eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


3/2005
vol. 4
 
Share:
Share:

The role of BRCA1 mutations and G/C polymorphism of RAD51 in breast cancer

Hanna Romanowicz-Makowska
,
Anna Sobczuk
,
Beata Smolarz
,
Marek Zadrożny
,
Bogusław Westfal
,
Tomasz Stetkiewicz
,
Andrzej Kulig

Prz Menopauz 2005; 3: 10–14
Online publish date: 2005/06/08
Get citation
 
 
Wstęp
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Roczna zachorowalność wynosi ponad 10 tys. (w 1996 r.). Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Bardziej narażone są kobiety, u których występował rak piersi u krewnych I stopnia (matka, siostra), szczególnie gdy zachorowanie wystąpiło w okresie przed przekwitaniem. Do innych czynników, mogących zwiększać w różnym stopniu zagrożenie wystąpienia raka piersi należy wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, otyłość (zwłaszcza po menopauzie), późny wiek pierwszej ciąży lub ich brak, brak lub krótki okres karmienia piersią. Wiadomo, że ok. 95% raków piersi zachodzi sporadycznie, jednakże 5% jest uwarunkowanych dziedzicznie [1].
Do czynników prognostycznych w raku piersi zalicza się typ histologiczny raka, rozmiar guza, stan węzłów chłonnych pachowych, stopień złośliwości histologicznej, stopień proliferacji komórek rakowych, ploidię DNA – czyli zawartość DNA w komórkach raka, wiek chorej, receptory steroidowe, biomarkery inwazyjności: aktywatory i inhibitory plazminogenu oraz receptory czynników wzrostu o aktywności kinazy tyrozynowej [2, 3]. Obecność wielu markerów prognostycznych w raku piersi pozwala dostrzec, jak bardzo skomplikowany jest proces progresji tego nowotworu. Obecnie wiadomo, że defekty białek zaangażowanych bezpośrednio w naprawę DNA mają wpływ na zwiększoną podatność na nowotwory. W wielu typach komórek nowotworowych stwierdza się tego typu defekty, z czym wiąże się zmniejszona zdolność do naprawy uszkodzeń DNA. W procesach naprawczych biorą udział produkty białkowe ponad 70 genów.
Mutacje w genach supresorowych BRCA1 i BRCA2, których produkty białkowe uczestniczą w procesie naprawy DNA, traktowane są obecnie jako czynniki silnie predysponujące do zachorowania na raka piersi [4–6].
Wiadomo, że w naprawie dwuniciowych pęknięć DNA razem z BRCA1 i BRCA2 oddziałuje produkt białkowy genu RAD51 [7]. Białko BRCA1 jest negatywnym regulatorem cyklu komórkowego i w odpowiedzi na działanie czynników uszkadzających DNA blokuje replikację uszkodzonego DNA, umożliwiając w ten sposób proces naprawy. Białko BRCA2 bierze bezpośredni udział w naprawie, kontrolując funkcjonowanie głównego białka rekombinacyjnego RAD51 [8]. RAD51 wiąże się z jednoniciowym DNA powstającym na końcach podwójnego pęknięcia, co prowadzi do oddziaływania na drugą homologiczną cząsteczkę DNA i w wyniku dwóch crossing-over zostają restytuowane 2 prawidłowe dupleksy DNA. BRCA2 poprzez oddziaływanie z RAD51 blokuje jego zdolność do wiązania z jednoniciowym DNA, co jest istotne dla procesów prawidłowej replikacji.
Dane literaturowe sugerują, że podstawienie guaniny do cytozyny w pozycji 135 genu RAD51 tzw. polimorfizm G/C może być związany z ryzykiem raka piersi wśród chorych z mutacjami w genie BRCA2 [9, 10].
W pracy analizowano rozkład genotypów i częstości alleli polimorfizmu G/C oraz mutacji genu BRCA1 u kobiet z rakiem piersi w populacji łódzkiej.
Materiał i metody
Pacjentki

