ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Sport chorych dializowanych i po przeszczepieniu narządów

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 259
Data publikacji online: 2006/09/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Sport od wieków towarzyszył człowiekowi i stanowi po dziś dzień ważny element życia, wpływający istotnie na ogólną kondycję społeczeństwa.
Także ludzie nie w pełni sprawni fizycznie czy umysłowo zajmują się sportem, a paraolimpiady i ruch sportowy niepełnosprawnych udowodniły już dawno, że sport może być dla chorych źródłem satysfakcji i poczucia własnej wartości.
W świadomości chorych z niewydolnością narządów tkwi jednak głębokie przekonanie, że sport jest dla nich niewskazany lub wręcz zakazany.
Chorzy dializowani i po przeszczepieniu narządów nie zawsze mogą uprawiać sport z uwagi na szkody, jakie wyrządza choroba podstawowa i inne, dołączające się w czasie jej trwania. O możliwości podjęcia zajęć w ramach rekreacji ruchowej czy w większym wymiarze sportowym decyduje lekarz prowadzący. Niestety, nawet wśród lekarzy pokutuje często opinia, że sport nie jest dla chorych po transplantacji.
Szczególnie niewskazane jest izolowanie dzieci od zajęć wychowania fizycznego, ponieważ wpływa to negatywnie na ogólny rozwój i możliwość pełnego powrotu do normalnego życia.
Zaprzeczeniem takiej postawy jest światowy ruch sportowy chorych po przeszczepieniu, zainicjowany przez jednego z chirurgów-transplantologów – Maurice’a Slapaka. Z jego inicjatywy powstała w Anglii, przed 30 laty, Światowa Federacja Sportu dla Osób po Transplantacji (World Transplant Games Federation), która początkowo zrzeszała 99 chorych z 4 krajów, stopniowo rozrastała się w wielką organizację, skupiającą wiele tysięcy osób po transplantacji z 72 krajów Europy, obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.
W większości tych krajów działają narodowe stowarzyszenia sportowe, organizujące życie sportowe chorych po transplantacji, w tym kilka razy w roku zawody sportowe, często działające w strukturach podobnych jak w sporcie pełnosprawnych.
W Polsce nie było tradycji ani zorganizowanego ruchu sportowego osób dializowanych i po przeszczepieniu. Do niedawna dzieci i dorośli po transplantacji startowali na zawodach rangi międzynarodowej dość przypadkowo. Były to Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji w 2003 r. we Francji, w 2005 r. w Kanadzie oraz w 2004 r. Europejskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Lublianie. Dzieci startowały w Światowych Igrzyskach Zimowych w 2005 r. w Zakopanem pod nazwą Nicholas Cup.
We wszystkich tych zawodach polscy sportowcy po przeszczepieniu zdobyli łącznie 31 medali. Osoby dializowane mogą brać udział w...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.