ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Spółki osobowe w nowych uregulowaniach prawnych

Henryka Romanow

Przew Lek 2001, 4, 4, 9-11
Data publikacji online: 2003/09/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Od 1 stycznia 2001 r. w związku ze zmianą przepisów prawnych wiele spółek cywilnych zobowiązanych jest do przekształcenia się w spółki handlowe. Problem ten dotyczy wielu lekarzy wykonujących do tej pory działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Artykuł omawia najważniejsze kwestie związane z tymi zagadnieniami.







Kodeks spółek handlowych (ustawa z 15 września 2000 r. – Dz.U. Nr 94 poz. 1037), który wszedł w życie 1 stycznia 2001 r. wprowadził nowe instytucje. Tymi instytucjami są: spółki partnerskie i spółki komandytowo-akcyjne.

W myśl nowej ustawy do spółek osobowych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Do spółek kapitałowych zalicza się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.

Spółki osobowe, zgodnie z postanowieniami Kodeksu spółek handlowych, nadal nie posiadają osobowości prawnej. Mogą natomiast, w myśl art. 8 par. 1 k.s.h., we własnym imieniu nabywać prawa. Mogą również zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane, nabywać prawa własności oraz inne prawa rzeczowe. W związku z wykonywaniem tych czynności – nie jak dotychczas w spółce osobowej jako wspólnicy – lecz jako instytucja prawna, czyli spółka.

Osoby fizyczne, które do 31 grudnia 2000 r. prowadziły działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej są zobowiązane do 31 marca 2001 r. dostosować formę prowadzonej działalności do wymogów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 1997 r. nr 121 poz. 769).




Spółka jawna



Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną nazwą (firmą) i w której każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. W spółkę jawną powinna przekształcić się każda spółka cywilna, której przychody netto ze sprzedaży lub świadczenia usług w każdym z 2 kolejnych lat osiągnęły równowartość 400 tys. euro (art. 26 par. 4).

Zgodnie z postanowieniem art. 627 k.s.h. niedopełnienie obowiązku przerejestrowania spółki cywilnej w spółkę jawną grozi koniecznością zapłacenia grzywny w wysokości do 20 tys. zł.

Uregulowania określające stosunki panujące w spółce stanowią postanowienia umowy spółki. Zawierając umowę spółki, należy jednak zachować uregulowania zapisane...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.