9/2005
vol. 9
The influence of Radiotherapy on some of coagulation parameters in patients with Non Small Cell Lung Cancer (NSCLC)
Współ Onkol (2005) vol. 9; 9 (393-395)
Online publish date: 2005/12/14
Get citation
Wprowadzenie
Kliniczne obserwacje przebiegu chorób nowotworowych u ludzi dostarczają wielu informacji o patogenetycznym związku nowotworu z układem hemostazy.
Oddziaływanie guza nowotworowego z ustrojem gospodarza może manifestować się nadkrzepliwością krwi, zmianami o charakterze skaz krwotocznych wraz z zaburzeniami układu fibrynolizy. Główne komponenty w aktywacji fibrynolizy zawierają plazminogen, tkankowy aktywator plazminogenu (tPA), aktywator plazminogenu typu urokinazy (u-PA), receptor aktywatora plazminogen typu urokinazy (uPAR) i inhibitory aktywatora plazminogenu-1 i -2 (PAI-1, PAI-2). Te komponenty zależą od obszernej regulacji i wzajemnego oddziaływania ustroju gospodarza, guza nowotworowego i mechanizmów działania metod leczenia przeciwnowotworowego.
W pracy przedstawiono badania porównawcze wartości głównych komponentów układu fibrynolizy w grupach chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC) poddanych radioterapii wysoką dawką w porównaniu z grupą osób zdrowych.
Materiał i metody
Badaniami objęto grupę 30 chorych (27 mężczyzn i 3 kobiety) na niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC) w wieku 41 do 71 lat (mediana 56,4 lat). Histologicznie rozpoznano raka płaskonabłonkowego u 26 osób, gruczołowego u 3 i niezróżnicowanego u 1 chorego. Zgodnie z klasyfikacją TNM-UICC chorych zakwalifikowano do Io (2 chorych), IIo (11 chorych) i IIIAo (17 chorych) stadium klinicznego zaawansowania procesu nowotworowego.
24 pacjentów leczono operacyjnie: 10 chorych poddano lobektomii, 11 pneumonektomii, u 3 wykonano torakotomię zwiadowczą, a następnie u wszystkich zastosowano napromienianie. U 6 chorych odstąpiono od leczenia operacyjnego i poddano ich samodzielnej radioterapii. Zastosowano terapię megawoltową przy użyciu przyspieszacza liniowego, podając dawkę całkowitą 50–60 Gy/g frakcjonowanych po 2 Gy/g przez 5 dni w tygodniu. Całkowity czas radioterapii wynosił 5–6 tyg.
Grupę kontrolną stanowiło 10 osób zdrowych w przedziale wieku 33-71 lat (mediana 50,7).
Krew żylną pobierano u każdego chorego na czczo przed rozpoczęciem radioterapii, a następnie po dawce 50 i 60 Gy/g.
2 ml krwi żylnej z antykoagulantem 3,2% cytrynianem sodu w stosunku 9:1 wirowano przez 20 min w temp. -4oC przy 3 tys. obr./min. W uzyskanym osoczu ubogopłytkowym oznaczano:
• stężenie fibrynogenu metodą Clauss,
• stężenie antygenu t-Pa zestawem IMMULYSE TM t-PA firmy Biopool,
• stężenie inhibitora aktywatora plazminogenu typu I (PAI-1) zestawem IMMULYSE TM PAI-1 FIRMY Biopool,
• stężenie kompleksów PAP zestawem ENZYGNOST PAP micro firmy Behring.
Średnią arytmetyczną i odchylenie standardowe obliczono za pomocą funkcji arkusza kalkulacyjnego Microsoft®Excel 97. Statystyczną istotność różnic pomiędzy otrzymanymi wynikami badano, w grupach zależnych testem t-Studenta (p<0,05), przy użyciu programu komputerowego STATISTICA v. 5.0 firmy StatSoft.
Wyniki
Średnie wartości stężeń fibrynogenu w osoczu chorych na raka płuca wynosiły 5,01±1,60 g/l i były istotnie statystycznie wyższe (p<0,001) w porównaniu z grupą kontrolną (3,57±0,65 g/1). Po zastosowaniu dawek 50 i 60 Gy/g wzrastały kolejno do 5,2±1,2 g/l i 5,32±0,65 g/l.
Stężenie antygenu inhibitora aktywacji PAI-1 w osoczu chorych na raka płuca przed rozpoczęciem radioterapii wynosiło 32,33±18,66 ng/ml i było wyższe niż w grupie kontrolnej (20,47±5,35 ng/ml), dając różnicę istotną statystycznie (p<0,01). W trakcie radioterapii wyższe stężenie PAI-1 utrzymywało się powyżej granicy istotności do dawki 50 Gy/g, natomiast po dawce 60 Gy/g nie obserwowano różnicy istotnej statystycznie w porównaniu z grupą kontrolną.
