facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
1/2017
vol. 104
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Sprawozdanie z konferencji Kontrowersje w Dermatologii
Zakopane, 8–10 grudnia 2016 roku

Iwona Chlebicka

Data publikacji online: 2017/03/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W dniach 8–10 grudnia 2016 roku w Zakopanem odbyła się konferencja Kontrowersje w Dermatologii. Była to już czwarta edycja tego wydarzenia, organizowanego regularnie od 2013 roku w okresie przedświątecznym. Komitetem Naukowym jak co roku kierował prof. dr hab. Jacek Szepietowski, a organizatorem było Wydawnictwo Termedia we współpracy z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
W czasie uroczystego otwarcia konferencji prof. Jacek Szepietowski przywitał wszystkich wykładowców i uczestników oraz podziękował za liczne przybycie, a prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Lidia Rudnicka wręczyła prof. Szepietowskiemu dyplom Honorowego Prezesa PTD. Następnie wysłuchaliśmy świetnych wykładów zaproszonych gości: dr Tizity Yosef Kidane i dr Mahlet Melaku Anteneh z Uniwersytetu w Addis Abeba w Etiopii. Wykłady prelegentek dotyczyły problemów dermatologii tropikalnej i były zilustrowane bardzo dużą liczbą fotografii dermatoz, które mają odmienny obraz kliniczny niż znany nam z codziennej praktyki.
Podczas pierwszej sesji konferencji prof. Barbara Zegarska przedstawiła wykład o zastosowaniu peelingów chemicznych nie tylko jako zabiegów odmładzających, lecz także jako istotnej metody uzupełniającej leczenie wielu schorzeń skóry. Profesor Rudnicka wyjaśniała fakty i mity dotyczące obrazu klinicznego, diagnostyki i leczenia łysienia androgenowego, a dr hab. Anita Hryncewicz-Gwóźdź w przystępny i syntetyczny sposób omówiła zastosowanie azatiopryny w dermatologii. Wykład prof. Grażyny Chodorowskiej poświęcony był niezwykle istotnemu praktycznie tematowi, jakim są nagłe stany w dermatologii.
W czasie kolejnej sesji usłyszeliśmy wykłady dotyczące przede wszystkim lecznictwa dermatologicznego. Profesor Magdalena Krajewska, nefrolog, przypominała o zasadach bezpiecznego stosowania cyklosporyny A. Kolejny wykład przedstawiony z dermatologicznego i reumatologicznego punktu widzenia przez autorkę tego tekstu oraz reumatologa dr. Arkadiusza Chlebickiego zapoznał słuchaczy z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i suplementacji podczas przewlekłej terapii glikokortykosteroidami. Profesor Anna Woźniacka omówiła korzystne aspekty działania witaminy D i jednocześnie zwróciła uwagę na duże zagrożenie płynące z niekontrolowanego stosowania jej megadawek, które stało się ostatnio modne wśród pacjentów. Profesor Hanna Wolska zapoznała nas z kontrowersjami dotyczącymi roli...


Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.