eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2020
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Słowo wstępne

Piotr Wiland

Data publikacji online: 2021/09/17
Szanowni Państwo,

w tym wydaniu czasopisma Reumatologia News mają Państwo okazję zapoznać się z bardzo różnorodną tematyką. W artykule redakcyjnym przedstawiam treść mojego wykładu, jaki wygłosiłem online na konferencji we wrześniu 2020 r. Napisany został z perspektywy pół roku trudnych doświadczeń z pandemią COVID-19 i miał na celu porównanie pandemii hiszpanki z obecnie szalejącą po świecie pandemią COVID-19, której jak dotąd zakończenia nie widać.
Równie frapującym zagadnieniem jest szybka diagnostyka i nowe możliwości terapeutyczne nieradiologicznej spondyloartropatii przedstawione w formie pytań i odpowiedzi.
Kolejne cztery artykuły autorów z Lublina, Białegostoku i Katowic są poświęcone młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów, zespołowi antyfosfolipidowemu, fizjoterapii w chorobach reumatycznych oraz sarkoidozie. Stanowią one uzupełnienie wydanej w 2020 r. pozycji książkowej Trendy w Reumatologii 2020, w której znalazły się wykłady wygłoszone podczas wrześniowej konferencji Trendy w Reumatologii w 2020 r. Wśród wytycznych, nie prezentowanych na konferencji, znajdą Państwo opracowanie lekarzy z Kliniki Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dotyczące zaleceń towarzystw reumatologicznych i okulistycznych, mających na celu zapobieganie wystąpieniu retinopatii wśród chorych stosujących leki antymalaryczne. Nie zabrakło w tym numerze opisów ciekawych przypadków klinicznych, takich jak choroby Stilla u dorosłych, współistnienia łuszczycowego zapalenia stawów z chorobą zapalną jelit czy też postępowania w trybie ostrodyżurowym u chorej z ciężkim przebiegiem tocznia z wtórnym zespołem antyfosfolipidowym.
W czytelni znajdą Państwo jeszcze jeden mój artykuł. Poświęciłem go wybitnemu lekarzowi – Egasowi Monizowi. Jest on pierwszym i jedynym jak dotąd portugalskim laureatem Nagrody Nobla z dziedziny medycyny. Warto zastanowić się nad przedziwnymi kolejami losu i zadać sobie pytanie, dlaczego Komitet Noblowski wyróżnił Moniza za wprowadzenie lobotomii do leczenia chorób psychicznych, a nie nagrodził go za odkrycie angiografii mózgowej. Bardzo intrygujące zagadnienie.
W tym miejscu nie omieszkam wspomnieć, iż z Monizem można zwiedzać Lizbonę, w której mieszkał całe swoje dorosłe życie. W dobie pandemii wyjazd do Portugalii może być utrudniony, stratę tę jednak zrekompensują Podróże w cieniu Eskulapa mojego autorstwa, rozdział 3. zatytułowany Wędrówki po Lizbonie z pierwszym portugalskim noblistą. Książka ta...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.