eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
2/2010
vol. 2
 
Share:
Share:
Original paper

Symptom assessment in patients with advanced lung cancer at the in-patient palliative care unit and at home palliative care

Wojciech Leppert

Medycyna Paliatywna 2010; 2: 92–99
Online publish date: 2010/07/05
Article file
- Ocena objawow.pdf  [0.11 MB]
Get citation
 
 
Wprowadzenie
Ocena objawów u chorych na zaawansowanego raka płuca (ZRP) stanowi istotny element opieki paliatywnej. Rak płuca jest w Polsce najczęstszym u mężczyzn i drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet. Z powodu złych wyników leczenia (5 lat przeżywa 10–15% leczonych chorych) większość pacjentów w zawansowanej fazie choroby trafia do opieki paliatywnej. Leczenie objawowe chorych na ZRP stanowi wyzwanie dla zespołów opieki paliatywnej z powodu częstych i niejednokrotnie trudnych do leczenia objawów ze strony układu oddechowego, zwłaszcza duszności, dolegliwości bólowych związanych z miejscowym wzrostem nowotworu w klatce piersiowej i rozsiewem do układu kostnego [1]. U wielu chorych obserwuje się objawy kacheksji: utratę masy ciała, apetytu, osłabienie i zmęczenie [2]. Wymienione objawy znacząco pogarszają jakość życia (JŻ) chorych na ZRP [3]. W opublikowanej pierwszej części badań omówiono obserwowane zmiany w zakresie skal funkcjonowania (w tym funkcjonowania fizycznego, w rolach, społecznego, emocjonalnego, poznawczego i ogólnej JŻ) i problemów finansowych wg kwestionariusza EORTC QLQ C 30 oraz stanu sprawności wg skali Karnofsky'ego [4]. Celem niniejszej pracy była ocena zmian w zakresie natężenia objawów w dwóch grupach chorych na ZRP, objętych opieką paliatywną domową (hospicjum domowe – HD) i stacjonarną (oddział medycyny paliatywnej – OMP).


Materiał i metody
Badanie miało charakter prospektywny i było prowadzone od stycznia do sierpnia 2008 r. Do badania włączono kolejnych 25 chorych objętych opieką paliatywną domową (pacjenci zakwalifikowani do hospicjum domowego) i 25 chorych objętych opieką paliatywną stacjonarną (przebywający na oddziale medycyny paliatywnej) z rozpoznaniem ZRP, leczonych wyłącznie objawowo. Do badania kwalifikowano zarówno chorych z rozpoznaniem niedrobnokomórkowego (NDRP), jak i drobnokomórkowego (DRP) raka płuca. W grupie chorych leczonych na oddziale wiek wahał się od 51 do 78 lat (średnia 65,96 ±8,02), u 10 chorych rozpoznano NDRP, u 15 DRP; w badanej grupie było 13 kobiet i 12 mężczyzn. Wiek chorych leczonych w domu wynosił 47–83 lat (średnia 67,66 ±10,66), u 14 chorych rozpoznano NDRP, u 11 DRP; w badanej grupie było 8 kobiet i 17 mężczyzn. Nie stwierdzono istotnych różnic w wieku, rozkładzie płci i rodzajach nowotworu (NDRP i DRP) pomiędzy badanymi grupami chorych. Warunkiem udziału w badaniu była zdolność do wypełnienia kwestionariusza narzędzi badawczych oraz prawidłowa komunikacja z osobą przeprowadzającą badanie.
Zastosowano następujące narzędzia badawcze: kwestionariusz oceny JŻ EORTC QLQ C 30 (European Organization of Research and Treatment of Cancer Quality of life Questionnaire „core”) [5] oraz moduł kwestionariusza EORTC przeznaczony dla chorych na raka płuca (Lung Cancer – LC 13) [6]. Do oceny natężenia bólu zastosowano skalę wzrokowo-analogową (VAS) [7], do oceny aktywności chorych zastosowano skalę Karnofsky'ego (KPS) [8]. Wśród chorych przebywających na OMP u 12 pacjentów rozpoznano ból kostny, u 7 ból neuropatyczny, u 6 ból w obrębie klatki piersiowej; spośród chorych objętych HD 10 odczuwało ból w obrębie klatki piersiowej, 8 ból kostny, 3 ból trzewny i 2 ból neuropatyczny; 2 pacjentów nie odczuwało bólu. Wszystkie narzędzia badawcze stosowano dwukrotnie: przy pierwszej oraz przy drugiej ocenie, przeprowadzonych w odstępie 10 dni. Wszyscy badani chorzy byli leczeni na Oddziale Medycyny Paliatywnej lub w Hospicjum Domowym przy Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkows­kiego w Poznaniu. Uzyskano zgodę Regionalnej Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na prowadzenie badania. Wszyscy chorzy wyrazili zgodę na jego przeprowadzenie przed rozpoczęciem procedur badawczych.


