Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2006
vol. 9
 
Share:
Share:
abstract:

Równoprawne partnerstwo. VIII Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej w Kopenhadze, 4–7 grudnia 2005 r.

Krystyna Knypl

Przew Lek 2006; 1; 90-91
Online publish date: 2006/02/23
View full text Get citation
 
Problematyka zdrowia seksualnego należy do tematów będących w centrum zainteresowania WHO, a wyrazem toczących się prac jest ogłoszona w 2002 r. Deklaracja praw seksualnych, rekomendowana przez tę organizację. W dokumencie czytamy, że seksualność jest integralną częścią osobowości istoty ludzkiej. Jej pełny rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak pragnienie obcowania, intymności, ekspresji uczuć, czułości i miłości [wg 1]. Prawa seksualne są oparte na prawach do wolności, godności i równości wszystkich ludzi. Zdrowie seksualne człowieka możliwe jest do osiągnięcia nie tylko w wyniku przestrzegania wymienionych praw, ale i uwzględniania innych, praktycznych uwarunkowań. Na zdrowie seksualne wpływa styl życia, choroby współistniejące oraz ewentualnie zażywane leki. Ósmy kongres European Society for Sexual Medicine (ESSM) odbywał się w Kopenhadze w 10. rocznicę powstania tego towarzystwa naukowego i był dobrą okazją do podsumowania, gdzie obecnie znajduje się medycyna seksualna i w jakim kierunku zmierza.
Bez balastu wstydliwości
Omawianie problemów związanych z seksualnością człowieka wymaga przede wszystkim wyzbycia się balastu wstydu i zakłopotania, a w tym Duńczycy są najlepsi. Kopenhaga to miasto, gdzie nie wiesza się firanek w oknach na parterze, ale też miasto, w którym nie zagląda się sąsiadowi w okno. Dobra atmosfera sprzyjała obradom odbywającym się w kopenhaskim Bella Center, ale uczestników nie opuszczała świadomość, że rozważają trudne tematy. Dr Annamaria Giraldi, specjalista medycyny seksualnej z Copenhagen University Hospital, powiedziała: Z mojego doświadczenia wynika, że wiele aspektów naszego życia seksualnego nadal pozostaje tematem tabu. Obrady toczyły się w zróżnicowanych formułach, mogliśmy słuchać wykładów mistrzów, dyskusji przy okrągłym stole lub brać udział w zajęciach interaktywnych. Aspekty operacyjnego leczenia ilustrowano pokazami wideo. Były także moderowane sesje posterowe, sympozja satelitarne oraz wykłady z podyplomowego szkolenia ciągłego. Uczestnictwo w kongresie dostarczało 15 punktów edukacyjnych. Jak na większości kongresów, czas zajęć wyznaczały godziny od 9 do 19.30.
Naukowe podejście
Komitet kongresu ESSM powołał sekcje: nauk podstawowych, zagadnień psychoseksualnych, chirurgii, zdrowia seksualnego kobiet, zagadnień klinicznych oraz opieki podstawowej nad pacjentami. Wiele uwagi poświęcono problematyce leczenia zaburzeń...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.