycy
Małgorzata Szterling-Jaworowska
,
Przegl Dermatol 2009, 96, 435-439
Data publikacji online: 2009/12/29
Pobierz cytowanie
Wprowadzenie
W ostatnich latach przy omawianiu patogenezy różnych chorób coraz więcej uwagi poświęca się roli czynników wzrostu, których działanie opiera się na mechanizmach autokrynnych i parakrynnych [1-4]. Czynniki wzrostu są wytwarzane przez różne tkanki, stymulują podziały komórek, związane są z regulacją ich wzrostu, różnicowaniem, transformacją, apoptozą, angiogenezą, migracją, a także powstawaniem przerzutów nowotworowych.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, dotyczącą prawie 2% populacji światowej. Schorzenie cechuje się łagodną proliferacją komórek naskórka i zaburzeniami immunologicznymi, u podłoża których leżą uwarunkowania genetyczne [5]. Istotą procesu są nadmierne podziały keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka, przyspieszony i nieprawidłowy cykl ich dojrzewania oraz nasilenie angiogenezy [6, 7]. Z tego powodu szczególną rolę w patogenezie łuszczycy należy przypisać naskórkowemu czynnikowi wzrostu (ang. epidermal growth factor - EGF), który uczestniczy zarówno w proliferacji naskórka, jak i angiogenezie.
Znaczenie naskórkowego czynnika wzrostu w organizmie człowieka
Naskórkowy czynnik wzrostu jest jednym z najsilniejszych czynników stymulujących w organizmie. Jest syntetyzowany we wszystkich tkankach i wydzielany do krwi. To mitogen dla różnych komórek, a jego działanie jest regulowane przez inne czynniki wzrostu. Uwalnianie zsyntetyzowanego przez fibroblasty i inne komórki EGF nasila się, gdy ulegają one transformacji wskutek działania wirusów, onkogenów, czynników chemicznych czy promieniowania rentgenowskiego. Największą zawartość EGF stwierdzono w tarczycy, trzustce i nerkach. Jego stężenie zależy od typu komórek i rodzaju tkanek, w których jest syntetyzowany i z których jest wydzielany do krwi. W moczu, mleku i ślinie stężenie EGF jest większe niż w surowicy [8, 9]. W praktyce klinicznej EGF znalazł zastosowanie w gojeniu ran i owrzodzeń rogówki (tab. I) [8].
Jak wynika z badań Torrisiego i wsp. [8], w gruczole piersiowym szczególną rolę spośród czynników wzrostu odgrywa właśnie EGF, który jest odpowiedzialny za wzrost nie tylko prawidłowego, ale także nowotworowego nabłonka. Wpływa on ponadto na spermatogenezę, pobudza syntezę i wydzielanie luteotropiny (ang. luteotropic hormone - LH), hormonu wzrostu (ang. growth hormone - GH) i prolaktyny (ang. prolactin - PRL) [10]. W ostatnich latach stwierdzono, że EGF odgrywa istotną rolę w regulacji czynności przewodu pokarmowego. W raku trzustki zaobserwowano występowanie zmian molekularnych dotyczących różnych czynników wzrostu oraz ich receptorów [11]. Ustalono, że egzogenny EGF zmniejsza ciężkość przebiegu doświadczalnego zapalenia trzustki, co dowodzi kluczowej roli endogennego EGF w procesie rozpoczęcia regeneracji pozapalnej [12]. Uważa się, że wzrost ekspresji receptora dla EGF wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się zmian dysplastycznych w nabłonku przełyku Barreta (stan przedrakowy polegający na pojawianiu się w błonie śluzowej dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej) oraz ze złym rokowaniem klinicznym w raku gruczołowym przełyku [13]. Badając schorzenia błony śluzowej jamy ustnej, ustalono, że ekspresja receptora EGF (ang. epidermal growth factor receptor - EGFR) wzrasta w leukoplakii zwykłej, leukoplakii proliferującej i raku płaskonabłonkowym [14].