Wyniki
Potrzeba odpoczynku, zaburzenia snu, osłabienie, zmęczenie, mrowienia w obrębie kończyn i utrata włosów

W przypadku chorych przebywających na OMP, odpowiednio przy pierwszej i drugiej ocenie objawów, bardzo często potrzebowało odpoczynku 68% i 80% chorych, często 24% i 20% chorych, czasami 8% i 0% chorych, nigdy żaden chory (tab. 1.). Bardzo często trudności ze snem zgłaszało, odpowiednio przy pierwszej i drugiej ocenie objawów, 32% i 24% chorych, często 20% chorych, czasami 40% i 52% chorych, 8% i 4% chorych nigdy nie miało problemów ze snem.
Wśród chorych w HD podczas pierwszej i drugiej wizyty odpowiednio 76% i 92% badanych bardzo często potrzebowało odpoczynku. Bardzo często trudności ze snem podczas pierwszego i drugiego badania zgłaszało odpowiednio 20% i 80% chorych, często 32% i 16% chorych, 40% i 4% czasami, a 8% i 0% chorych nigdy nie miało trudności ze snem.
W opiece stacjonarnej podczas pierwszej i drugiej oceny osłabienie bardzo często zgłaszało odpowiednio 56% i 76% chorych, często 40% i 20% chorych, czasami 4% chorych, nigdy żaden chory. W opiece domowej natomiast osłabienie zgłaszało bardzo często 72% i 40% chorych, często 16% i 36% chorych, czasami 12% i 20%, nigdy 0% i 4% chorych.
W opiece stacjonarnej podczas pierwszej i drugiej oceny zmęczenie bardzo często zgłaszało odpowiednio 64% i 80% chorych, często 32% i 20% chorych, czasami 4% i 0% chorych, nigdy żaden chory. W opiece domowej natomiast zmęczenie zgłaszało bardzo często 64% i 32% chorych, często 32% i 36% chorych, czasami 4% i 20% chorych, nigdy 0% i 12% chorych.
Uczucie mrowienia w kończynach i wypadanie włosów w obydwu badanych grupach chorych występowały znacznie rzadziej, zarówno przy pierwszej, jak i drugiej ocenie objawów. W tabeli 2. przedstawiono średnie wyniki badanej grupy dotyczące nasilenia poszczególnych objawów. Nie stwierdzono różnic w nasileniu objawów przy pierwszym i drugim pomiarze u chorych w HD. U chorych na OMP zaobserwowano pogorszenie w zakresie osłabienia podczas drugiej oceny objawów.


Objawy ze strony układu pokarmowego
Spośród chorych na OMP 12% i 28% bardzo często odczuwało brak apetytu, odpowiednio przy pierwszej i drugiej wizycie (tab. 3.). Zdecydowana większość (72%) badanych nie skarżyła się na wymioty. Na zaparcie stolca występujące bardzo często skarżyło się 24% i 40% badanych chorych. Biegunki nie zgłaszało 88% i 100% badanych chorych. Problemy z połykaniem i ból w jamie ustnej lub ból języka nie stanowiły istotnego problemu.
Spośród chorych HD, odpowiednio przy pierwszej i drugiej wizycie, 28% i 40% bardzo często odczuwało brak apetytu. Większość (80% i 72%, przy pierwszej i drugiej ocenie) badanych chorych nie skarżyła się na wymioty. Na zaparcie stolca występujące bardzo często skarżyło się przy pierwszej i drugiej ocenie 40% i 32% badanych chorych, biegunki nie zgłaszało odpowiednio 92% i 84% badanych chorych. Utrudnione połykanie i ból jamy ustnej lub języka występowały rzadko. W porównaniu nasilenia objawów za strony przewodu pokarmowego pomiędzy pierwszym a drugim pomiarem, zarówno u chorych na OMP, jak i HD, nie stwierdzono istotnych różnic (tab. 4.).


