eISSN: 2084-9877
ISSN: 1896-9666
Przegląd Kardiodiabetologiczny/Cardio-Diabetological Review
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2010
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Sprawozdanie
Sprawozdanie z obrad 70. Sesji Naukowych American Diabetes Association, 25–29 czerwca 2010 r., Orlando, Floryda, USA – wybrane problemy kardiodiabetologiczne

Jan Tatoń

Przegląd Kardiodiabetologiczny 2010; 5 (3, 4): 182–192
Data publikacji online: 2011/01/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Ogólna charakterystyka organizacji i przebiegu 70. Sesji Naukowych American Diabetes Association

Sesje Naukowe American Diabetes Association (ADA) odbyły się już po raz 70. w dniach 25–29 czerwca 2010 r. w Orlando (Floryda, USA). Z okazji tego jubileuszu należy podkreślić, że Sesje Naukowe ADA stanowią zawsze niezwykłe wydarzenie organizacyjne, naukowe, praktyczno-kliniczne oraz społeczne. Stanowią oryginalny, kreatywny i systematyczny przegląd postępów naukowych, klinicznych i społecznych w skali USA oraz – szczególnie w ostatnich programach – w skali światowej. Spełniają w ten sposób pionierską rolę w kreowaniu naukowego i klinicznego postępu w diabetologii i w opiece diabetologicznej. Wyniki ustaleń Sesji Naukowych ADA są inspiracją o międzynarodowym charakterze – dotyczy to również Polski.

Poniżej odniesiono się do wybranych – zdaniem sprawozdawcy najważniejszych – problemów i postępów naukowych i praktycznych w zakresie kardiodiabetologii.

Problem 1.

Nowe, bardziej intensywne, ukierunkowane profilaktycznie, oparte na patofizjologii ujęcie leczenia cukrzycy typu 2

Znaczenie opartego na patofizjologii ujęcia leczenia cukrzycy typu 2, ograniczenie roli standardów

Cukrzyca typu 2 jest stanem przewlekłej hiperglikemii, z reguły skojarzonym z innymi zaburzeniami metabolicznymi i klinicznymi.

Pod względem etiologicznym pierwotne, wyraźne znaczenie mają nieprawidłowości genetyczne. Dotyczą one w różnym układzie wielu genów – uwarunkowanie cukrzycy typu 2 ma charakter wielogenowy. Diabetogenne genotypy mają różne układy pod względem liczby nieprawidłowości genetycznych (mutacji) oraz ich cech czynnościowych. Uwidocznił to międzynarodowy program badań genotypów cukrzycy referowany w programie specjalnej sesji. Predyspozycja genetyczna do rozwoju cukrzycy typu 2 może dotyczyć ok. 30% osób z populacji ogólnej. Zjawisko to na nowo ilustrują obserwacje szybkiego narastania wskaźnika zapadalności w Chinach. Cukrzyca ujawnia się najczęściej w wieku dojrzałym lub starszym, po dłuższym okresie działania różnych diabetogennych czynników środowiska zewnętrznego; istotną rolę w tym względzie mają diabetogenne zaburzenia stylu życia. Istnieje zapewne wiele czynników środowiskowych, które nie zostały jeszcze odkryte. Choroba rozpoczyna się od zaburzeń funkcji i struktury komórek  oraz komórek  wysp trzustkowych, współistniejących z różnymi odmianami molekularnych zaburzeń...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.