Budowa i mechanizm działania naskórkowego czynnika wzrostu
W 1972 roku Savage i wsp. [15] określili strukturę biochemiczną EGF. Wyizolowano go ze ślinianek podżuchwowych myszy płci męskiej. Stwierdzono, że EGF jest pojedynczym łańcuchem peptydowym składającym się z 53 aminokwasów o masie molekularnej 6045 daltonów, mającym cząstkę asparginową przy końcowej grupie -NH2 i argininę przy końcowej grupie -COOH [16]. Naskórkowy czynnik wzrostu stymuluje wzrost naskórka i nabłonka tkanek zarówno in vivo, jak i in vitro [15, 16]. Wykazano, że pobudza on wzrost tkanki nabłonkowej poprzez stymulację swojego receptora, którego obecność stwierdzono u ludzi w niezmienionej tkance nabłonkowej, chondrocytach i fibroblastach [16-18].
Rodzina receptorów naskórkowego czynnika wzrostu składa się z grupy białek przezbłonowych, które mają wewnętrzną aktywność enzymu kinazy tyrozynowej [19]. Oprócz EGFR określanego jako ErbB-1 lub HER-1, należą do niej trzy inne receptory: ErbB-2 (HER-2/neu), ErbB-3 (HER-3) i ErbB-4 (HER-4). Każdy członek rodziny ErbB ma domenę kinazy tyrozynowej znajdującą się w cytoplazmie, domenę przezbłonową przechodzącą przez błonę komórkową oraz domenę zewnątrzkomórkową, glikozylowaną, wiążącą ligand [19]. Wiązanie się ligandu z receptorem rozpoczyna kaskadę przekaźnictwa sygnałów do jądra komórki, gdzie dochodzi do biologicznych odpowiedzi na dany sygnał, takich jak proliferacja, migracja, adhezja, angiogeneza oraz różnicowanie [20]. Receptor EGF/ErbB-1 jest białkiem o masie 170 kD i pierwszym odkrytym przedstawicielem rodziny receptorów naskórkowego czynnika wzrostu [21]. Receptor EGF może być aktywowany zarówno przez EGF, jak i transformujący czynnik wzrostu a (ang. transforming growth factor a - TGF-a), który jest kluczowym modulatorem procesu proliferacji komórek prawidłowych i nowotworowych [22].
Gen c-erbB-2 koduje glikoproteinę przezbłonową o masie 185 kD, mającą aktywność kinazy tyrozynowej, która funkcjonuje jako receptor ErbB-2 (HER2) dla pewnej grupy ligandów. W badaniach eksperymentalnych nad ekspresją białka HER2/neu wykazano, że przyspiesza ono proliferację komórek i ma związek z transformacją nowotworową [23].
Gen c-erbB-3 koduje glikoproteinę o masie 160-180 kD, która ma wszystkie strukturalne cechy receptora EGF. Receptor HER3/ErbB-3, w odróżnieniu od innych członków rodziny EGFR, wykazuje niewielką lub nie wykazuje w ogóle aktywności wobec kinazy tyrozynowej [24].
Białko ErbB-4/HER4 o masie 180 kD jest najnowszym zidentyfikowanym członkiem rodziny receptorów EGF. Domena zewnątrzkomórkowa receptora ErbB-4 jest homologiczna w stosunku do receptora ErbB-3, a wewnątrzkomórkowa w 77-79% przypomina budową strukturę EGFR i ErbB-2 [25]. Receptor ErbB-4 ma aktywność kinazy tyrozynowej i po związaniu z hereguliną ulega homodimeryzacji i heterodimeryzacji. Następnie dochodzi do odszczepienia białkowej domeny wewnątrzkomórkowej o masie 80 kD. Domena ta występuje zarówno w cytoplazmie, jak i jądrze komórek prawidłowych oraz nowotworowych i może reagować z czynnikami transkrypcyjnymi [26]. Obecność receptora ErbB-4 stwierdzono w wielu tkankach płodowych i u osobników dorosłych w nabłonku przewodu pokarmowego, dróg moczowych i oddechowych, narządach rodnych, skórze, mięśniach szkieletowych, układzie krążenia, narządach dokrewnych i układzie nerwowym [27]. Receptor HER1 (EGFR) może wiązać się z kilkoma różnymi ligandami, których prototypem jest EGF, podczas gdy receptory HER3 i HER4 wiążą swoiście wszystkie z ponad 15 izoform pokrewnego czynnika wzrostu, które nazwano heregulinami (ang. heregulin - HRGs) [28].
