Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Tętniak aorty brzusznej

Witold Woźniak
,
Wojciech Noszczyk

Online publish date: 2004/02/10
View full text Get citation
 


Liczba rozpoznawanych i operowanych tętniaków aorty brzusznej stale się zwiększa. Jest to prawdopodobnie wynikiem, z jednej strony, zwiększenia wykrywalności choroby, z drugiej zaś, starzenia się społeczeństwa oraz wzrastającej zachorowalności. Przesiewowe badania ultrasonograficzne wykazują występowanie tętniaka aorty brzusznej (t.a.b.) u 4,4 proc. osób w wieku 40–75 lat.







Zdecydowanie więcej tętniaków wykrywa się u mężczyzn, bo 3 do 8 razy częściej niż u kobiet. Występują u około 3 proc. mężczyzn w wieku 60–65 lat, u 6 proc. w wieku 65–74 lat i u 9 proc. w wieku powyżej 75 lat. Na stale wzrastającą zachorowalność wskazują badania sekcyjne. W Szwecji w latach 1958-1986 nastąpił wzrost liczby rozpoznawanych t.a.b. o 4,7 proc. u mężczyzn i 3 proc. u kobiet. Na początku lat 90. ukazały się pierwsze doniesienia o rodzinnym występowaniu t.a.b., sugerujące możliwość genetycznego przekazywania skłonności do tętniaków. Prawdopodobnie już w najbliższej przyszłości uzyska się testy laboratoryjne, identyfikujące przypuszczalnych kandydatów do wytworzenia tętniaka.
Zwrócono uwagę na współistnienie t.a.b. i przepuklin brzusznych, co prawdopodobnie jest spowodowane patologicznymi zmianami w tkance łącznej. Obserwacje kliniczne wskazują także na zwiększoną częstość występowania t.a.b. u nałogowych palaczy tytoniu i osób z ciężką obturacyjną chorobą dróg oddechowych. Wykryto u nich zmniejszoną zawartość elastyny w płucach i aorcie przy jednoczesnym wzroście elastazy.
Wiedza na temat tętniaków jest nadal mała mimo trwających od wielu lat badań. Powoduje to wiele nieporozumień, które dotyczą między innymi opisów tętniaka aorty brzusznej w badaniach ultrasonograficznych oraz ustalania bezwzględnych i względnych wskazań do operacji. Celem tej pracy jest przedstawienie aktualnych poglądów dotyczących istoty choroby, możliwości jej diagnostyki i leczenia.



Obraz kliniczny



Tętniaki aorty brzusznej dzielimy na bezobjawowe, objawowe i pęknięte.


Tętniak bezobjawowy nie daje żadnych charakterystycznych dolegliwości. Czasami występuje uczucie pełności po spożyciu posiłku lub trudne do umiejscowienia bóle brzucha. Niektórzy chorzy zauważają tętnienie w brzuchu. Badaniem palpacyjnym u 25 proc. chorych daje się wyczuć tętniący opór w nadbrzuszu i śródbrzuszu.


Tętniak objawowy...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.