Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Terapia chorób alergicznych

Edward Zawisza

Przew Lek, 2002, 5, 6, 40-42
Online publish date: 2003/08/12
View full text Get citation
 


Dla zapalenia alergicznego charakterystycznego dla chorób alergicznych istotny jest udział IL-5 (interleukina odpowiedzialna za wzrost i funkcję eozynofilów) oraz komórki Th2 (odpowiedzialne za produkcję IL-4 konieczną do syntezy IgE). Zarówno eozynofile, jak i IgE są markerami szeroko pojętego zapalenia alergicznego. IgE po połączeniu z receptorami FcERI na powierzchni komórki tucznej i bazofila doprowadza do ich degranulacji. W procesie degranulacji dochodzi do uwalniania z mastocytów i bazofilów mediatorów (histamina), czynników chemotaktycznych i cytokin. Eozynofile produkują natomiast wiele prozapalnych czynników, które warunkują pojawienie się objawów choroby alergicznej.











Aktywacja komórki
tucznej



Mostkowanie immunoglobulin IgE przez swoisty alergen prowadzi do uwalniania mediatorów, które dzieli się na 3 grupy: 1. tzw. magazynowane mediatory; 2. nowogenerowane mediatory; 3. cytokiny.

Do grupy 1 zalicza się: histaminę, heparynę, tryptazę i chymazę; do grupy 2 zalicza się prostaglandynę D2, leukotrien C4, tromboxan A2 i PAF; do grupy 3 zalicza się TNF-alfa, IL-4, IL-5 i IL-6.
Bezpośrednio po uwolnieniu z komórki tucznej i bazofilów mediatory te wywołują charakterystyczny obraz alergicznej reakcji natychmiastowej. W skład tego obrazu wchodzą: obrzęk błon śluzowych, zwiększone wydzielanie śluzu oraz skurcz mięśni gładkich. Mediatory te są także odpowiedzialne za napływ komórek zapalnych (eozynofili) do miejsca reakcji alergicznej.




Nasilenie odpowiedzi
komórek B



Oprócz degranulacji komórki tucznej i bazofilów IgE bierze także udział w nasileniu reakcji mediowanej przez komórki B. Na powierzchni tych komórek znajdują się receptory o niskiej aktywności (FcE RII). Z tymi receptorami wiąże się IgE. Polączenie IgE z receptorami FcE RII zwanymi także CD23 uruchamia ważny mechanizm, przy pomocy którego dochodzi do nasilenia komórkowej i humoralnej odpowiedzi immunologicznej. W szczególności ułatwiony zostaje proces prezentacji antygenu.




IgE receptory
FcE RI i FcE RII



Istnieje interesująca zależność pomiędzy stężeniem IgE a odpowiadającej tej immunoglobulinie receptorami. Wysokie stężenie IgE jest związane ze zwiększoną liczba receptorów FcE RI i FcE RII na komórkach...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.