eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


5/2003
vol. 2
 
Share:
Share:

The Woman II Project

Andrzej Milewicz
,
Diana Jędrzejuk
,
Marek Bolanowski

(Prz Menopauz 2003, 5: 71–72)
Online publish date: 2003/10/20
Article file
- Projekt.PDF  [0.17 MB]
Get citation
 
 
Projekt Woman II – Europejska Sieć Usług dla Zdrowia Kobiet jest projektem edukacyjno-informacyjnym finansowanym ze środków Komisji Europejskiej, realizowanym w latach 2001–2003. Podstawowym celem projektu jest poprawa skuteczności klinicznej i optymalizacja kompleksowej opieki medycznej nad kobietami w wieku menopauzalnym.

Omawiany projekt stanowi kontynuację i rozwinięcie pierwszego projektu (Woman I) realizowanego w latach 1998–2000 przez 4 wiodące ośrodki medyczne (Piza, Neapol – Włochy, Amsterdam – Holandia, Barcelona – Hiszpania). Sukces pierwszego projektu, duże zainteresowanie nim i zapotrzebowanie na jego rozpowszechnienie spowodowały decyzję o jego poszerzeniu o nowe ośrodki (Berlin – Niemcy, Berno – Szwajcaria, La Valetta – Malta, Leicester – Wielka Brytania, Liege – Belgia, Lizbona – Portugalia, Lund – Szwecja, Madryt – Hiszpania, Mediolan – Włochy, Paryż – Francja, Ramat-Gan – Izrael, Wrocław – Polska).

Działanie konsorcjum Woman II koordynowane jest przez prof. A.R. Genazzaniego (Piza) we współpracy z placówkami informatycznymi. Ośrodek wrocławski – zespół Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii AM jest jedynym z Europy Środkowej zaproszonym do uczestnictwa w programie Woman II.

Głównym zamiarem projektu, w jego poszerzonej postaci, jest umożliwienie osobom zainteresowanym szerokiego dostępu za pośrednictwem Internetu do aktualnej wiedzy na temat menopauzy w wielu krajach europejskich, w rodzimych językach. Za osoby potencjalnie zainteresowane uważane są kobiety w wieku okołomenopauzalnym i personel medyczny.
Pacjentki mogą zapoznać się z aktualnymi artykułami o menopauzie publikowanymi w sieci i w czasopismach medycznych, w przyszłości planowane jest korzystanie z sieci celem rejestracji do specjalistów lub uzyskania komentarza do wyników badań czy niepokojących objawów.
Personel medyczny ma możliwość uzyskania dostępu do bieżących informacji fachowych, konsultowania trudnych przypadków, uzyskania praktycznych wskazówek co do poszczególnych pacjentek, informacji o zjazdach naukowych i innych imprezach poświęconych tematyce menopauzalnej. Dotyczy to zarówno lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również ginekologów i innych specjalistów.

Zespoły badawcze będą miały dostęp do baz danych z poszczególnych ośrodków, celem dokonania wspólnej analizy danych, ich opracowania, a w przyszłości opublikowania. Wymiana przydatnych informacji między ośrodkami pozwoli na ujednolicenie postępowania z pacjentkami menopauzalnymi, optymalną organizację warsztatu pracy, a w konsekwencji – poprawę opieki nad pacjentkami i poprawę jakości ich życia.

Strona internetowa projektu Woman II www.womanlab.com umożliwia korzystanie z niej zainteresowanym osobom zgodnie z ich potrzebami i w dowolnym języku. Utworzone są odrębne sekcje dla kobiet, dla personelu medycznego i dla zespołów badawczych wchodzących w skład konsorcjum. Sekcje dla kobiet i personelu są ogólnie dostępne, dostęp do sekcji dla członków konsorcjum jest ograniczony z uwagi na potrzebę zachowania tajemnicy lekarskiej i ochrony danych osobowych. Pacjentki i personel medyczny mogą zapoznać się z aktualnymi artykułami na następujące tematy: Menopauza, Fizjologia klimakterium i okresu po menopauzie, Samobadanie piersi, Jakość życia kobiet po menopauzie, Choroby układu krążenia, Skóra, Narządy zmysłów, Osteoporoza, Nowotwory i skłonności dziedziczne, Badanie cytologiczne, Badania obrazowe piersi, narządów rodnych, kości, Życie płciowe po menopauzie, Hormonalna terapia zastępcza, Niehormonalne możliwości leczenia menopauzy itp. Do większości artykułów dołączona jest bibliografia, umożliwiająca osobom zainteresowanym sięgnięcie do tekstów źródłowych.

Dla łatwiejszego zrozumienia niektórych pojęć i sformułowań medycznych zamieszczony jest słownik. W rozdziale Najczęściej zadawane pytania można znaleźć odpowiedzi na typowe problemy i pytania zadawane przez pacjentki w wieku okołomenopauzalnym.

Została przewidziana możliwość konsultowania ze specjalistami wyników badań poszczególnych pacjentek. W wyodrębnionym miejscu podana jest informacja o odbytych i planowanych kongresach naukowych i szkoleniach dotyczących tematyki menopauzalnej.

Projekt Woman II daje nieocenione możliwości poprawy opieki medycznej nad kobietami w okresie menopauzy. Stanowi przykład wykorzystania nowoczesnych technik informatycznych w codziennej praktyce lekarskiej, przełamywania barier, docierania z aktualną informacją medyczną do osób w największym stopniu nią zainteresowanych.




Adres do korespondencji:

Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii

AM we Wrocławiu

ul. Pasteura 4

50-367 Wrocław


Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.