Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Stany zagrożenia życia w neurologii – możliwość leczenia neurochirurgicznego. Epizody naczyniopochodne

Mirosław Ząbek

Przew Lek 2004, 9, 26-30
Online publish date: 2004/11/15
View full text Get citation
 


W praktyce neurologicznej spotyka się wiele chorób, w których życie chorego zależy od możliwości szybkiego leczenia operacyjnego. Potrzeba tak szybkiego leczenia wynika
z faktu, że choroby te przebiegają ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Czaszka stanowi nierozciągliwy, ograniczony kośćmi kompartment, dlatego też wzrost ciśnienia śródczaszkowego prowadzić może do przemieszczeń tkanki mózgu, wgłębień i w konsekwencji do śmierci chorego. Najczęstszymi stanami o nagłym początku
i burzliwym przebiegu są zachorowania, wynikające z patologii naczyń mózgowych,
z których najczęściej występują krwiaki śródmózgowe i krwawienie podpajęczynówkowe.


Unaczynienie mózgu

Mózg otrzymuje krew z dwóch niezależnych źródeł, a mianowicie z dwóch tętnic szyjnych i dwóch tętnic kręgowych. Te układy naczyniowe łączą się ze sobą w jamie czaszki, tworząc koło tętnicze Willisa.
Tętnica szyjna wewnętrzna, będąca gałęzią tętnicy szyjnej wspólnej, tworzy w odcinku wewnątrzczaszkowym 3 odcinki: skalisty, jamisty i nadklinowy. W odcinku skalistym i jamistym tętnica szyjna oddaje jedynie niewielkie gałęzie tętnicze unaczyniające jamę bębenkową, oponę twardą i przysadkę mózgową. Główną przyczyną patologii naczyniowej jest odcinek nadklinowy, w którym od tętnicy szyjnej odchodzą: t. oczna, t. łącząca tylna, t. naczyniówkowa przednia, t. środkowa mózgu i t. przednia mózgu.
Tętnice kręgowe, stanowiące zaopatrzenie układu kręgowo-podstawnego są gałęziami tętnic podobojczykowych. Do jamy czaszki dostają się one przez otwór potyliczny wielki i na brzusznej powierzchni między rdzeniem przedłużonym a mostem łączą się w tętnicę podstawną. Wewnątrz czaszki tętnice kręgowe oddają gałęzie do rdzenia kręgowego i półkul móżdżku. Największymi gałęziami tętnic kręgowych są tętnice dolne tylne móżdżku. Tętnica podstawna, utworzona przez te tętnice, oddaje w swoim przebiegu krótkie gałęzie do mostu oraz tętnice dolne przednie móżdżku, tętnice górne móżdżku i tętnice tylne mózgu.
Bardzo istotnym elementem krążenia mózgowego jest budowa koła tętniczego mózgu. Jego architektura zapewnia, oczywiście w pewnym stopniu, możliwość krążenia obocznego. I tak w przypadku upośledzenia krążenia w układzie kręgowo-podstawnym istnieje możliwość kompensacji tego niedoboru poprzez tętnice łączące tylne z układu tętnic szyjnych wewnętrznych.
Samoistny krwiak śródmózgowy
Najczęstszą przyczyną...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.