Czynnik wzrostu wiążący heparynę, podobny do EGF (ang. heparin-binding EGF-like growth factor - HB-EGF), jest polipeptydem o masie molekularnej 22 kD, który wiąże się z EGFR i powoduje jego aktywację [29, 30]. Zarówno HB-EGF, jak i amfiregulina (ang. amphiregulin - AREG), będąca glikoproteiną stymulującą proliferację ludzkich fibroblastów oraz innych komórek, ale hamującą wzrost komórek nowotworowych niektórych linii, są członkami rodziny EGF i łączą się w naskórku ze wspólnym EGFR [31].
Rola naskórkowego czynnika wzrostu w skórze
Naskórkowy czynnik wzrostu znajdujący się w skórze nie tylko reguluje wzrost komórek, pobudzając podziały keratynocytów, ale także wpływa na rozwój gruczołów potowych i łojowych oraz hamuje wzrost włosa. Jest odpowiedzialny za przejście keratynocytu z fazy G1 do fazy S cyklu komórkowego. Wiąże się z EGFR i poprzez układ przekaźnictwa wyzwala odpowiedź komórki na sygnał. Zablokowanie przeciwciałem monoklonalnym EGFR prowadzi do zahamowania funkcji domeny o aktywności kinazy tyrozynowej [32], co w rezultacie hamuje proliferację komórek naskórka [33, 34].
Czynniki wzrostu i ich receptory biorą udział w odpowiedzi komórek naskórka na uszkodzenia. Czynniki wzrostu syntetyzowane przez keratynocyty obejmują kilku członków rodziny EGF, m.in.: TGF-a, HB-EGF, AREG i epiregulinę (ang. epiregulin - EPR) [35]. Aktywacja EGFR służy istotnym funkcjom w rozwoju skóry, takim jak gojenie się ran, proliferacja keratynocytów, ich różnicowanie, a także przeciwdziałanie apoptozie. Potwierdzono nadmierną ekspresję genu EGFR i jego liganda TNF-α w łagodnych i złośliwych hiperproliferacyjnych chorobach skóry [36]. Zaburzenia wiązania EGF z receptorem oraz funkcji receptora obserwuje się w zespołach paraneo-plastycznych, chorobach nowotworowych, infekcjach wirusowych, a także w łuszczycy.
Wśród czynników wzrostu, poza EGF, także czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. vascular endothelial growth factor - VEGF) oraz czynnik wzrostu fibroblastów (ang. fibroblast growth factor - FGF) odgrywają znaczącą rolę w inicjowaniu angiogenezy [37]. Naskórkowy czynnik wzrostu wywiera wpływ na angiogenezę poprzez nasilenie ekspresji FGF-BP (ang. fibroblast growth factor-binding protein), który wiąże i aktywuje FGF-1 oraz FGF-2 - czynniki mające znaczny udział w tworzeniu nowych naczyń w niektórych guzach nowotworowych [38].
Naskórkowy czynnik wzrostu w Łuszczycy
W skórze osób zdrowych największe zagęszczenie EGFR występuje w warstwie podstawnej naskórka, a niewielkie stężenie obserwuje się w przydatkach skóry i mięśniach gładkich naczyń. Zbadano to za pomocą przeciwciał monoklonalnych przeciw receptorom EGF znakowanych izotopem 125I. W aktywnych zmianach łuszczycowych rozmieszczenie tego receptora jest wyraźnie zmienione, wzrost zagęszczenia obserwuje sie równomiernie we wszystkich warstwach naskórka [39, 40]. Keratynocyty w łuszczycy, podobnie jak keratynocyty płodowe, wykazują wzmożoną ekspresję mRNA ligandów dla tego receptora, tj. TGF-a [41-43]. Wyniki badań immunolokalizacji TGF-a wskazują, że ligand ten jest obecny w gruczołach potowych i łojowych, a jego zagęszczenie wzrasta w określonych stanach hiperproliferacji [44]. Stwierdzono, że w prawidłowych keratynocytach do uzyskania ekspresji EGFR konieczna jest obecność interleukiny 6 (ang. interleukin-6 - IL-6), natomiast w keratynocytach ze skóry zmienionej łuszczycowo ekspresja EGFR jest silniejsza i nie wymaga działania IL-6 [45]. Wyniki badań in vitro sugerują, że EGFR jest głównym receptorem współdziałającym z kilkoma innymi czynnikami wzrostu, zwłaszcza z płytkowym czynnikiem wzrostu (ang. platelet-derived growth factor - PDGF) i TGF-b (ang. transforming growth factor b), które - zmniejszając zdolność wiązania EGF do receptora EGFR - modulują mitozę [46-48].
