facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2021
vol. 108
 
Share:
Share:
abstract:
Recommendations for diagnostic and therapeutic procedures

Tatuaże – co nowego? Sprawozdanie z V Światowego Kongresu Badań nad Tatuażami i Barwnikami (5th World Congress on Tattoo and Pigment Research)

Aneta Szczerkowska-Dobosz
1
,
Patrycja Rogowska
1

  1. Gdański Uniwersytet Medyczny
Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2021, 108, 329-330
Online publish date: 2021/12/13
View full text Get citation
 
24–26 sierpnia 2021 roku, w centrum kongresowym Planetarium w Amsterdamie odbył się piąty Światowy Kongres Badań nad Tatuażami i Barwnikami (WCTP 2021), wcześniej, ze względu na lokalny europejski zasięg, znany jako Europejski Kongres Badań nad Tatuażami i Barwnikami. Kongres obywa się co 2 lata, ostatnie ze spotkań miało miejsce dwa lata temu w Szwajcarii [1]. Organizatorem kongresu jest Europejskie Towarzystwo Badań nad Tatuażami i Barwnikami (European Society of Tattoo and Pigment Research) założone w 2013 roku z inicjatywy ośrodka w Kopenhadze z prof. Serupem jako przewodniczącym stowarzyszenia. Cele organizacji obejmują: badania nad tatuażami, projekty badawcze dotyczące celowej pigmentacji skóry, opracowanie wytycznych, edukacja różnych środowisk zawodowych: medycznych, tatuażystów, artystek PMU (permanent make-up, makijaż permanentny), gromadzenie i popularyzację opinii ekspertów zajmujących się różnymi zagadnieniami dotyczącymi celowej pigmentacji skóry, takimi jak produkcja tuszy, ich bezpieczeństwo, dostarczanie niezależnych porad eksperckich.
Spotkanie miało, tradycyjnie, interdyscyplinarny charakter i zgromadziło profesjonalistów różnych dziedzin – badaczy, chemików, toksykologów, przedstawicieli przemysłu produkcji barwników i urządzeń służących do tatuażu, artystów tatuażu i PMU, kosmetologów, lekarzy, a także osoby odpowiedzialne za ustawodawstwo branży tatuatorskiej. Formuła kongresu była wyjątkowa. Obecność przedstawicieli różnych zawodów, wymiana doświadczeń i poglądów, dyskusja na temat prawnych zagadnień dotyczących pigmentacji skóry służyły podniesieniu jakości usług branży tatuatorskiej i bezpieczeństwu procedur celowej pigmentacji skóry.
Rosnący rynek usług tatuowania skóry i stale zwiększający się popyt na te usługi powoduje, że liczba powikłań wzrasta. Kraje, takie jak Dania, Holandia, Finlandia i Francja, są liderami w ustawodawstwie dotyczącym tatuaży. W tych państwach utworzono pierwsze centra (kliniki) leczenia powikłań tatuaży. Pierwsza powstała w Kopenhadze pod kierownictwem prof. Serupa i ma pod opieką największą liczbę pacjentów z powikłaniami po celowej pigmentacji skóry. Również w Stanach Zjednoczonych powołano tego typu ośrodki w Nowym Jorku i Chicago. Gdański ośrodek został wymieniony i doceniony przez Organizatorów Kongresu jako prężnie rozwijające się pierwsze w środkowo-wschodniej części Europy centrum leczenia powikłań po tatuażach i ośrodek prowadzący kampanie edukacyjne w mediach społecznościowych...


View full text...


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.