eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
7/2004
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:

The 2003 achievements in the biology of breast cancer and their applications to diagnosis and therapy. A report from the 26th Annual San Antonio Breast Cancer Symposium, Texas, USA, December 3-6, 2003

Współcz Onkol 2004 (vol. 8); 7 (363-367)
Online publish date: 2004/09/24
View full text Get citation
 



Rak piersi jest ogromnym problemem w społeczeństwach Zachodu. Wiele czynników miało wpływ na stały wzrost zachorowania na tę chorobę nowotworową. Jednym z czynników są na pewno zmiany w sposobie odżywiania. Wiele danych wskazuje na zwiększenie spożycia tłuszczów w diecie w ciągu ostatnich 60 lat. Prawdopodobnie ilości tłuszczów spożywanych w okresie dziecięcym oraz dojrzewania może mieć ogromny wpływ na zachorowania na raka piersi. Drugim czynnikiem, który odgrywa istotną rolę w powstawaniu raka piersi jest alkohol. Spożywany w nadmiarze okazał się być istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka piersi, szczególnie u kobiet z niskim poziomem kwasu foliowego. Te czynniki oraz wiele innych, wynikających z postępu cywilizacji Zachodu spowodowały 2-krotny wzrost zachorowania na raka piersi od lat 40. XX w.


Nowoczesna technologia molekularna pozwala na badanie wielu tysięcy genów z pobranego materiału ludzkiego. W 1994 r. Drmanac i wsp. [2] opisali metodę hybrydyzacji cDNA (komplementarnego DNA) na wielką skalę. System pokazuje automatycznie ekspresję wielu tysięcy genów i znakowanych sekwencji naniesionych na szklaną płytkę. Badane fragmenty DNA są amplifikowane metodą PCR (polimerazowej reakcji łańcuchowej) i porównywane do tkanki wzorcowej (zdrowych fragmentów lub tkanki nowotworowej przed i po leczeniu), co pozwala na wykazanie nadekspresji określonych genów. Nowoczesna technologia molekularna, oferowana przez firmę Affymetrix pozwala jednocześnie badać 400 tys. fragmentów DNA, które są naniesione na szklaną płytkę o powierzchni 1,6 cm2.

Girard i wsp. (30) [1] przedstawili wyniki badań na liniach komórkowych raka piersi, które były poddane działaniu paklitakselem oraz cisplatyny. Autorzy wykazali, że z wrażliwością komórek raka piersi jest związanych 100 genów, natomiast z ich opornością 250. Odkrycie odpowiedniego zestawu genów pozwoli w przyszłości określić prawdopodobieństwo skuteczności chemioterapii. Podobną drogę badania problemu zaprezentowali badacze brytyjscy. Cleator i wsp. (322) [1] przedstawili pracę techniczną, której celem było pokazanie możliwości zastosowania techniki mikromacierzy w określeniu genów, które mogą wskazywać na skuteczność chemioterapii neoadjuwantowej z zastosowaniem schematu AC (adramycyna i cyklofosfamid). Badacze oznaczyli ekspresję 5 tys. sekwencji w grupie 39 chorych na raka piersi.

Baunoch i wsp. (474)...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.