Objawy ze strony układu oddechowego
Wśród pacjentów na OMP podczas pierwszej i drugiej wizyty duszność, jako bardzo częsty objaw, zgłaszało 24% i 32% chorych (tab. 5.). Duszność w czasie odpoczynku bardzo często występowała u 12% i 28% chorych, natomiast w czasie spaceru u 44% i 64% pacjentów, odpowiednio przy pierwszej i drugiej ocenie. W czasie wchodzenia po schodach duszność występowała u prawie wszystkich chorych (bardzo często 80% i 84%) podczas pierwszej i drugiej wizyty. U niewielkiego odsetka (4%) badanych chorych kaszel pojawiał się bardzo często, natomiast 80% i 92% chorych przy pierwszej i drugiej ocenie nigdy nie odksztuszało krwi.
Wśród pacjentów HD podczas pierwszej i drugiej wizyty duszność bardzo często zgłaszało odpowiednio 16% i 40% chorych. Duszność bardzo często w czasie odpoczynku występowała u 24% i 32% chorych, natomiast duszność w czasie spaceru u 52% i 60% chorych, odpowiednio przy pierwszej i drugiej ocenie. W czasie wchodzenia po schodach duszność występowała bardzo często u 72% i 68% chorych podczas pierwszej i drugiej wizyty, kaszel bardzo często zgłaszało 16% i 20% chorych, większość pacjentów (72% i 84%) nigdy nie odksztuszała krwi.
Krwioplucie u chorych na OMP było mniej nasilone podczas drugiej oceny (zakres wartości średnich 1,24–1,08). U chorych HD podczas drugiej wizyty nasilenie duszności (średnia wartość 3,12) i duszności podczas odpoczynku (średnia wartość 2,84), było większe w porównaniu z pierwszą oceną (wartości średnie wynosiły 2,52) (tab. 6.).


Ocena natężenia bólu
Porównując natężenie bólu u chorych na OMP przy pierwszej i drugiej ocenie, zaobserwowano istotną różnicę. Średnie natężenie bólu wg skali VAS zwiększyło się z 6,4 przy pierwszej wizycie do 7,12 przy drugiej ocenie. Porównując natężenie bólu u chorych HD przy pierwszej i drugiej ocenie, nie stwierdzono istotnej różnicy. Średnie natężenie bólu przy pierwszej wizycie wg skali VAS wynosiło 5,44, a przy drugiej 5,72. U chorych HD natężenie bólu było więc mniejsze (tab. 7.).


