ISSN: 1233-2216
Wielkopolska Izba Lekarska - Biuletyn Informacyjny
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

SALDENT 2006

Data publikacji online: 2006/03/15
Plik artykułu:
- SALDENT 2006.pdf  [0.05 MB]
Pobierz cytowanie
 
 
SALDENT 2006

Od 18 do 20 maja 2006 r. będzie się odbywać VIII Konferencja Naukowa Saldent 2006 – Nowe trendy w stomatologii. Jej organizatorami są Poznański Oddział PTS, Centrum Klinik Stomatologicznych AM, Wielkopolska Izba Lekarska i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Konferencja rozpocznie się w południe 18 maja (czwartek), sesją poświęconą nowym możliwościom diagnostyki i leczenia w ortodoncji. W drugim dniu obrad, 19 maja (piątek), podczas dwóch sesji będą omawiane przede wszystkim zagadnienia leczenia próchnicy oraz nowe metody stosowane w leczeniu endodontycznym. W ostatnim dniu konferencji, 20 maja (sobota) przewidziane są również dwie sesje, poświęcone głównie implantologii i protetycznej odbudowie uzębienia z użyciem wszczepów stomatologicznych, a także sesje dla techników dentystycznych i higienistek dentystycznych. Do przedstawienia referatów zaproszeni zostali tej miary wykładowcy, jak prof. Edward Lynch (Irlandia), prof. Philip Lumley (Wielka Brytania), prof. Manfred Lang (Niemcy), dr Christopher Holmgren (WHO), dr Gilberto Debelian (Norwegia), dr Krzysztof Chmielewski (Polska), dr Christopher Śliwowski (Niemcy) oraz wykładowcy z poznańskiej AM – prof. Ryszard Koczorowski, dr Mateusz Kurzawski i dr Tomasz Kulczyk. Tematyka konferencji, zgodnie z dotychczasową tradycją, odnosi się w głównej mierze do codziennej praktyki stomatologicznej. Prezentacje będą dotyczyły m.in. skuteczności leczenia próchnicy zębów za pomocą ozonu. Prelegentem będzie autor tej metody leczenia próchnicy, doskonały wykładowca prof. Edward Lynch, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie. Przestawi on zarówno własne, jak i publikowane przez innych autorów wieloletnie doświadczenia oraz możliwości stosowania ozonu w każdym gabinecie stomatologicznym. Dr Christiopher Holmgren, jeden z twórców i głównych propagatorów atraumatycznej metody leczenia próchnicy (znanej pod skrótem ART), przedstawi niezwykle interesujący referat Metoda atraumatycznego leczenia próchnicy (ART) – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Metoda ta, znana również w naszym kraju, jest obecnie dość powszechnie stosowanym sposobem leczenia, a wieloletnie, wnikające z praktyki klinicznej, doświadczenia tego interesującego wykładowcy są najlepszym sposobem zarówno weryfikacji tej metody, jak i inspiracji do ewentualnych ulepszeń. W odpowiedzi na zawarte w ubiegłorocznej ankiecie postulaty naszych kolegów zaprezentujemy dwa wykłady z zakresu endodoncji, przygotowane przez europejskiej miary ekspertów w tej dziedzinie. Wykład prof. Philipa Lumleya będzie dotyczył najtrudniejszego problemu w endodoncji, jakim jest radzenie sobie z niepowodzeniami w leczeniu. Dr Gilberto Debelian przedstawi natomiast postępy w technikach stosowanych w leczeniu endodontycznym. Omówi korzyści płynące ze stosowania mikroskopu oraz ulepszonych narzędzi endodontycznych.
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się również sesja implantologiczna, stanowiąca trzon programu ostatniego dnia konferencji. Główny referat, dotyczący właściwości i stosowania systemu Sky, zostanie przedstawiony przez autora tego typu implantu prof. Manfreda Langa z Norymbergi, wieloletniego przewodniczącego Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego. Swoimi bogatymi doświadczeniami klinicznymi z zakresu tej fascynującej, a jednocześnie trudnej metody uzupełnienia braków zębowych podzielą się doskonali w tej dziedzinie klinicyści dr Krzysztof Chmielewski z Gdańska oraz praktykujący od wielu lat w Niemczech dr Christopher Śliwowski. Właściwym uzupełnieniem tego cyklu wykładów będzie referat, przygotowany przez wspaniałego nauczyciela i znakomitego klinicystę prof. Ryszarda Koczorowskiego z Poznańskiej Akademii Medycznej, który przedstawi możliwości i zasady wykorzystania implantów do stabilizacji zaplanowanych zgodnie z istniejącą sytuacją kliniczną uzupełnień protetycznych. W zakresie cieszącej się coraz większym zainteresowaniem ortodoncji bardzo ciekawą prezentację, dotyczącą nowego aparatu stosowanego w leczeniu dotylnych i poprzecznych wad zgryzu przedstawi dr Mateusz Kurzawski, znakomity lekarz i diagnosta z Poznańskiej Akademii Medycznej. Nowe możliwości diagnostyczne wynikające z zastosowania tomografii komputerowej CBCT do planowania leczenia implantologicznego oraz ortodontycznego omówi wszechstronny praktyk i doskonały wykładowca dr Tomasz Kulczyk z Poznańskiej Akademii Medycznej. Poza sesjami przygotowanymi dla lekarzy stomatologów w sobotę 20 maja odbędą się sesje dla techników dentystycznych i higienistek dentystycznych. Podczas pierwszej z nich przedstawione zostaną prezentacje dotyczące nowych materiałów i sposobów stosowanych w nowoczesnej technice stomatologicznej, omówiona zostanie także nowa perspektywa działalności w zakresie wykonawstwa aparatów pomocnych w usprawnianiu mowy. Podczas sesji przygotowanej dla higienistek stomatologicznych rozpatrywane będą takie zagadnienia, jak istotne elementy ergonomii w pracy higienistki, możliwości i sposoby utrzymania suchości w jamie ustnej, a także sposoby aplikowania związków z fluorem. Jak wynika z omówionego programu, tegoroczny Saldent zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby pobyt Państwa w naszym mieście upłynął przyjemnie i pozostawił miłe i nie tylko naukowe wspomnienia. Zapraszamy!
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.