Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Schorzenia urologiczne wieku dziecięcego

Andrzej Paradysz

Przew Lek 2001, 4, 10, 65-68
Online publish date: 2003/11/03
View full text Get citation
 


Urologia dziecięca jest jedną z tych dziedzin medycyny klinicznej, gdzie o sukcesie leczenia decyduje współpraca wielu specjalistów. Wynika to ze specyfiki schorzeń układu moczowo-płciowego u dzieci, które w większości przypadków są konsekwencją istnienia wad wrodzonych. Rozwój technik obrazowania pozwala na rozpoznanie wad układu moczowego, przebiegających z zastojem moczu w górnych drogach moczowych już w okresie prenatalnym. Umożliwia to wdrożenie pełnej diagnostyki i leczenia we wczesnym okresie noworodkowym.






Wczesne rozpoznanie wad wrodzonych układu moczowego jest kluczem do skutecznego leczenia. Stąd też ogromne znaczenie współpracy lekarza pierwszego kontaktu z urologiem.

Powikłany przebieg ciąży i porodu, występowanie wad w rodzinie i u rodzeństwa nasuwa podejrzenie występowania nieprawidłowości w układzie moczowym. Często objawy są niecharakterystyczne i mylące. Na co należy zatem zwrócić uwagę? Przedłużająca się żółtaczka u noworodka, niewiadomego pochodzenia kolki jelitowe, bóle brzucha, nawracające zakażenia układu moczowego, obrzęk zewnętrznych narządów płciowych, zaparcia stolca, badalny guz w jamie brzusznej, wymioty i nudności, upośledzenie łaknienia – mogą sugerować obecność u małego dziecka wady wrodzonej układu moczowego.
Dominującym jednak objawem towarzyszącym wadom układu moczowego jest zakażenie. U dzieci zakażenie układu moczowego (ZUM) może występować pod różnymi postaciami. Jeżeli znamiennej bakteriurii nie towarzyszą objawy kliniczne mówimy wówczas o bezobjawowym bakteriomoczu. Brak objawów klinicznych przy obecności znamiennej bakteriurii i ropomoczu daje obraz bezobjawowego zakażenia układu moczowego. Pieczenie cewki moczowej po mikcji to objaw zespołu cewkowego. Bakteriomocz, ropomocz, bolesne parcia na mocz, bolesna mikcja to objawy bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. U małych dzieci często obserwujemy w ZUM objawy ogólne, takie jak gorączka, ubytek masy ciała, zmiana usposobienia. W badaniach obserwujemy bakteriomocz z ropomoczem. U dzieci starszych objawy te są mniej nasilone. Dominują bóle brzucha i okolicy lędźwiowej oraz zaburzenia mikcji. Tę postać ZUM określamy jako ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Nawrotowe, długotrwałe zakażenia układu moczowego prowadzą do przewlekłego zapalenia nerek, co w konsekwencji może doprowadzić do ich niewydolności.

Rozpoznanie ZUM powinno opierać się na dokładnym...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.