Krew została uzyskana od 50 kobiet z rakiem piersi typu przewodowego, u których stwierdzono obecność (n=30) lub brak przerzutów (n=20) do okolicznych węzłów chłonnych. U żadnej pacjentki nie stwierdzono przerzutów odległych. Pacjentki były w wieku od 40 do 82 lat (średnia wieku 58 lat). Średni rozmiar guza wynosił 20 mm (rozmiar od 17–32 mm). Stopień zaawansowania nowotworów został oceniony był wg skali Scarf-Bloom-Richardson. Badaniu zostało poddanych 20 nowotworów I stopnia, 12 stopnia II i 18 stopnia III. Grupę kontrolną stanowiły próbki krwi pobrane od 46 dobranych wiekowo kobiet, u których nie stwierdzono występowania raka piersi.
Izolacja DNA
DNA był izolowany z krwi z zastosowaniem komercyjnie dostępnego zestawu QIAmp Kit (Qiagen GmbH, Hilden, Germany) zgodnie z zaleceniami producenta.
Analiza polimorfizmu RAD51
Polimorfizm G/C genu RAD51 był określany poprzez reakcję PCR-RFLP ze starterami o następujących sekwencjach: 5’ TGG GAA CTG CAA CTC ATC TGG 3’ i 5’ GCG CTC CTC TCT CCA GCAG 3’. Reakcja PCR przeprowadzona była w termocyklerze Perkin-
Elmer/Gene Amp, PCR System 2400 thermal cycler. Mieszanina reakcyjna (25 ml) obejmowała 5 ng genomowego DNA, 0.2 mmol każdego ze starterów (ARK Scientific GmbH Biosystems, Darmstad, Germany), 2.5 mM MgCl2, 1 mM dNTP i 1 U polimerazy Taq (Qiagen GmbH, Hilden, Germany). Warunki reakcji PCR były następujące 94°C przez 60 s, 54°C przez 30 s i 72°C przez 40 s, i obejmowały 35 cykli. Po trawieniu enzymem restrykcyjnym MvaI przez 4 godz. w 37°C amplifikowane fragmenty DNA rozdzielane były w 7% żelu poliakryloamidowym i po barwieniu bromkiem etydyny obserwowane w świetle UV. Każda próbka przypisywana była do jednego z trzech genotypów: G/G, G/C lub C/C (ryc. 1.).
Analiza mutacji BRCA1
Analiza mutacji genu BRCA1 została przeprowadzona w DNA uzyskanym z limfocytów krwi obwodowej z zastosowaniem komercyjnie dostępnego zestawu, zgodnie z zaleceniami producenta (Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedzicznych, Szczecin, Polska).
Analiza statystyczna
Rejestrowana liczba każdego z genotypów była porównywana z liczbą oczekiwaną na podstawie prawa Hardy’ego-Weinberga z użyciem testu χ2. Istotność różnic pomiędzy częstościami alleli i genotypów dla poszczególnych grup oceniana była testem χ2. P<0,05 było określane jako wynik statystycznie znaczący.
Wyniki
W wyniku reakcji PCR wszystkie pacjentki i grupę kontrolną podzielono na 3 genotypy: G/G, G/C i C/C. Tab. I ukazuje rozkład genotypów w grupie chorych na raka piersi i w grupie kontrolnej. Oba rozkłady nie różniły się znacząco (P>0,05) od rozkładu przewidywanego przez prawo Hardy’ego-Weinberga. Nie stwierdzono różnic w częstościach alleli G i C pomiędzy pacjentami i kontrolą.
Rozkład genotypów polimorfizmu G/C RAD51 u chorych z przerzutami i bez przerzutów do węzłów chłonnych jest przedstawiony w tab. II. Nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic w rozkładzie genotypów pomiędzy badanymi grupami (P>0,05).
Zależność rozkładu genotypów i częstości alleli od stopnia zaawansowania nowotworu wg skali Scarf-
-Bloom-Richardson została przedstawiona w tab. III. Nie było statystycznie istotnych różnic pomiędzy rozkładami genotypów w grupach o różnym stopniu zaawansowania nowotworu a rozkładem przewidywanym przez prawo Hardy’ego-Weinberga (P>0,05). Nie stwierdzono różnic w częstościach alleli G i C pomiędzy badanymi grupami (P>0,05).
Analiza mutacji genu BRCA1 została przeprowadzona w grupie chorych na raka piersi i w kontroli. W grupie 50 przebadanych kobiet stwierdzono mutację Ex20insC tylko w jednym przypadku.
Dyskusja
Uszkodzenia DNA mogą wynikać z narażenia na różnorodne substancje występujące w środowisku zewnętrznym lub wewnątrz komórki. Najwięcej uszkodzeń powstaje w procesach endogennych, przede wszystkim jako konsekwencje błędów w replikacji DNA. Źródłem uszkodzeń może być także wiele innych procesów endogennych, jak i czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym. Wysoka częstość zmian DNA mogłaby mieć śmiertelne konsekwencje dla organizmu, gdyby nie była kontrolowana przez systemy naprawy DNA. W przypadku dziedzicznego raka piersi i jajnika w przypadku genów BRCA1 i BRCA2 stwierdzono związek pomiędzy transformacją nowotworową i wadliwą naprawą przez rekombinację homologiczną [11, 12]. Mechanizm ryzyka powstawania raka piersi w wyniku działania RAD51 nie jest jeszcze do końca poznany. Wiadomo, że RAD51 razem z BRCA1/BRCA2 uczestniczy w naprawie podwójnych pęknięć DNA [13, 14].
Formowanie kompleksu BRCA1/BARD1/RAD51 na uszkodzeniach replikującego DNA sugeruje, że białka te umożliwiają zachowanie integralności genomu [15]. Białko BARD1 (BRCA1-associated RING domain protein 1) zostało zidentyfikowane jako białko oddziałujące z domeną RING BRCA1 [16, 17].
Za jądrową lokalizację RAD51 wydaje się odpowiadać białko BRCA2. W komórkach pozbawionych białka BRCA2 obserwuje się akumulację aberracji chromosomowych, co sugeruje kluczową rolę tego białka dla procesu naprawy podwójnych pęknięć [18, 19].
W wielu typach nowotworów wykazano polimorfizmy genów białek naprawy DNA. Stwierdzono, że polimorfizm G/C genu RAD51 w regionie nieulegającym translacji (5’UTR) związany jest ze zwiększoną zapadalnością na raka piersi wśród osób z mutacjami w genie BRCA2 [20].
Biologiczne znaczenie polimorfizmu G/C RAD51 nie zostało jeszcze wyjaśnione i podlega dalszym badaniom. Lokalizacja polimorfizmu w regionie 5’UTR genu wskazuje, że może on wpływać na stabilność mRNA i proces translacji, powodując zmianę poziomu białka, które działa w multikompleksie BRCA1/BRCA2/RAD51 w naprawie DNA. Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 są bezpośrednio związane z rakiem piersi, zmienność genetyczna RAD51 może odgrywać rolę w rozwoju tej choroby. W raku piersi utrata heterozygotyczności RAD51 zachodzi w 32% przypadków [11], a redukcja poziomu białka RAD51 u 30% pacjentów [21].
W prezentowanej pracy skoncentrowano się na analizie polimorfizmu G/C RAD51 u chorych na raka piersi oraz u osób, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej. Populacja chorych na nowotwór oraz grupa kontrolna były jednorodne pod względem płci oraz dobrane wiekowo. Nie wykazano związku pomiędzy polimorfizmem G/C a występowaniem raka piersi. Nie stwierdzono znaczących różnic w rozkładzie genotypów pomiędzy pacjentkami z przerzutami i bez przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych. Sugeruje to brak związku pomiędzy polimorfizmem genu RAD51 a rozwojem raka piersi. W prezentowanej pracy przeprowadzonej w grupie 50 chorych na raka piersi mutację w genie BRCA1 typu Ex20insC stwierdzono tylko u jednej osoby o genotypie G/G.
W przedstawionej pracy nie stwierdzono związku pomiędzy mutacjami w genie BRCA1 a polimorfizmem RAD51. Wyniki sugerują, że polimorfizm G/C genu RAD51 może nie być bezpośrednio związany z występowaniem i rozwojem raka piersi, jednakże konieczne są badania większej populacji dla potwierdzenia tego przypuszczenia.

