Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
11/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Szanowni Czytelnicy

Antoni Prusiński

Przew Lek 2001, 4, 11, 46
Online publish date: 2003/11/06
View full text Get citation
 


Szanowni Czytelnicy!



Przewodnik Lekarza to czasopismo przeznaczone głównie dla lekarzy pierwszego kontaktu, tj. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, rodzinnych i domowych, a więc tych wszystkich, do których zgłaszają się najpierw osoby dotknięte różnymi dolegliwościami zdrowotnymi i chorobami. Większość z nich to sprawy banalne, łatwe do opanowania, dobrze rokujące, ale mogą to być również zaburzenia poważne, a wówczas dalsze losy chorego zależą od właściwego postępowania już przy pierwszym zetknięciu z lekarzem. Dlatego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zajmuje w złożonym systemie służby zdrowia miejsce szczególne, bardzo ważne, a jego właściwe wykształcenie, a zwłaszcza dalsze dokształcanie i ciągłe samokształcenie, mają kapitalne znaczenie dla sukcesów opieki zdrowotnej, a tym samym uznania jej w społeczeństwie. Przewodnik Lekarza służy z jednej strony tym właśnie celom dydaktycznym, a zarazem – z drugiej strony – ma stanowić przydatne narzędzie w codziennej praktyce.

Przyjmuje się, że ok. 10 proc. osób zgłaszających się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skarży się na dolegliwości, które można nazwać neurologicznymi. Są to bóle i zawroty głowy, bóle krzyża i barku, osłabienie siły mięśni, zaburzenia chodu i inne upośledzenia sprawności ruchowej czy niedowłady, niesprawność pamięci i mowy, a także snu, wreszcie incydenty zaburzeń przytomności itp. Stając wobec tych przypadłości lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien być dobrze zorientowany w ich naturze, aby łatwo rozstrzygać, które stanowią sygnał zagrożenia i wymagają, np. natychmiastowej hospitalizacji, które zaś może sam z powodzeniem rozpoznać i opanować. Z drugiej strony lekarz rodzinny, roztaczając opiekę nad określoną populacją, ma wśród swoich podopiecznych wielu chorych, m.in. z neurologicznymi chorobami przewlekłymi, często nieuleczalnymi, w których rozpoznanie i odpowiedni program terapii ustalono w szpitalu i przychodni specjalistycznej (np. przebyty udar mózgu, padaczka, choroba Parkinsona i inne). Również w odniesieniu do tych pacjentów winien być dobrze zorientowany, zarówno co do istoty choroby, jej symptomatologii, jak i nowoczesnych metod leczenia, aby mógł właściwie nadzorować ich stan i interweniować w koniecznych sytuacjach.

Tak więc znajomość podstaw neurologii praktycznej i dokształcanie w tym kierunku są dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wprost niezbędne, zwłaszcza że...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.