ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ropniak pęcherzyka - analiza

Anna Wajgt
,
Ewa Wiśnicka-Wódzka
,
Wojciech Waliszewski
,
Paweł Hajkowicz

Data publikacji online: 2003/09/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Pacjentka I.C. lat 40, zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu trwającego od 5 dni stałego, tępego bólu w prawym podżebrzu z towarzyszącymi nudnościami, gorączką do 38°C i dreszczami. W wywiadzie ustalono okresowe napady bólowe w tej okolicy, ustępujące zawsze samoistnie lub po lekach przeciwbólowych i rozkurczowych. Ze względu na niewielką częstotliwość i szybkie ustępowanie dolegliwości, chora wcześniej nie poddała się diagnostyce mającej wyjaśnić ich charakter. Chorą przyjęto na oddział chirurgiczny 2.08.2000 r. (historia choroby 695/00).






W badaniu przedmiotowym stwierdzono tkliwość w prawym podżebrzu, z dodatnim objawem Chełmońskiego.

W badaniach laboratoryjnych jedynym odchyleniem od normy był podwyższony do 15,8 G/l poziom leukocytów. RTG jamy brzusznej i klatki piersiowej nie wykazały istotnych patologii. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono powiększenie pęcherzyka żółciowego, pogrubienie jego ściany do 6 mm z widocznymi rozwarstwieniami świadczącymi o stanie zapalnym oraz kilka złogów w świetle pęcherzyka o średnicy do 1,5 cm.

Ten obraz kliniczny i sonograficzny przemawiał za ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, ale nie można było też wykluczyć powikłania w postaci ropniaka. Z takim też rozpoznaniem chorą zakwalifikowano do operacji.

W dniu 8.08.2000 r. wykonano zabieg operacyjny. Igłą Veressa wytworzono odmę otrzewnową i wprowadzono poprzez troakar optykę. W obrazie wideoskopowym obserwowano napięty i nieco wtopiony w miąższ wątroby pęcherzyk żółciowy oklejony siecią. Po wprowadzeniu narzędzi laparoskopowych wykonano punkcję ropniaka wraz z pobraniem treści do badania bakteriologicznego i antybiotykooporności. Rozpoczęto stopniowe preparowanie chorego narządu. Po uwidocznieniu przewodu pęcherzykowego i tętnicy pęcherzykowej zaklipsowano ww. struktury i przecięto. W dalszym etapie wykonano ostatecznie cholecystektomię laparoskopową przesyłając pęcherzyk do badania histopatologicznego. Okołoperacyjnie stosowano antybiotykoterapię.

Okres pooperacyjny przebiegał bez powikłań. Dolegliwości bólowe i gorączka ustąpiły, rany wygoiły się przez rychłozrost.

W opisanym przypadku stwierdzono ropniak pęcherzyka żółciowego. Jest to jedno z powikłań zapalenia pęcherzyka żółciowego, którego przyczyną jest najczęściej zatkanie szyjki pęcherzyka lub przewodu pęcherzykowego przez złóg utrudniający odpływ żółci...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.