ISSN: 1896-7698
Kardiologia na co Dzień
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
4/2007
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Szmer nad sercem jako problem w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Rozmowa dr. hab. n. med. Rafała Baranowskiego z lekarzem opieki podstawowej dr Ewą Górską z Przychodni POZ w Warszawie przy ulicy Soczi 1

Rafał Baranowski
,
Ewa Górska

Data publikacji online: 2007/12/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Żaden z publikujących w tym zeszycie autorów nie jest lekarzem poz, dlatego zaprosiłem lekarza opieki podstawowej, by przybliżył nam to zagadnienie w praktyce, dzieląc się z nami swoimi doświadczeniami. Zastanawiałem się, jak znaleźć taką osobę i sięgnąłem po rozwiązanie najprostsze – zwróciłem się do lekarza rodzinnego, opiekującego się moją rodziną, czyli do dr Ewy Górskiej z Przychodni POZ przy ul. Soczi 1 w Warszawie.
R.B.: Witam panią doktor, tym razem nie jako pacjent. Jak dużym problemem dla lekarza opieki podstawowej jest wysłuchanie szmeru nad sercem?
E.G.: Witam pana. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Szmer nad sercem jest problemem w praktyce lekarza poz, aczkolwiek spotykanym rzadziej niż nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Trudno mi określić, jakiego odsetka chorych dotyczy. Nie jest to generalnie problem pacjentów z tzw. młodszej grupy wiekowej – poniżej 60. roku życia. Występuje u nich stosunkowo rzadko. Staje się natomiast coraz częstszy u osób w wieku podeszłym, tzn. po 70.–80. roku życia. Ta grupa wiekowa to niemały odsetek moich pacjentów. Obserwuję, że z roku na rok u coraz większej liczby osób z tej grupy wiekowej można wysłuchać szmer skurczowy, przede wszystkim w okolicach podstawy serca, zapewne ze zmienionej zastawki aortalnej lub sztywnej aorty.
R.B.: Czy trafiają się pacjenci z poreumatycznymi wadami zastawkowymi?
E.G.: Takich pacjentów już dawno nie spotkałam, to chyba zanikający problem, przynajmniej w Warszawie.
R.B.: Co może zrobić i co robi lekarz opieki podstawowej w ramach diagnostyki szmeru?
E.G.: To spory problem. Możliwości lekarza poz są – jak wiadomo – bardzo ograniczone. Oczywiście, przeprowadzamy wywiad z pacjentem, pełne badanie przedmiotowe. Możemy (oczywiście, w zależności od stanu klinicznego) zaprosić na kolejną wizytę i sprawdzić, na ile wysłuchany szmer nad sercem jest stałym zjawiskiem osłuchowym. Mamy dostęp do diagnostyki laboratoryjnej, będącej – wbrew pozorom – bardzo ważnym elementem w diagnostyce szmerów, zwłaszcza u młodych kobiet. Chodzi oczywiście o wykluczenie niedokrwistości i nadczynności tarczycy, które mogą być prostymi przyczynami szmeru. Mamy możliwość wykonania badania EKG i wyciągnięcia z niego dalszych wniosków. Mamy też dostęp do badania radiologicznego. W swojej praktyce z tego korzystam, EKG opisuję samodzielnie i po zebraniu wszystkich danych podejmuję dalsze decyzje.
...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.