Omówienie
Dokonanie właściwej oceny nasilenia objawów stanowi konieczny warunek skutecznego leczenia objawowego w opiece paliatywnej. W pracy poddano analizie częstość występowania objawów u chorych na ZRP leczonych w HD i na OMP, ocenianych kwestionariuszami EORTC QLQ C 30 i EORTC QLQ LC 13, narzędziami o zadowalających własnościach psychometrycznych i zaadoptowanymi do warunków polskich [5, 6, 9]. W uprzednim opracowaniu analizowano wyniki skal funkcjonowania EORTC QLQ C 30 i stanu sprawności chorych wg skali Karnofsky'ego [4].
Postępująca choroba nowotworowa jest często powodem narastającego zmęczenia. Na OMP potrzebę odpoczynku, osłabienie i zmęczenie zgłaszali wszyscy chorzy, w HD odpowiednio wszyscy, 96% i 88% chorych. Podobnie wysoki odsetek chorych (ponad 90%) na OMP i HD zgłaszał zaburzenia snu. Znacznie rzadziej obserwowano objawy typowe dla chemioterapii (mrowienie rąk i nóg, wypadanie włosów), co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, iż chorzy nie otrzymywali leczenia cytostatykami w trakcie badania. W ocenianej grupie objawów jedyną zmianą było większe nasilenie osłabienia przy drugiej ocenie u chorych na OMP.
W ocenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego najczęstszymi objawami były utrata apetytu i zaparcie stolca w obydwu grupach chorych, przy czym nasilenie anoreksji było większe u chorych z HD. Zwraca uwagę niewielkie nasilenie zaburzeń połykania, bólu jamy ustnej, biegunki i wymiotów w obydwu grupach pacjentów, co również można wiązać z tym, że chorzy nie byli w czasie badania poddawani chemioterapii czy radioterapii, które mogłyby wywołać powyższe objawy. Nasilenie objawów ze strony przewodu pokarmowego nie uległo zmianie w drugiej ocenie w obydwu grupach chorych.
W zakresie objawów ze strony układu oddechowego oceniano częstość występowania duszności, kaszlu i krwioplucia. W obydwu grupach chorych duszność była najczęściej zgłaszanym objawem. U chorych przebywających na OMP krwioplucie uległo zmniejszeniu przy drugiej ocenie, jednak objaw ten występował rzadko w obydwu grupach chorych (zakres wartości średnich 1,24–1,08). U chorych w HD nasilenie duszności i duszności podczas odpoczynku zwiększyło się przy drugim pomiarze. Duszność w czasie wysiłku i wchodzenia po schodach były bardzo częstymi objawami w obydwu grupach chorych, rzadziej natomiast obserwowano kaszel.
Jednym z najczęstszych objawów nowotworu płuca są dolegliwości bólowe. Natężenie bólu wg skali VAS u chorych na OMP przy pierwszej ocenie wynosiło średnio 6,4, a po 10 dniach średnio 7,12 (różnica istotna); w HD, odpowiednio, 5,44 i 5,72 (brak różnic). Uzyskane wyniki wskazują na niedostateczne leczenie bólu, zwłaszcza u chorych na OMP, co mogło być związane z częstszym występowaniem bólu neuropatycznego w tej grupie chorych oraz faktem, że część chorych w HD nie odczuwała bólu [10]. Natężenie bólu było większe w czasie drugiej obserwacji u chorych na OMP, co – obok wysokich średnich wartości natężenia bólu w skali VAS – wskazuje na nieskuteczną analgezję w tej grupie chorych.
Wydaje się, że istotny wpływ na pogorszenie ogólnej jakości życia i stanu sprawności chorych oraz niskie wartości w zakresie skal funkcjonowania EORTC QLQ C 30 [4] miały często występujące objawy: potrzeba odpoczynku, osłabienie, zmęczenie, utrata apetytu, zaparcie stolca, duszność i ból [11–13]. Wśród objawów, które uległy pogorszeniu przy drugiej ocenie, u chorych na OMP należy wymienić osłabienie i ból; w HD były to duszność i duszność w czasie odpoczynku; krwioplucie uległo poprawie na OMP [14].
Uzyskane wyniki należy interpretować z ostrożnością, ponieważ badanie nie miało charakteru kontrolowanego, a liczba badanych chorych była stosunkowo niewielka. Wykazano jednak niedostateczną skuteczność leczenia objawowego chorych na ZRP, co miało negatywny wpływ na skale funkcjonowania i stan sprawności pacjentów [4]. O ile trudności związane ze skuteczną terapią większości najczęstszych objawów (osłabienia, zmęczenia, utraty apetytu, zaparcia stolca i duszności) są zrozumiałe, o tyle niepokojące są efekty leczenia przeciwbólowego, zwłaszcza u chorych przebywających na oddziale. W jednym z przeprowadzonych badań nie uzyskano zadowalającej analgezji u 82% (616 spośród 752) chorych leczonych cytostatykami z powodu zaawansowanego NDRP, co w konsekwencji istotnie pogorszyło ogólną JŻ pacjentów [15].
Nasilenie najczęstszych objawów było podobne w obydwu grupach chorych leczonych na oddziale i w domu, jedynie nasilenie utraty apetytu było większe u chorych leczonych w warunkach domowych. Wydaje się, że pogorszenie w zakresie nasilenia duszności u chorych przebywających w domu sugeruje gorsze efekty leczenia tego dokuczliwego objawu w warunkach domowych. W świetle uzyskanych wyników celowe jest kontynuowanie oceny nasilenia objawów u chorych na ZRP w większych grupach chorych, w badaniach o charakterze kontrolowanym.


