ISSN: 1896-7698
Kardiologia na co Dzień
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
4/2008
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Słowo wstępne

Grzegorz Opolski

Data publikacji online: 2009/03/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Szanowni Państwo!

Dzisiejsze nowoczesne leczenie pacjentów ze świeżym zawałem serca uwzględnia nie tylko postępowanie inwazyjne, ale również odpowiednie postępowanie przedszpitalne, włącznie z karetkami pogotowia z transmisją EKG, oraz intensywne leczenie w dalszej opiece nad pacjentem z zaangażowaniem wieloosobowego zespołu specjalistycznego. Stosowana jest szeroka farmakoterapia przeciwpłytkowa, przeciwkrzepliwa i przeciwniedokrwienna, a do oceny uszkodzenia serca, powikłań zawału i w celach rokowniczych wykorzystywane są nowe metody biochemiczne i obrazowe.
Obok kompleksowego leczenia ostrej fazy zawału, bardzo istotna jest odpowiednia dalsza opieka nad pacjentem. Wiadomo, że przewlekłe leczenie kardiologiczne oraz wczesne wykrywanie zaostrzeń choroby mają kluczowe znaczenie dla sukcesu zastosowanego wyjściowo skomplikowanego i drogiego leczenia.
Podstawowe leczenie po zawale serca, praktycznie zawsze, jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań, uwzględnia przewlekłe stosowanie kwasu acetylosalicylowego, β-adrenolityku, inhibitora konwertazy angiotensyny, statyny, klopidogrelu w odpowiednim okresie, a w przypadku rozleglejszego uszkodzenia mięśnia sercowego – antagonistów aldosteronu, oraz ewentualną kwalifikację do wszczepienia urządzeń typu kardiowerter-defibrylator czy stymulator resynchronizujący. Istnieją również coraz większe możliwości w zakresie postępowania niefarmakologicznego w profilaktyce wtórnej. To już nie tylko zalecenia odpowiednich zachowań prozdrowotnych, ale także możliwość prowadzenia zaplanowanej, cyklicznej rehabilitacji kardiologicznej, kierowania pacjentów po zawale, którzy nie przerwali palenia do poradni antynikotynowych, czy obejmowanie pacjentów programami edukacji zdrowotnej. Kompleksowe postępowanie po zawale serca hamuje proces niekorzystnej przebudowy mięśnia sercowego w obrębie blizny pozawałowej i przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niewydolności serca.
Przedstawiamy Państwu zeszyt Kardiologii na co Dzień, którego tematem jest opieka nad pacjentem po przebytym zawale serca typu STEMI (zawale z uniesieniem odcinka ST w EKG). Treści tekstów oparto na najnowszych wytycznych dotyczących rozpoznawania oraz leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca, zaprezentowanych na tegorocznym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a opublikowanych pod koniec 2008 r. W wytycznych tych opracowano m.in. nowy algorytm logistyki postępowania w przypadku zawału serca,...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.