eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
SCImago Journal & Country Rank
3/2015
vol. 65
 
Share:
Share:
abstract:

Sprawozdanie z warsztatów: „Niedestrukcyjne metody izolacji DNA z materiałów muzealnych”

Miron Tokarski
,
Dominika Pluta

Arch Med Sąd Kryminol 2015; 65 (3): 194–195
Online publish date: 2016/03/18
View full text Get citation
 
PlumX metrics:
W dniach 24–26.09.2015 r. Zakład Technik Molekularnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Muzeów Medycyny był organizatorem warsztatów „Niedestrukcyjne metody izolacji DNA z materiałów muzealnych”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Marek Ziętek. Pomysłodawcą warsztatów oraz ich głównym organizatorem był profesor Tadeusz Dobosz, kierownik Zakładu Technik Molekularnych.
W warsztatach wzięło udział 33 uczestników z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Holandii, Ukrainy i Rosji.
Pierwszego dnia w ramach wykładu wprowadzającego profesor Tadeusz Dobosz przedstawił problemy pojawiające się przy badaniach genetycznych tkanek pochodzących ze zbiorów muzealnych. Prezentacja została wzbogacona o historię rozwoju technik konserwacji narządów i tkanek. Słuchacze mieli także możliwość poznania dotychczas stosowanych metod pozyskiwania materiału genetycznego z zakonserwowanych preparatów. Podczas części praktycznej warsztatów, uczestnicy zapoznali się z metodami nieniszczącej izolacji DNA z kości, zębów, plam krwi na papierze, a także zakonserwowanych preparatów tkanek. Warte podkreślenia jest, że wszystkie prezentowane metody zostały opracowane przez zespół pracowników, doktorantów oraz studentów kierowanych przez profesora Dobosza. Techniki te opierają się przede wszystkim na zjawisku elucji materiału genetycznego znajdującego się w istocie twardej, miazdze zębowej czy też w plamie krwi. Do każdej z prezentowanych metod opracowane zostały specyficzne eluenty, dzięki którym możliwe jest uzyskanie materiału genetycznego wysokiej jakości. Odstępstwem od technologii „wymywania” DNA z preparatu jest izolacja materiału genetycznego z płynów konserwujących tkanki. W tym przypadku technologia opiera się głównie na zjawisku dializy cieczy. Ostatnim etapem części praktycznej była demonstracja oraz omówienie wyników testów identyfikacji osobniczej, na podstawie powszechnie stosowanych w genetyce sądowej markerów STR.
Podczas drugiej sesji wykładowej prof. Ryszard Słomski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) zaprezentował wykład „aDNA in practice”, oparty na własnych doświadczeniach związanych z badaniami DNA kopalnego (ancient DNA), a także przedstawiający wysiłki jego zespołu zmierzające do odtworzenia genomu tura na podstawie dostępnych próbek aDNA.
Ostatnim punktem części...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.