Wnioski
1. Wysoki odsetek chorych w opiece stacjonarnej (96–100%) i domowej (68–96%) ocenił zmęczenie jako objaw częsty lub bardzo częsty. Osłabienie często i bardzo często zgłaszało 96% chorych w opiece stacjonarnej i 76–88% w opiece domowej, objaw był bardziej nasilony w drugiej ocenie u chorych przebywających na oddziale.
2. Do najczęstszych objawów ze strony układu pokarmowego w obydwu grupach chorych należały utrata apetytu i zaparcie stolca, przy czym natężenie anoreksji było większe u chorych w opiece domowej; nasilenie objawów nie uległo zmianie przy drugiej ocenie w obydwu badanych grupach chorych.
3. W zakresie objawów ze strony układu oddechowego najczęściej obserwowano duszność, która występowała u 96% chorych w opiece stacjonarnej i u 88–96% chorych w opiece domowej. W drugiej ocenie duszność i duszność w czasie spoczynku nasiliły się u chorych w domu, natężenie krwioplucia zmniejszyło się u chorych przebywających na oddziale.
4. Średnie natężenie bólu wg skali VAS uległo zwiększeniu się przy drugiej wizycie u chorych w opiece stacjonarnej, u chorych w opiece domowej natężenie bólu było mniejsze i pozostało stałe.
5. Ponad 70% chorych odczuwających często i bardzo często zmęczenie, osłabienie i duszność oraz wysokie średnie wartości natężenia bólu wg skali VAS świadczą, iż są to częste objawy u chorych na ZRP, których skuteczność leczenia pozostaje niedostateczna.


Piśmiennictwo
1. Jassem E., Krajnik M. Objawowe leczenie nowotworów płuca i opłucnej. W: Nowotwory płuca i opłucnej. Jassem J., Krzakowski M. (red.). Via Medica, Gdańsk 2009; 170-190.  
2. De Walden-Galuszko K. Problemy jakości życia pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej. W: Jakość życia w chorobie nowotworowej. Meyza J. (red.). Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa 1997; 99-104.  
3. Basińska B., Wojtacki J., Majkowicz M. Jakość życia u pacjentów z nowotworem oskrzeli i płuc. W: Jakość życia w chorobie nowotworowej. de Walden-Galuszko K., Majkowicz M. (red.). Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1994; 120-130.  
4. Leppert W. Jakość życia chorych na zaawansowanego raka płuca objętych opieką paliatywną stacjonarną i domową. Medycyna Paliatywna 2010; 2: 25-34.  
5. Aaronson N.K., Ahmedzai S., Bergman B. i wsp. The European Organisation for Research and Treatment of Cancer QLQ – C 30: A Quality-of-Life Instrument for Use in International Clinical Trials in Oncology. J Natl Cancer Institute 1993; 85: 365- 376.  
6. Nicklasson M., Bergman B. Validity, reliability and clinical relevance of EORTC QLQ-C30 and LC13 in patients with chest malignancies in a palliative setting. Qual Life Res 2007; 16: 1019-1028.  
7. Leppert W. Kliniczna ocena bólu w chorobie nowotworowej. Twój Mag Med 2005; 5: 34-40.  
8. Karnofsky D.A., Burchenal J.C. The clinical evaluation of chemotherapeutic agents in cancer. W: Evaluation of chemotherapeutic agents. McCleod (red.). Columbia University Press, New York 1949; 191-205.  
9. Majkowicz M. Metody pomiaru jakości życia stosowane w badaniach własnych. W: Jakość życia w chorobie nowotworowej. de Walden-Galuszko K, Majkowicz M. (red.). Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1994; 78-81.
10. Mercadante S., Vitrano V. Pain in patients with lung cancer: Pathophysiology and treatment. Lung Cancer 2010; 68: 10-15.
11. Higginson I., McCarthy M. Measuring symptoms in terminal cancer: are pain and dyspnoea controlled? J R Soc Med 1989; 82: 264-267.
12. Schofield P., Ugalde A., Carey M. i wsp. Lung cancer: challenges and solutions for supportive care intervention research. Palliat Support Care 2008; 6: 281-287.
13. Elmqvist M.A., Jordho/y M.S., Bjordal K. i wsp. Health-related quality of life during the last three months of life in patients with advanced cancer. Support Care Cancer 2009; 17: 191-198.
14. Lutz S., Norrell R., Bertucio C. i wsp. Symptom frequency and severity in patients with metastatic or locally recurrent lung cancer: a prospective study using the Lung Cancer Symptom Scale in a community hospital. J Palliat Med 2001; 4: 157-165.
15. Di Maio M., Gridelli C., Gallo C. i wsp. Prevalence and management of pain in Italian patients with advanced non-small-cell lung cancer. Br J Cancer 2004; 90: 2288 -2296.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
FEATURED PRODUCTS
BOOKS
Medycyna Paliatywna
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.