eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
4/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Socjoekonomia chorób reumatycznych w Polsce

Sławomir Jeka

Data publikacji online: 2017/12/04

WSTĘP

Do kluczowych czynników zrównoważonego rozwoju gospodarczego każdego kraju należy zaliczyć wykształconych i zdrowych pracowników. Brak aktywności zawodowej wśród osób będących w wieku produkcyjnym przyczynia się do spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego. Często brak aktywności zawodowej nie jest związany jedynie z brakiem miejsc pracy. Może on wynikać również z niemożliwości podjęcia lub rezygnacji z dotychczas wykonywanej pracy ze względu na utratę zdrowia w następstwie chorób.
W ocenie wydajności pracowników uwzględnia się szereg parametrów, tj. umiejętności i doświadczenie zawodowe, poziom wyszkolenia oraz stan zdrowia fizycznego i psychicznego.
W Polsce stan zdrowia pracowników nie jest oceniany zbyt wysoko. Sytuacja może ulec zmianie w przyszłości dzięki podjętym na przestrzeni ostatnich lat działaniom mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki takim działaniom współczynnik zapadalności na choroby zawodowe zaczął maleć. W 2001 r. wynosił on 63,2 na 100 tys. zatrudnionych, a w 2015 r. już tylko 19,6 na 100 tys. zatrudnionych wg Centralnego rejestru Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.
Zapadalność na choroby zawodowe jest ściśle związana z wykonywaną pracą i w związku z tym również często również z rejonami geograficznymi. W Polsce w 2015 r. najwięcej nowych przypadków chorób zawodowych odnotowano w województwie śląskim – 437, a najmniej w województwie opolskim – 14. W sumie odnotowano 2094 przypadki nowych chorób zawodowych w 2015 r. Wśród najczęściej występujących chorób zawodowych w 2015 r. można wymienić: choroby zakaźne lub pasożytnicze bądź ich następstwa (652 przypadki), pylice płuc (422 przypadki) oraz przewlekłe choroby narządu głosu (232 przypadki). Liczba odnotowanych przypadków w 2015 r. w skali całego kraju nie stanowi istotnego obciążenia dla gospodarki.
Niestety o wiele poważniejszy problem stanowią choroby narządu ruchu, czyli choroby układu mięśniowo-szkieletowego (musculoskeletal disorders – MSD).
W 2006 r. MSD stanowiły ok. 2,7% wszystkich przypadków chorób zawodowych. Odsetek ten sukcesywnie się zwiększa pomimo spadku ogólnej liczby zachorowań na choroby zawodowe.
Wielu badaczy uważa, że obecnie dostępne dane mogą być zaniżone, gdyż pomija się przypadki chorób, które są związane z wykonywaną pracą, ale nie są bezpośrednio przez nią wywołane. Potwierdzeniem tej tezy mogą być dane publikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.