Stężenie antygenu aktywatora plazminogenu t-PA w osoczu osób chorych przed rozpoczęciem radioterapii wynosiło 9,05±4,21 ng/ml i było wyższe niż w grupie kontrolnej (4,93±1,86 ng/ml) dając różnicę istotną statystycznie (p<0,001). Podczas radioterapii wyższe wartości t-PA utrzymywały się do dawki 50 Gy/g, natomiast po dawce 60 Gy/g nie stwierdzono różnic statystycznie istotnych w porównaniu z grupą kontrolną.
Stężenie kompleksów plazmina-αa-2-antyplazmina (PAP) w osoczu chorych na raka płuca przed napromienianiem wynosiło 779,58±492,59 ng/ml i było wyższe niż w grupie kontrolnej 203,19±68,23 ng/ml (p<0,001), natomiast średnie stężenia PAP po radioterapii wzrastały znacznie do wartości po dawce 50 Gy=1238,99±1514,12 i po dawce 60 Gy=1364,63±1026,39. Uzyskane wyniki przedstawia tab. 1.
Omówienie wyników
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na częste występowanie zaburzeń w układzie hemostazy pod wpływem leczenia promieniami. Potwierdzają założenie, iż pod wpływem leczniczych dawek promieniowania jonizującego, zachodzą w komórkach nowotworowych procesy destrukcyjne, doprowadzające do przenikania do krwi substancji aktywnych. Ważnym argumentem na poparcie tezy o wydzielaniu przez komórki nowotworowe do krwiobiegu czynników modyfikujących proces hemostazy jest znamiennie wyższy poziom fibrynogenu u pacjentów z rakiem płuca w porównaniu ze zdrowymi. Ma to zapewne związek z miejscową aktywnością fibrynolityczną i wyczerpaniem czynników krzepnięcia w układzie sprzężeń zwrotnych dodatnich opisywanych przez niektórych badaczy [1, 2]. Potwierdzają to obserwacje Kondery-Anasza i wsp., które wykazały hiperfibrynogenemię u 87,5 proc. chorych na raka płuca. Autorzy ci dowiedli ponadto, że zaburzenia krzepnięcia i fibrynolizy obserwowane w raku płuca nie zależą od typu histologicznego, ale od stopnia zaawansowania choroby [3].
Powszechnie wiadomo, że fibrynogen jest białkiem ostrej fazy, którego wzrost stymuluje zarówno aktywacja krzepnięcia, jak i fibrynolizy [3, 4]. Zatem wysoki poziom fibrynogenu u pacjentów w III stopniu zaawansowania choroby jest związany z odkładaniem fibryny w otoczeniu guza i łożysku naczyniowym oraz wzmożoną syntezą w wątrobie [5]. W dostępnym piśmiennictwie nie ma doniesień dotyczących stężenia kompleksów PAP u chorych na raka płuca. Według niektórych autorów [6, 7] stężenie tych kompleksów w osoczu jest obecnie uważane za ważny wskaźnik diagnostyczny pozwalający na ocenę stopnia aktywacji fibrynolizy w przebiegu DIC. Według niektórych autorów kompleksy PAP mogą być ważnym wskaźnikiem ostrej fazy niedokrwiennej mięśnia sercowego [8]. W prezentowanym badaniu stwierdzono wysokie poziomy PAP u chorych z rozpoznanym NSCLC, natomiast po radioterapii dawką 50 Gy zanotowano wzrost o 60 proc. i o ok. 75 proc. po dawce 60 Gy. Można przypuszczać, że leczenie promieniowaniem jonizującym powoduje wzrost aktywności fibrynolitycznej u pacjentów z rakiem płuca.
Autorzy prezentowanej pracy zanotowali większe stężenie PAI-1 w grupie chorych w porównaniu ze zdrowymi. Jest to zbieżne z doniesieniami innych autorów [9–11]. Natomiast po radioterapii dawką 60 Gy, poziomy PAI-1 spadły do wartości zbliżonych do grupy kontrolnej. Autorzy sugerują, że czynnik ten obrazuje procesy niszczenia komórek nowotworowych i może być parametrem skuteczności radioterapii wysoką dawką NSCLC.
Według niektórych poglądów wymienionych w piśmiennictwie czynnik t-PA bierze udział w degradacji błon podstawnych oraz lizie komórek gospodarza i stanowi istotną przyczynę szerzenia się nowotworów [12–14]. Podwyższone stężenie t-PA w osoczu chorych na raka płuca stwierdził Maeda [15]. Według innych badaczy [16, 17], komórka nowotworowa i komórka stransformowana nowotworowo przez czynnik onkogenny, wydziela więcej t-PA niż komórka prawidłowa. Wykazane w prezentowanym badaniu, wyższe stężenie t-PA u chorych na NSCLC w porównaniu z grupą zdrowych jest zgodne z doniesieniami innych autorów [18]. Znaczny spadek poziomu aktywatora plazminogenu t-PA w trakcie radioterapii, może być interpretowane jako zahamowanie uwalniania t-PA z napromienianych ognisk nowotworowych i może służyć jako czynnik prognostyczny skuteczności stosowanego leczenia przeciwnowotworowego.
