facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
2/2023
vol. 110
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji „Interdyscyplinarne aspekty chorób skóry i błon śluzowych” w Warszawie

Natalia Dąbrowska

Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2023, 110, 189–191
Data publikacji online: 2023/07/20
Plik artykułu:
- Sprawozdanie.pdf  [0.24 MB]
Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
 
W dniach 11–12 marca 2023 r. odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja „Interdyscyplinarne aspekty chorób skóry i błon śluzowych” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nadzór naukowy nad konferencją sprawowała prof. Lidia Rudnicka oraz opiekunowie Koła: dr hab. Joanna Czuwara, dr Magdalena Maciejewska oraz dr Małgorzata Papierzewska. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Studenckiego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czasopisma „Przegląd Dermatologiczny” oraz wydawnictwa Termedia. Po dwóch latach konferencji wirtualnych obrady odbywały się stacjonarnie w Klinice Dermatologicznej przy ul. Koszykowej 82 a. Na konferencje przybyli studenci i lekarze z całej Polski i zza granicy, jurorzy i znamienici goście. Nie zabrakło także firm farmaceutycznych i wydawniczych, które wsparły konferencję.
W sobotę, 11 marca zorganizowane zostały warsztaty z dermatochirurgii (ryc. 1) oraz dermoskopii. Podczas warsztatów z dermoskopii pod okiem dr n. med. Marty Sar-Pomian oraz dr Magdaleny Maciejewskiej uczestnicy mogli poznać rodzaje szwów chirurgicznych stosowanych w dermatologii, zasady wykonywania biopsji sztancowej oraz łyżeczkowania zmian skórnych. Warsztaty z dermoskopii przygotowane zostały przez dr med. Olgę Warszawik-Hendzel oraz dr Paulinę Chmielińską. Podczas nich uczestnicy uczyli się, jak rozpoznawać i różnicować zmiany skórne za pomocą dermoskopu. Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników.
W niedzielę 12 marca odbyło się oficjalne otwarcie konferencji. Gości powitała prof. Lidia Rudnicka (ryc. 2) oraz Komitet Organizacyjny Konferencji w składzie: Natalia Dąbrowska, Julia Kamińska, Aleksandra Partyka oraz Klaudia Wojtach. Następnie uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania interesującego wykładu prof. Grażyny Kamińskiej-Winciorek (ryc. 3) na temat roli fotoprotekcji w kancerogenezie i melanogenezie w praktyce klinicznej. Wykład ten był doskonałym wstępem do prezentacji studenckich.
Podczas konferencji odbyło się 6 sesji konkursowych, w których studenci mogli zaprezentować przygotowane przez siebie prace oryginalne, poglądowe oraz przypadki kliniczne w języku polskim lub angielskim. Prezentacje były oceniane przez jurorów i publiczność.
Przed uroczystym zakończeniem konferencji i wręczeniem nagród, wykład zatytułowany „Od studenta do doktoranta – moja droga rozwoju naukowego” wygłosił dr Carlo Bieńkowski (ryc. 4). Podzielił się on z uczestnikami konferencji swoimi licznymi doświadczeniami z lat studenckich oraz szkoły doktorskiej, co stanowiło źródło inspiracji i motywacji do dalszej pracy naukowej dla studentek i studentów zgromadzonych w Auli Grzybowskiego.
Podczas konferencji w przerwach pomiędzy wykładami i prezentacjami uczestnicy mogli skorzystać z symulatora procedur medycznych z zakresu dermatologii „Tutorderm”. Symulator ten pozwala na rozwijanie umiejętności praktycznych z zastosowaniem technologii VR. Stanowiło to doskonałe uzupełnienie sobotnich warsztatów.
Kolejna edycja „Interdyscyplinarnych aspektów chorób skóry i błon śluzowych” spotkała się, jak co roku, z bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentek i studentów oraz młodych lekarzy. Gościliśmy niemal 250 osób z całej Polski, a także studentki i studentów zza granicy. Do konkursu prac studenckich, doktorantów oraz młodych lekarzy nadesłano ponad 80 streszczeń, 22 osoby zostały nagrodzone tytułem laureata lub otrzymały wyróżnienia (ryc. 5, 6).
W sesji przypadków klinicznych były to: Beata Zagórska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Julia Alicja Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Weronika Zysk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Klaudia Wojtach z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; w języku angielskim Łukasz Chętko z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wiktoria Stańska, Carolyn Szwed i Artur Łukawski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W sesji prac poglądowych zostali nagrodzeni: Weronika Zysk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Joanna Rapiejko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Michał Majewski z Uniwersytetu Rzeszowskiego; w języku angielskim: Aleksandra Bętkowska, Alicja Nowik, Aleksandra Jóźwik oraz Agata Marszałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W sesji prac oryginalnych zwycięzcami zostali: Marta Szepietowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Krzysztof Łuszczyński i Mateusz Ziomek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W sesji prac młodych lekarzy i doktorantów nagrodę odebrała Natalia Welc z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ponadto Nagrodę Prezesa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego otrzymał Artur Łukawski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Nagrodę Kierownika Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Agata Karny z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; Nagrodę Redaktor Naczelnej Czasopisma „Przegląd Dermatologiczny” Karolina Kazimierska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Nagrodę Przewodniczącej Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego – Natalia Dąbrowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Nagrodę Opiekuna SKN Dermatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Adam Wełniak z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodę za najlepszą pracę na temat autoimmunologicznych chorób skóry otrzymała Aleksandra Jóźwik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji „Interdyscyplinarne aspekty chorób skóry i błon śluzowych” wiosną 2024 roku!
Planujemy zaprosić wykładowców i studentów zagranicznych do udziału, podobnie jak w czasie konferencji wirtualnych, i stworzyć konferencję hybrydową (ryc. 7).
Fotografie wykonała Anna Jurga.
Przewodnicząca Koła Natalia Dąbrowska
1.
Copyright: © 2023 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.