ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2010
vol. 13
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Słowo wstępne

Zdzisława Kornacewicz-Jach

Data publikacji online: 2010/12/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Szanowni Czytelnicy!





W większości badań, które wpłynęły na kształt współczesnej kardiologii, również tych dotyczących postępowania w ostrych zespołach wieńcowych, do ostatnich lat XX w. kobiety stanowią od 0 do 30% populacji badanych. Akcja Women at Heart zainicjowana w USA

i realizowana w Europie od 2005 r., również przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a zwłaszcza Sekcję do Spraw Chorób Serca u Kobiet PTK, zwróciła uwagę na fakt niedoszacowania znaczenia chorób układu krążenia w populacji kobiet, zarówno pod względem epidemiologicznym, jak i odrębności chorowania i leczenia w stosunku do mężczyzn.

W Europie ok. 55% kobiet umiera z przyczyn kardiologicznych, głównie z powodu choroby wieńcowej i udaru mózgu. Również w Polsce choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów i jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa – choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne w 57% za zgony kobiet i 48% mężczyzn. Mimo przedstawionych powyżej statystyk postrzeganie chorób układu krążenia jako jednego z głównych zagrożeń zdrowia i życia wśród kobiet, a nawet środowisk medycznych jest niedostateczne.

Czy coś się zmieniło w pierwszej dekadzie XXI w.? Wydaje się, że tak, nawet obserwacje piszącej te słowa wskazują na poprawę leczenia chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi w ostatniej dekadzie i dotyczy to zarówno kobiet, jak

i mężczyzn, zwłaszcza w młodszych przedziałach wiekowych. Kobiety są starsze od mężczyzn o ok. 10 lat w dniu swojego pierwszego epizodu wieńcowego i żyją dłużej. To raczej z powodu tego właśnie faktu (większe ryzyko zabiegu, nietypowy przebieg kliniczny maskowany przez współistniejące choroby, status socjalny, uwarunkowywania obyczajowe), a nie płci samej w sobie stanowią populację rzadziej poddawaną „agresywnym” terapiom reperfuzyjnym.

W 2007 r. wykonano w Polsce 687 pierwotnych angioplastyk wieńcowych w przeliczeniu na milion mieszkańców na rok, co dało nam trzecie miejsce w Europie (po Szwajcarii i Niemczech), mimo jednego z najniższych dochodów narodowych w Europie. Aż 72% chorych z zawałem z uniesieniem odcinka ST w 2007 r. było leczonych w Polsce pierwotną angioplastyką wieńcową.

Dzięki uprzejmości Redakcji „Przewodnika Lekarza” przedstawiamy Państwu w kolejnych artykułach zagadnienia związane z ostrymi zespołami wieńcowymi u kobiet – ich głównym „zabójcą” w Polsce i Europie.



Z...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.