Zaburzenia hemostazy w raku płuca są dość częste (w naszym materiale ok. 67 proc. przypadków) i nasilają się w trakcie napromieniania (78 proc.). Należy jednak zauważyć, że nie powodują zaburzeń klinicznych u leczonych pacjentów i są obserwowane jedynie na poziomie laboratoryjnym. Nieprawidłowości hemostazy stwierdzane są zarówno w mało swoistych oznaczeniach (jak stężenie fibrynogenu), jak również w testach bardziej specyficznych (stężenie t-PA, PAP). Być może pomiary stężeń niektórych parametrów układu hemostazy mogłyby być wykorzystane jako użyteczne markery prognostyczne u chorych z rakiem płuca leczonych radioterapią.
Piśmiennictwo
1. Tałałaj J. Parametry krzepnięcia i fibrynolizy w nowotworowych wysiękach opłucnowych. Pneumonol i Alergol Pol 1995; 63: 339-43.
2. Tałałaj J, Chyczewska E. Coagulation et fibrynolysis in interstitial lung diseases. Pneumonol i Alergol Pol 1999; 67: 3-4: 146-50.
3. Kondera-Anasz Z, Gisman K, Mertas A. Wybrane parametry krzepnięcia i fibrynolizy oraz przeciwciala przeciwfibrynogenowe w raku płuca. Pneumonol i Alergol Pol 1993; 61: 461-6.
4. Kondera-Anasz Z, Michalski A, Gil D, Gil B, Staszewski J. Accuracy of t-PA, u-PA, PAI-1, and PAI-2 estimationin human bile by Elisa kits. Med Sci Monit 2000; 6 (3): 616-17.
5. Kłoczko J, Wojtukiewicz M, Bielawiec M, Pilecka E. Niektóre parametry hemostazy w nowotworach płuc. Pol Tyg Lek 1987; T. XLII, nr 29: 884-5.
6. Bykowska K. Rola serpin w regulacji mechanizmów hemostazy. Post Hig Med Dośw 1992; 46: 627-40.
7. Pedersen H, Grondahl-Hansen J, Francis D, et al. Urokinase and plasminogen activator inhibitor type 1 in pulmonary adenocarcinoma. Cancer Res 1994; 54 (1): 120-3.
8. Grabarczyk E, Wodynska T, Kotschy M. Fibrinolysis parameters: plasmin-alpha2 antiplasmin complexes (PAP) and D-dimers in acute coronary syndromes without ST segment elevation. Pol Merkuriusz Lek 2004; 17 (102): 555-7.
9. Nagayama M, Sato A, Hayakawa H, Urano T, Takada Y, Takada A. Plasminogen activators and their inhibitors in non-small cell lung cancer. Cancer 1994; 73 (5): 1398-404.
10. Żekanowska E, Cieśliński K, Rość D. Plasminogen activator inhobitor type 1 (PAI-1) in blood and tissue extracts of patients with non small-cell lung cancer. Pneumonol i Alergol Pol 2004; 72 (9-10): 409-14.
11. Werle B, Kotzsch M, Lan T, Kos J. Cathepsin B, plasminogenactivator inhibitor (PAI-1) and plasminogen activator receptor (uPAR) are prognostic factors patients with non-small cell lung cancer. Anticancer Res 2004; 24 (6): 4147-61.
12. Gabazza EC, Taguchi O, Yamakami T, et al. Coagulation-fibrinolysis system and markers of collagen metabolism in lung cancer. Cancer 1992; 70: 2631-6.
13. Farbiszewski R. Rola aktywatorów plazminogenu i produktów degradacji fibrynogenu/fibryny i fibropeptydów we wzroście i powstawaniu przerzutów nowotworowych. Post Hig Med Dośw 1984; 38: 133-55.
14. He C, He P, Lin LP, Zhu YS. Analysis of expressionof components in the plasminogen activator system in high- and low- metastatic lung cancer cells. J Cancer Res Clin Oncol 2001; 127 (3): 180-6.
15. Maeda Y. Plasma PAI-1 levels in patients with various tumors with or without metastasis. Rinsho Ketsueki 1991; 32 (9): 927-30.
16. Dmoszyńska-Giannopoulou A. Mechanizmy uczynniające i hamujące układ fibrynolizy. Przeg Lek 1987; 44: 400-42.
17. Farbiszewski R. Udział czynników wzrostowych i substancji agregujących płytki krwi w powstawaniu przerzutów nowotworowych. Post Hig Med Dośw 1989; 43: 453-73.
18. Duffy MJ, Duggan C. The urokinase plasminogen activator: a rich source of tumor markers for the individualized management of patients with cancer. Clin Biochem 2004; 37 (7): 541-8.
Adres do korespondencji
dr med. Krzysztof Roszkowski
Oddział Radioterapii
Centrum Onkologii
ul. Romanowskiej 2
85-796 Bydgoszcz
e-mail: roszkowskik@co.bydgoszcz.pl
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|