ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
8/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

System wartościowania pracy lekarzy (fragment książki)

Adam Kozierkiewicz

Przew Lek 2003, 6, 7/8, 141-152
Data publikacji online: 2004/02/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Ile zarabiają lekarze


W powszechnym odczuciu środowiska medycznego, poziom wynagrodzeń lekarzy w polskim systemie ochrony zdrowia jest nieadekwatnie niski. A jak jest w innych krajach? W poniższym artykule przedstawiamy systemy wynagradzania lekarzy w krajach europejskich i USA.


Dania
Organizacja systemu ochrony zdrowia

System ochrony zdrowia w Danii jest wpisany w ogólną filozofię samorządności. System ten jest w podstawowym wymiarze oparty na samorządach lokalnych; powiatowych (counties) i gminnych (municipalities) (ryc. 10.). 87% wydatków publicznych na ochronę zdrowia pochodzi ze środków generowanych na poziomie lokalnym; podatków dochodowych oraz podatków od nieruchomości, pozostałe 13% pochodzi z budżetu centralnego.
Ryc. 10. Schematyczna mapka Danii z zaznaczeniem 14 powiatów (http://www.arf.dk/english/default.asp)

Corocznie odbywają się ustalenia (w drodze negocjacji) pomiędzy rządem a reprezentacją samorządów, których celem jest ustalenie:
- maksymalnych rekomendowanych wysokości podatków lokalnych,
- kwoty dotacji rządowych ogólnych (związanych z populacją i jej dochodami),
- kwoty dotacji rządowych celowych (związanych z szczególnymi zadaniami, np. z zakresu zdrowia publicznego),
- poziomu redystrybucji dochodu pomiędzy społecznościami lokalnymi.

Interesującym mechanizmem jest redystrybucja dochodu pomiędzy społecznościami lokalnymi, która odbywa się przy zastosowaniu formuły biorącej pod uwagę następujące elementy: przekrój wieku populacji, liczbę dzieci żyjących w niepełnych rodzinach, poziom bezrobocia, poziom wykształcenia (liczbę nisko wykształconych), liczbę imigrantów spoza UE, liczbę osób żyjących w rejonach „upośledzonych” społecznie, liczbę osób starszych mieszkających samotnie. Elementy te potraktowane zostały jako pozytywne korelaty konsumpcji świadczeń zdrowotnych.
Z kolei poprzez mechanizm grantów, administracja rządowa, mimo że nie ma prawnych możliwości zobowiązywania samorządów do określonych zadań, uzyskuje wpływ na ogólne kierunki polityki zdrowotnej. Kierunki, jakie w ostatnich latach stanowiły priorytety, to kardiochirurgia, onkologia i redukcja czasu oczekiwania na zabiegi planowe. Samorządy często wyrażały niezadowolenie z faktu ingerencji poprzez ten mechanizm w swoje suwerenne decyzje dotyczące ochrony zdrowia.
Sposoby...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.