facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
1/2023
vol. 110
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Conference paper

Sprawozdanie z 19. Międzynarodowej Akademii Dermatologii i Alergologii w Gdyni

Elżbieta Grubska-Suchanek
1
,
Roman Nowicki
1

  1. Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2023, 110, 81-85
Data publikacji online: 2023/05/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W dniach 10–12 lutego 2023 roku odbyła się 19. Międzynarodowa Akademia Dermatologii i Alergologii (19.ADA). To tradycyjne, interdyscyplinarne spotkanie naukowe było – jak co roku – okazją do spotkania lekarzy różnych specjalności, którzy pragną pogłębić i poszerzyć wiedzę w zakresie dermatoz alergicznych, łuszczycy, dermatoonkologii oraz najnowszych metod terapii biologicznej.
Tradycyjnie organizatorami wydarzenia była Sekcja Dermatologiczna Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Katedra i Klinika Dermatologii Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) oraz Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Po raz pierwszy spotykanie miało miejsce w hotelu Nadmorskim w Gdyni, usytuowanym nieopodal Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którego okien roztacza się widok na Zatokę Gdańską.
Patronat honorowy nad 19.ADA objął JM Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Lidia Rudnicka, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Maciej Kupczyk, JE Metropolita Gdański abp. Tadeusz Wojda, JM Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego ks. dr Krzysztof Szerszeń, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.
Spotkanie miało bardzo bogaty program i obejmowało 6 warsztatów szkoleniowych, pokaz przypadków klinicznych oraz 9 sesji naukowo-szkoleniowych. W 19.ADA wzięło udział około 300 lekarzy dermatologów, alergologów i pediatrów z całego kraju, a wykłady prezentowało 64 wykładowców z wielu ośrodków akademickich w Polsce, jak również Goście i Przyjaciele z Białorusi i Ukrainy.
Jak co roku przed oficjalnym otwarciem konferencji zostały przeprowadzone praktyczne warsztaty szkoleniowe. Poza zagadnieniami z zakresu diagnostyki alergologicznej, receptury dermatologicznej, terapii podstawowej atopowego zapalenia skóry (AZS), tematyka warsztatów obejmowała także czerniaka skóry w ujęciu interdyscyplinarnym, jak również – po raz pierwszy w tym roku – terapię fotodynamiczną i medyczne aspekty tatuażu. Jak zawsze wszystkie warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników.
Sesja wstępna, poprzedzająca inaugurację, była w tym roku poświęcona dermatoonkologii. Tematykę sesji zdominowały nowotwory u dzieci. Profesor Ninela Irga-Jaworska z Gdańska przedstawiła skórne manifestację chłoniaków i białaczek u dzieci, zwracając uwagę zarówno na zmiany paraneoplastyczne, jak i objawy...


Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.