eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank
1/2015
vol. 65
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Krótkie doniesienie

Sprawozdanie z 93. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Greifswald – Heringsdorf w Niemczech

Krystian Rygol

Arch Med Sąd Kryminol 2015; 65 (1): 67–68
Data publikacji online: 2015/05/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W dniach 9–13 września 2014 r. odbył się 93. Kongres Medycyny Prawnej, przy udziale ministra sprawiedliwości kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie – pani Uty-Marii Kuder, rektora Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie – prof. Johanny Eleonory Weber, prezesa rady naukowej Uniwersytetu w Greifswaldzie – prof. Reinera Biffara, prezesa Kongresu – prof. Britty Bockholdt, oraz prezesa Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej – prof. Thomasa Bajanowskiego.
Greifswald jest hanzeatyckim miastem uniwersyteckim w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nad rzeką Ryck. W latach 1818–1832 miasto było powiatem grodzkim w rejencji stralsundzkiej, a od roku 1832 w rejencji szczecińskiej. Uniwersytet został założony w 1456 r., jako drugi najstarszy uniwersytet w basenie Morza Bałtyckiego. Uczelnia przejściowo należała do Szwecji i Prus. W uniwersytecie funkcjonowały cztery klasyczne wydziały: teologiczny, filozoficzny, medycyny i prawa. Rok 1990 był przełomowy w historii uczelni. Nadano jej nową strukturę i przywrócono autonomię, wolność nauki i programu nauczania. Obecnie uniwersytet ma pięć wydziałów: teologiczny, prawa i nauk o państwie, medycyny, filozoficzny i matematyczno-przyrodniczy. Uczelnia w 2006 r. obchodziła jubileusz 550-lecia istnienia.
Kongres zorganizował Instytut Medycyny Prawnej Uniwersytetu w Greifswaldzie i Niemieckie Towarzystwo Medycyny Prawnej. Obrady odbywały się w kilku odpowiednio przygotowanych do tego celu salach wykładowych hotelu „Maritim” w miejscowości Heringsdorf. Otwarcia Kongresu dokonała prezydent Kongresu i kierownik Instytutu – prof. Britta Bockholdt.
W obradach wzięło udział ok. 200 osób, głównie medyków sądowych, ale także toksykologów i genetyków reprezentujących Instytuty Medycyny Prawnej (Sądowej) z Europy, tj.: Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Grecji, Danii, Holandii, Rosji, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski, ale również Japonii.
Zarówno na wcześniejszych kongresach, jak i na obecnym tematyka dotyczyła zagadnień związanych z klasyczną medycyną sądową z uwzględnieniem kazuistyki sądowo-lekarskiej i możliwości wykorzystania tomografii komputerowej w badaniach pośmiertnych. Toksykologia sądowa i prace z zakresu specjalistycznych badań genetycznych DNA stanowiły istotny element kongresu. Ogółem wygłoszono 101 referatów i przedstawiono 100 plakatów. Językiem wykładowym był język niemiecki i angielski.
Polskę na...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.