facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2011
vol. 98
 
Share:
Share:
Short communication

Sprawozdanie z 91. Dorocznego Spotkania Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Londyn, 4–7 lipca 2011 roku

Karolina Kopeć

Przegl Dermatol 2011, 98, 452–453
Online publish date: 2011/11/14
Article file
- Sprawozdanie z 91.pdf  [0.05 MB]
Get citation
 
 
Na początku lipca, jako rezydentka Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu, na zaproszenie prestiżowego Dowling Club miałam przyjemność uczestniczyć w Dorocznym Spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego (ang. British Association of Dermatologists – BAD). Kongres odbywał się w ExCeL London. Jest to międzynarodowe centrum wystawowe i konferencyjne zlokalizowane na terenie dawnych doków nad Tamizą. Z tego niezwykle nowoczesnego miejsca rozciąga się wspaniały widok na nadbrzeże, finansowe centrum Londynu – Canary Wharf, obiekty przyszłorocznych igrzysk olimpijskich oraz lotnisko London City.

Tegoroczna konferencja BAD, według zapowiedzi organizatorów, miała na celu informować, edukować i stymulować poprzez dyskusję. Zaproszono wielu znakomitych mówców i specjalistów z różnych dziedzin. Profesor Luiz Diaz ze Stanów Zjednoczonych wygłosił wykład imienia Artura Rooka dotyczący endemicznej pęcherzycy. Profesor John McGrath z Londynu przedstawił na wtorkowej sesji plenarnej nowe odkrycia związane z wrodzonymi chorobami skóry i metody ich leczenia. Dzień później miałam okazję wysłuchania wykładu na temat najnowszych odkryć dotyczących genetyki i leczenia czerniaka, które przybliżył profesor Hensin Tsao z Bostonu. Ostatni gościnny wykład, który zwracał uwagę na potrzebę zmian w edukacji i klasyfikacji procedur medycznych, wygłosił w czwartek profesor Peter Rubin, który jest obecnie przewodniczącym Ogólnej Rady Medycznej Wielkiej Brytanii.

W czasie trwania konferencji można było się zapoznać z sesją plakatową, uczestniczyć w wykładach SIG (ang. Special Interest Groups), które dotyczyły zagadnień związanych z dermatologią pediatryczną, alergiami skórnymi, światłolecznictwem, historią dermatologii, dermatopatologią, chirurgią dermatologiczną i dermatologią estetyczną, oraz wziąć udział w kilku sesjach satelitarnych omawiających problematykę leczenia biologicznego, terapię atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Program konferencji był niezwykle bogaty, a interesujące wykłady niejednokrotnie odbywały się w tym samym czasie, co stawiało zainteresowanych słuchaczy przed trudnymi wyborami.

Ciekawą tradycją corocznych spotkań BAD jest organizacja tzw. prekonferencji skierowanych do rezydentów, studentów ostatnich lat medycyny i lekarzy innych specjalności, którzy szczególnie interesują się dermatologią. Wykłady w sesji przeznaczonej dla rezydentów dermatologii dotyczyły rozpoznawania i leczenia chorób dermatologicznych oraz planowania przyszłości i kariery w tamtejszym systemie opieki zdrowotnej. Wykłady przybliżające działalność i historię Dowling Club wygłosili ustępująca honorowa sekretarz dr Anja Weidmann oraz jej następca dr Andrew Sherley-Dale (ryc. 1.).

Organizatorzy zadbali o równie bogaty program towarzyski. Bankiet powitalny odbył się we wtorek o godzinie 18.00, po zakończeniu wszystkich sesji przewidzianych tego dnia. Była to doskonała okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń z tamtejszymi specjalistami, rezydentami i członkami Dowling Club poznanymi podczas ich kwietniowej wizyty we Wrocławiu. Drugim ważnym wydarzeniem była uroczysta doroczna kolacja, która miała miejsce w sali reprezentacyjnej Old Royal Naval College w dzielnicy Greenwich. Miejsce to słynie z zachwycających malowideł Jamesa Thornhilla i jest uznawane przez Brytyjczyków za najwspanialszą salę jadalną w ca­łym zachodnim świecie. Oprócz wymienionych, formalnych uroczystości, uczestniczyłam również w bardziej kameralnych spotkaniach w gronie rezydentów i specjalistów, wśród których było również kilku Polaków pracujących w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

91. Doroczne Spotkanie Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego zapamiętam jako wydarzenie o dużej wartości merytorycznej, doskonale przygotowane i odbywające się w niezwykle miłej atmosferze, za którą dziękuję członkom Dowling Club, jego prezesowi dr. Michaelowi Beckowi i dr Anji Weidmann.



Karolina Kopeć

Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu
Copyright: © 2011 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.