eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2008
vol. 4
 
Share:
Share:

Słowo wstępne

Online publish date: 2008/07/08
Article file
- wstep.pdf  [0.04 MB]
Get citation
 
 
Szanowni Państwo,
każdy z nas, kardiologów interwencyjnych, kwalifikując chorego do zabiegu lub wykluczając dalsze leczenie, chciałby mieć pewność, że jego decyzja jest słuszna. Jednakże wywiady oraz wynik koronarografii nie zawsze dają tę pewność. Wielokrotnie zastanawiamy się, która z metod diagnostycznych będzie najlepsza dla naszego pacjenta. Nie możemy wtedy zapomnieć o nowych technikach, które kardiologia „odkryła” dopiero w ostatnich latach. Myślę tu o tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Obie te techniki otworzyły nową erę w nowoczesnej, nieinwazyjnej diagnostyce kardiologicznej i wyeliminowały wiele ograniczeń wcześniejszych metod. Każda z nich jest w pewnych wskazaniach niezastąpiona, a możliwości diagnostyczne tych technik często są dopiero udowadniane. Wydaje się, że szczególnie w przypadku tomografii komputerowej praktyka kliniczna wyprzedziła nieco obowiązujące standardy postępowania. Od niniejszego numeru umieszczamy w Postępach w Kardiologii Interwencyjnej stałą rubrykę zatytułowaną „Nowoczesna nieinwazyjna diagnostyka kardiologiczna”. Dla wielu z nas jest to dziś nieodłączny element praktyki klinicznej, często decydujący o sposobie leczenia. Jednocześnie jest jeszcze wiele ośrodków, które nie są wyposażone w odpowiednie dla wymagającej diagnostyki kardiologicznej skanery. Jest już oczywiste, że w miarę wzrostu dostępności wielorzędowej tomografii komputerowej nawet kilkadziesiąt procent diagnostycznych koronarografii zostanie zastąpione przez obrazowanie tętnic wieńcowych za pomocą tomografii. W Polsce jest kilka ośrodków dysponujących przeznaczonym do diagnostyki kardiologicznej dwuźródłowym tomografem komputerowym, a ich liczba sukcesywnie rośnie. Celem utworzenia nowego działu jest umożliwienie wymiany doświadczeń, prezentacji ciekawych przypadków oraz przybliżenie Państwu standardów postępowania obowiązujących w Europie i Stanach Zjednoczonych. Będziemy się starali również publikować prace poglądowe prezentujące aktualny stan wiedzy w wybranych, ważnych zagadnieniach (np. wartość indeksu zwapnień tętnic wieńcowych, ocena perfuzji za pomocą rezonansu magnetycznego). Mamy również nadzieję, że forum to przyczyni się do wypracowania lub współtworzenia standardów obowiązujących w naszym kraju. Spójne stanowisko środowisk kardiologicznego i radiologicznego z pewnością pozwoli na uporządkowanie kompetencji oraz ułatwi negocjacje w sprawie refundacji kosztochłonnych badań kardiologicznych. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych diagnostyką kardiologiczną za pomocą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego do przysyłania opisów ciekawych przypadków oraz do podzielenia się swoimi doświadczeniami w stosowaniu nowych metod. Z doświadczeń naszego ośrodka wynika, że często zastosowanie nowoczesnej diagnostyki pozwala zoptymalizować postępowanie z chorym lub wręcz zmienić zastosowaną terapię.

Witold Rużyłło
redaktor naczelny

Cezary Kępka
Copyright: © 2008 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.