Potwierdzono, że ekspresja mRNA HB-EGF i AREG jest zwiększona w naskórku łuszczycowym w porównaniu ze skórą zdrową [49, 50]. Neutralizacja przeciwciałem AREG hamuje wzrost keratynocytów naskórka in vitro i zmniejsza grubość naskórka przeszczepów ludzkiej skóry u modelowych myszy z ciężkim przebiegiem łuszczycy. Amfiregulina odgrywa istotną rolę w rozroście naskórka w łuszczycy, podobnie jak inne ligandy EGFR, tj. EGF i TGF. Rola HB-EGF w hiperplazji naskórka w łuszczycy jest jednak wciąż nieznana [34].
Przedstawione dane potwierdzają znaczenie EGF w organizmie człowieka i w patogenezie chorób skóry. Jednocześnie stosunkowo nieliczne pozycje piś-miennictwa wskazują na celowość pogłębienia badań nad rolą EGF w rozwoju łuszczycy.
Piśmiennictwo
1. Campbell B.K.: The modulation of gonadotrophic hormone action on the ovary by paracrine and autocrine factors. Anat Histol Embryol 1999, 28, 247-251.
2. Chodosh L.A., D’Cruz C.M., Gardner H.P., Ha S.I., Marquis S.T., Rajan J.V. i inni: Mammary gland development, reproductive history, and breast cancer risk. Cancer Res 1999, 59 (suppl 7), 1765-1771.
3. Horey R.C.: Establishing a framework for the functional mammary gland from endocrinology to morphology. J Mammary Gland Biol Neoplasia 2002, 7, 17-38.
4. Robinson G.W, Karpf A.B., Kratochwil K.: Regulation of mammary gland development by tissue interaction. J Mammary Gland Biol Neoplasia 1999, 4, 9-19.
5. Nickoloff B.J., Nestle F.O.: Recent insights into the immunopathogenesis of psoriasis provide new therapeutic opportunities. J Clin Invest 2004, 113, 1664-1675.
6. Łuczkowska M., Żaba R.: Psoriasis. Przew Lek 2005, 7, 38-49.
7. Heidenreich R., Röcken M., Ghoreschi K.: Angiogenesis: the new potential target for the therapy of psoriasis? Drug News Perspect 2008, 21, 97-105.
8. Torrisi R., Zanardi S., Pensa F., Valenti G., De Franchio V., Nicolo G. i inni: Epidermal growth factor content of breast cyst fluids from women with breast cancer and proliferative disease of the breast. Breast Cancer Res Treat 1995, 33, 219-224.
9. Sieja K.: Czynniki wzrostowe jako stymulatory biologiczne w gruczole piersiowym. Ginekol Prakt 2004, 12, 45-48.
10. Hamado J., Nakate D., Nakae D., Kobayashi Y., Akai H., Konishi Y. i inni: Increased oxidative DNA damage in mammary tumor cells by continuous epidermal growth factor stimulation. J Natl Cancer Inst 2001, 93, 214-219.
11. Balaz P., Friess H., Buchler M.W.: Growth factors in pancreatic health and disease. Pancreatology 2001, 1, 343-355.
12. Ceranowicz P., Warzecha Z., Dembiński A., Konturek P., Niemiec J., Latosiewicz S. i inni: Pancreatic expression of epidermal growth factor during induction of experimental acute pancreatitis in rats. Exogenous EGF inhibits development of pancreatitis. Gastroenterol Pol 1999, 6, 269-275.
13. Yacoub L., Goldman H., Odze R.D.: Transforming growth factor-alpha, epidermal growth factor receptor, and MiB-1 expression in Barrett’s-associated neoplasia: correlation with prognosis. Mod Pathol 1997, 10, 105-112.
