Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Sterylna ortopedia. Rozmowa z prof. Andrzejem Góreckim, kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie, specjalistą krajowym w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Janusz Michalak

Przew Lek, 2002, 5, 1/2, 4-5
Online publish date: 2003/07/28
View full text Get citation
 


– Panie Profesorze, na czym polega postęp w leczeniu chorób kości i stawów?



– Największy postęp dokonał się w leczeniu i protezowaniu stawów – biodrowego, kolanowego i ramiennego. Duże znaczenie ma także nowe podejście do skolioz jako trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa. Mamy dzięki temu możliwość uzyskiwania, przy znacznie mniejszej niż niegdyś rozległości usztywnienia, dużo lepszych korekcji. Olbrzymim postępem jest stosowanie w operacjach kolana czy stawów – ramiennego i biodrowego, nowoczesnych technik endoskopowych i przeprowadzanie nieraz rozległych operacji pod kontrolą artroskopu. Obecnie mamy również możliwość prowadzenia hodowli komórkowych. Jeśli np. młody człowiek ma ubytek chrząstki kolana, to można pobrać jej fragment, namnożyć komórki w laboratorium i wszczepić w miejsce ubytku.


– Czy w ten sposób można leczyć także zmiany zwyrodnieniowe stawów?



– Spotykam się z wieloma podobnymi pytaniami – czy nie można zamiast wszczepiać protezy, namnożyć komórki chrzęstne i uzupełnić nimi ubytki w stawie? Niestety, ta metoda służy jedynie do leczenia uszkodzeń ogniskowych. Podobnie w przypadku osteoblastów – można je hodować i podawać jedynie w miejsce zaburzeń zrostu kostnego.



– Jakie są najnowsze metody zespalania kości?



– Nowoczesne metody nie wymagają już obecnie szerokiego otwierania stawu. Dawniej rozcinaliśmy np. udo, oddzielaliśmy mięśnie od kości, reponowaliśmy fragmenty kostne i stabilizowaliśmy je długą metalową płytą i śrubami. Często kończyło się to zaburzeniami zrostu. Obecnie nastawia się odłamy tylko pod kontrolą monitora rentgenowskiego, wprowadza do jamy szpikowej pręt i blokuje się go specjalnymi śrubami. Drugi nowoczesny system zespoleń kości polega na użyciu stabilizatorów zewnętrznych.



– Na czym polega postęp w farmakoterapii tych chorób?



– Cała farmakologia jest związana ze zmianami chrzęstnymi. Z ich powodu miliony ludzi na świecie zażywają olbrzymie ilości leków, zwłaszcza z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Jednak lekarze muszą wiedzieć, że te leki działają szkodliwie głównie na przewód pokarmowy. Właśnie z ich przyczyny przeprowadza się na świecie wiele tysięcy operacji krwawienia żołądka. Dlatego tak ważne są poszukiwania leków, które nie...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.