facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 96
 
Share:
Share:
abstract:

Sesja plenarna I
The role of vitamin D in systemic diseases

Anna Woźniacka

Przegl Dermatol 2009, 96, 97
Online publish date: 2009/04/30
View full text Get citation
 

W ostatnich latach panuje moda na tzw. zachowania prozdrowotne. Sprzeczne dane dotyczące korzyści i szkodliwości ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe wprowadzają pewien chaos informacyjny. Niezwykle trudne jest określenie zarówno dawki promieniowania słonecznego stanowiącej o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów skóry, jak i ustalenie dawki zapewniającej odpowiednie stężenie witaminy D w surowicy.
Przez wiele lat uważano, że jedyną rolą witaminy D jest jej wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową i metabolizm tkanki kostnej. W badaniach epidemiologicznych i laboratoryjnych prowadzonych w ostatnim czasie wykazano związek między niedoborem witaminy D a rozwojem wielu chorób o różnym patomechanizmie. Wynika to z faktu, że oprócz tkanek i narządów biorących udział w utrzymaniu homeostazy mineralnej, receptory witaminy D odkryto również w innych lokalizacjach. W niektórych z nich, takich jak trzustka, nadnercza, tarczyca, przysadka – witamina D pełni funkcję regulatora czynności wydzielniczej. W pozostałych, do których należą komórki układu odpornościowego, krwiotwórczego, skóry i mięśni, a także komórki nowotworowe piersi, prostaty, jelita grubego i czerniaka – witamina D odgrywa rolę czynnika kontrolującego proces różnicowania i zapobiega ich nadmiernej proliferacji.
W prowadzonych w ostatnich latach badaniach klinicznych wykazano istotne znaczenie witaminy D w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości i nowotworów narządów wewnętrznych, a także chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na związek między stanem zaopatrzenia organizmu w witaminę D a występowaniem wielu chorób autoimmunologicznych, włączając w to cukrzycę typu 1, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zapalną chorobę jelit.
Kalcytriol [1,25 (OH)2D3] reguluje proliferację i różnicowanie komórek oraz wykazuje właściwości immunomodulujące. W procesie tym na poziomie molekularnym uczestniczy wiele czynników transkrypcyjnych. Efektem działania kalcytriolu jest hamowanie transformacji blastycznej limfocytów, hamowanie produkcji IL-2 i IFN-g w limfocytach, nasilanie wytwarzania IL-1 w monocytach/makrofagach, wzmaganie ekspresji IL-4 i TGF-g. Kalcytriol przyczynia się do przewagi odpowiedzi cytokinowej typu Th 2, hamowania produkcji IgG i IgM oraz dojrzewania komórek dendrytycznych na skutek obniżenia ekspresji molekuł kostymulujących, takich jak...


View full text...


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.