eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
4/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Szybka diagnoza tocznia rumieniowatego zapobiega zmianom wielu narządów
ROZMOWA Z PROF. MARIĄ MAJDAN

Marek Matacz

Data publikacji online: 2017/12/04
– Toczeń rumieniowaty należy do chorób rzadkich. Według danych NFZ, które prawdopodobnie są zaniżone, w kraju choruje ok. 30 tys. osób – mówi prof. dr hab. n. med. Maria Majdan, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Dane niemieckie mówią natomiast o 40 osobach na 100 tys. mieszkańców. Ryzyko zachorowania zależy istotnie w tej chorobie od populacji, m.in. grupy wiekowej i rasy. Na przykład rejestry amerykańskie pokazują, że wśród osób czarnoskórych choruje ok. 200 osób na 100 tys. Wiadomo też, że najczęściej choroba dotyka kobiety w wieku 20–40 lat, ale może też pojawić się po 50. roku życia jako toczeń wieku starszego. Chorują również dzieci i z reguły ciężej niż dorośli.

Toczeń uznawany jest za chorobę trudną do wykrycia. Z czego to wynika?

Przyczyna jest taka, że pojawia się wiele różnych objawów, które mogą sugerować inne choroby i często rozpoznanie ustala się na podstawie objawów dominujących. Chory może być na przykład leczony z powodu zapalenia stawów lub choroby nerek. Dla zdiagnozowania tocznia ważne jest skojarzenie wielu symptomów ze strony różnych narządów.

Zwykle najpierw pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Na co powinien on zwrócić uwagę, diagnozując chorego w kierunku tocznia?

Ponieważ zwykle chorują ludzie młodzi, to do lekarza trafiają często przy bardziej niepokojących objawach, takich jak np. zapalenie stawów. Co może zwrócić uwagę lekarza? Pierwszym objawem może być np. nadwrażliwość na światło, kiedy po nasłonecznieniu pojawiają się intensywne zmiany skórne. Często też stwierdza się zaburzenia w składzie krwi, przede wszystkim leukopenię i trombocytopenię. Innym częstym objawem jest osłabienie i kłopoty z koncentracją. Mogą pojawić się też zmiany w moczu, takie jak białkomocz, krwinkomocz czy leukocyturia. Charakterystyczny objaw tej choroby, który może wystąpić, to przypominający kształtem skrzydła motyla rumień na twarzy. Jednym z problemów jest to, że młodzi ludzie na początku choroby są zwykle w dobrym ogólnym stanie i często dalsza diagnostyka jest opóźniana do czasu wystąpienia ciężkich objawów.

A jak to wygląda w przypadku dzieci?

Wśród dzieci zapadalność jest podobna u chłopców i u dziewczynek, przy czym po okresie dojrzewania znacznie częściej chorują dziewczęta. Najczęściej choroba zaczyna się od zapalenia nerek, a wtedy pojawiają się zmiany w moczu i obrzęki. Rzadziej natomiast występują ewidentne...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.