14. Wnukiewicz J.: Epidermal growth factor receptor and its role in epithelial proliferation of oral leukoplakia. Dent Med Probl 2007, 44, 331-334.
15. Savage C.R. Jr, Inagami T., Cohen S.: The primary structure of epidermal growth factor. J Biol Chem 1972, 247, 7612-7621.
16. Taylor J.M., Cohen S., Mitchell W.M.: Epidermal growth factor: high and low molecular weight forms. Proc Natl Acad Sci USA 1970, 67, 164-171.
17. Dassonville O., Formento J.L., Francounal M., Ramaioli A., Santini J., Schneider M. i inni: Expression of epidermal growth factor receptor and survival in upper aerodigestive tract cancer. J Clin Oncol 1993, 11, 1873-1878.
18. Oefner D., Bankfalvi A., Riehemann K., Bier B., Boecker W., Schmidt K.W.: Wet autoclave pre treatment improves the visualization of silver stained nucleolar organizer regions assiciated proteins in rutineli formalin fixed and paraffin embedded tissues. Modern Path 1994, 7, 946-950.
19. Bazley L.A., Gullick W.J.: The epidermal growth factor receptor family. Endocr Relat Cancer 2005, 12 (suppl 1), S17-S27.
20. Holbro T., Hynes N.E.: ErbB receptors: directing key signaling networks throughout life. Annu Rev Pharmacol Toxicol 2004, 44, 195-217.
21. Barnes C.J., Kumar R.: Epidermal growth factor receptor family tyrosine kinases as signal integrators and therapeutic targets. Cancer Metastasis Rev 2003, 22, 301-307.
22. Salomon D.S., Gullick W.J.: The erbB family of receptors and their ligands: multiple targets for therapy. Signal 2001, 2, 4-11.
23. Hung M.C., Lau Y.K.: Basic science of HER-2/neu onkogen: a review. Semin Oncol 1999, 26, 51-59.
24. Prigent S.A., Gullick W.J.: Identification of c-erbB-3 binding sites for phosphatidylinositol 3-kinase and SHC using an EGF receptor/c-erbB-3 chimera. EMBO J 1994, 13, 2831-2841.
25. Plowman G.D., Culouscou J.M., Whitney G.S., Green J.M., Carlton G.W., Foy L. i inni: Ligand-specific activation of HER4/p180erb4, a fourth member of the epidermal growth factor receptor family. Proc Natl Acad Sci USA 1993, 90, 746-750.
26. Linggi B., Cheng Q.C., Rao A.R., Carpenter G.: The ErbB-4 s80 intracellular domain is a constitutively active tyrosine kinase. Oncogene 2006, 25, 160-163.
27. Srinivasan R., Poulsom R., Hurst H.C., Gullick W.J.: Expression of the c-erbB-4/HER-4 protein and mRNA in normal human fetal and adult tissues and in a survey of nine solid tumor types. J Pathol 1998, 185, 236-245.
28. Szacikowska E., Kozłowski W.: Heterodimer receptorów HER2/HER3, autokrynne hereguliny i cyklooksygenaza 2 a działanie herceptyny. Współ Onkol 2000, 3, 93-99.
29. Kobrin M.S., Funatomi H., Friess H., Buchler M.W., Stathis P., Korc M.: Induction and expression of heparin-binding EGF-like growth factor in human pancreatic cancer. Biochem Biophys Res Commun 1994, 202, 1705-1709.
30. Olakowski M.: Rola czynników wzrostu w patogenezie raka trzustki. Część I: Receptory nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR) i czynnik wzrostu wiążący heparynę podobny do EGF (HB-EGF). Przegl Gastroenterol 2007, 2, 170-174.
31. Hashimoto K., Higashiyama S., Asada H., Hashimura E., Kobayashi T., Sudo K. i inni: Heparin-binding epidermal growth factor-like growth factor is an autocrine growth factor for human keratinocytes. J Biol Chem 1994, 269, 20060-20066.
32. Gill G.N., Kawamoto T., Cochet C., Le A., Sato J.D., Masui H. i inni: Monoclonal anti-epidermal growth factor receptor antibodies which are inhibitors of epidermal growth factor binding and antagonists of epidermal growth factor stimulated tyrosine protein kinase activity. J Biol Chem 1984, 259, 7755-7760.
