en ENGLISH
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
SCImago Journal & Country Rank


5/2006
vol. 44
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Szósta Narodowa Konferencja Albańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej Tirana 28–29 czerwca 2006 r.

Eugeniusz Józef Kucharz

Reumatologia 2006; 44, 5: 292
Data publikacji online: 2006/11/16
Plik artykułu:
- szosta narodowa.pdf  [0.06 MB]
Pobierz cytowanie
 
 
Albańskie Towarzystwo Medycyny Wewnętrznej (Shoqata Shqoiptare e Mjeksise Interne) powstało 23 października 1996 r. Zostało założone przez grupę internistów skupionych wokół Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Tiranie, pracujących w Szpitalu Uniwersyteckim im. Matki Teresy. Jego pierwszym prezesem został prof. Bashkim Resuli – internista oraz gastrolog i hepatolog. Od obecnego roku Towarzystwem kieruje prof. Alfred Priftanji, dla którego głównym obszarem zainteresowań jest alergologia. W Towarzystwie funkcjonuje sekcja reumatologiczna, na której czele stoi prof. Argjrnd Tafaj. Sekcje mają charakter łącznikowy i nie zastępują samodzielnych towarzystw dyscyplin szczegółowych. Tematem 6. Narodowej Konferencji Albańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej były problemy epidemiologii. Obrady toczyły się w salach hotelu Tirana International i towarzyszyła im wystawa leków i produktów medycznych. Wygłoszono 66 referatów oraz przedstawiono 17 prac w wersji plakatowej. Dzięki temu, że terminologia medyczna jest w większości zaczerpnięta z nazw grecko-łacińskich, udało mi się rozszyfrować w materiałach konferencyjnych tytuły prac. Są wśród nich również prace reumatologiczne. Praca D. Ruci i wsp. omawia występowanie czynników ryzyka osteoporozy u mieszkańców Tirany, D. Kraja i wsp. omówili przypadki rabdomiolizy stwierdzone w 2005 r. B. Vukatana mówił o układowych zapaleniach naczyń. Przypadek zespołu Gitelmana omówili M. Gjata, L. Collaku, K. Komo i M. Tase. Inne tematy reumatologiczne obejmowały m.in. późne zmiany w boreliozie (A. Canaj-Kica i wsp.), osteoporozę w nadczynności tarczycy (A. Ylli i wsp.) oraz grzybice przewodu pokarmowego u pacjentów z chorobami narządu ruchu leczonych glikokortykosteroidami (N. Glylameti i wsp.).
Podczas spotkania z prof. Bashikimem Resulim, zaprzyjaźnionym z Towarzystwem Internistów Polskich, omówiono problemy wstąpienia Albańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej do Europejskiej Federacji Medycyny Wewnętrznej. Profesor Resuli odwiedził Polskę w 1998 r., kiedy był sygnatariuszem tzw. deklaracji z Wisły, tj. umowy o współpracy internistów Europy Œrodkowej. Został odznaczony Medalem Honorowym Towarzystwa Internistów Polskich. Po raz kolejny przyjechał do Katowic we wrześniu br., w związku z uroczystościami 100-lecia Towarzystwa Internistów Polskich.
Pobyt w Albanii był okazją do spotkania z tym ciekawym krajem, ciągle mało znanym, a będącym w trakcie intensywnych przemian. W Polsce zbyt mało pamiętamy o wielowiekowych związkach naszego kraju z Albanią. Narodowy bohater tego kraju Skanderbeg (czyli Jerzy Kastriota, ur. 1405, zm. 1468) współdziałał z królami polskimi w walce z Turkami. Powieść o nim (pod tytułem On) napisał Zygmunt Miłkowski, piszący pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. W XIX w. Polacy projektowali i budowali m.in. linie telegraficzne w Albanii. Jestem przekonany, że Albania szybko stanie się celem podróży turystycznych, bo jest to piękny i ciekawy kraj.
Copyright: © 2006 Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.



© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.