33. Zaniewski P., Flisiak I., Chodynicka B.: Czynniki wpływające na angiogenezę w łuszczycy. Przegl Dermatol 2009, 96, 45-51.
34. Yoshida A., Kanno H., Watabe D., Akasaka T., Sawai T.: The role of heparin-binding EGF-like growth factor and amphiregulin in the epidermal proliferation of psoriasis in cooperation with TNFαlpha. Arch Dermatol Res 2008, 300, 37-45.
35. Sunnarborg S.W., Hinkle C.L., Stevenson M., Russell W.E., Raska C.S., Peschon J.J. i inni: Tumor necrosis factor-alpha converting enzyme (TACE) regulates epidermal growth factor receptor ligand availability. J Biol Chem 2002, 277, 12838-12845.
36. Mascia F., Mariani V., Girolomoni G., Pastore S.: Blockade of the EGF receptor induces a deranged chemokine expression in keratinocytes leading to enhanced skin inflammation. Am J Pathol 2003, 163, 303-312.
37. Butt C., Lim S., Greenwood C., Rahman P.: VEGF, FGF1, FGF2 and EGF gene polymorphisms and psoriatic arthritis. BMC Musculoskelet Disord 2007, 8, 1-7.
38. Harris V.K., Coticchia C.M., Kagan B.L., Ahmad S., Wellstein A., Riegel A.T.: Induction of the angiogenic modulator fibroblast growth factor-binding protein by epidermal growth factor is mediated through both MEK/ERK and p38 signal transduction pathways. J Biol Chem 2000, 275, 10802-10811.
39. Nanney L.B., Stoscheck C.M., King L.E.: Comparison of epidermal growth factor binding and receptor distribution in normal human epidermis and epidermal appendages. J Invest Dermatol 1984, 83, 385-393.
40. Green M.R., Couchman J.R.: Differences in human skin between the epidermal growth factor receptor distribution detected by EGF binding and monoclonal antibody recognition. J Invest Dermatol 1985, 85, 239-245.
41. Coffey R.J., Derynck R., Wilcox J.N., Bringman T.S., Goustin A.S., Moses H.L. i inni: Production and auto-induction of TGFalpha in human keratinocytes. Nature 1987, 328, 817-820.
42. Elder J.T., Fisher G.J., Lindquist P.B., Bennett G.L., Pittelkow M.R., Coffey R.J. Jr i inni: Overexpression of transforming growth factor alpha in psoriatic epidermis. Science 1989, 243, 811-814.
43. Gottlieb A.B., Chang C.K., Posnett D.N., Tam J.P.: Detection of TGFalpha in normal, malignant and hyperproliferative human keratinocytes. J Exp Med 1988, 167, 670-675.
44. Finzi E., Harkins R., Horn T.: TGFalpha is widely expressed in differentiated as well as hyperproliferative skin epithelium. J Invest Dermat 1991, 96, 328-332.
45. Oyama N., Sekimata M.Y., Nigei Y., Iwatsuki K., Homma Y., Kaneko F.: Different growth properties in response to epidermal growth factor and interleukin-6 of primary keratinocytes derived from normal and psoriatic lesional skin. J Dermatol Sci 1998, 16, 120-128.
46. Massague J.: Transforming growth factor beta modulates the high affinity receptors for epidermal growth factor and transforming growth factor alpha. J Cell Biol 1985, 100, 1500-1514.
47. Hunter T., Ling N., Cooper J.A.: Protein kinase C with phosphorylation of the EGF receptor at a threonine residue close to the cytoplasmic face of the plasma membrane. Nature 1984, 311, 480-483.
48. Sporn M.B., Roberts A.B.: Peptide growth factors are multifunctional. Nature 1988, 332, 217-219.
49. Cook P.W., Pittelkow M.R., Keeble W.W., Graves-Deal R., Coffey R.J. Jr, Shipley G.D.: Amphiregulin messenger RNA is elevated in psoriatic epidermis and gastrointestinal carcinomas. Cancer Res 1992, 52, 3224-3227.
50. Stoll S.W., Elder J.T.: Retinoid regulation of heparin-binding EGF-like growth factor gene expression in human keratinocytes and skin. Exp Dermatol 1998, 7, 391-397.
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|