Praca powstała w oparciu o grant nr 3P05E07124 uzyskany z Komitetu Badań Naukowych (KBN).
Piśmiennictwo
1. Garber JE, Offit K. Hereditary cancer predisposition syndromes. J Clin Oncol 2005; 23: 276-92.
2. Ravaioli A, Bagli L, Zucchini A, Monti F. Prognosis and prediction of response in breast cancer: The current role of the main biological markers. Cell Proliferation 1998; 31; 113-26.
3. Hayes DF. Prognostic and predictive factors for breast cancer: translating technology to oncology. J Clin Oncol 2005; 23: 1596-97.
4. McInerney-Leo A, Biesecker BB, Hadley DW, et al. BRCA1/2 testing in hereditary breast and ovarian cancer families II: Impact on relationships. Am J Med Genet A 2005; 133: 165-69.
5. Scully R, Xie A. BRCA1 and BRCA2 in breast cancer predisposition and recombination control. J Mammary Gland Biol Neoplasia 2004; 9: 237-46.
6. Welcsh PL, Owens KN, King MC. Insights into the functions of BRCA1 and BRCA2. Trends Genet 2000; 16; 69-74.
7. Chen JJ, Silver D, Cantor S, et al. BRCA1, BRCA2, and Rad51 operate in a common DNA damage response pathway. Cancer Res 1999; 59: 1752-6.
8. Lo T, Pellegrini L, Venkitaraman AR, Blundell TL. Sequence fingerprints in BRCA2 and RAD51: implications for DNA repair and cancer. DNA Repair (Amst) 2003; 18: 1015-28.
9. Wang WW, Spurdle AB, Kolachana P, et al. A single nucleotide polymorphism in the 5’ untranslated region of RAD51 and risk of cancer among BRCA1/2 mutation carriers. Cancer Epidemiol Biomark Prev 2001; 10: 955-60.
10. Levy-Lahad E, Lahad A, Eisenberg S, et al. A single nucleotide polymorphism in the RAD51 gene modifies cancer risk in BRCA2 but not BRCA1 carriers. Proc Natl Acad Sci USA 2001; 98: 3232-6.
11. Scully R, Livingston DM. In search of the tumour-suppressor functions of BRCA1 and BRCA2. Nature. 2000; 408: 429-32.
12. Welcsh PL, Owens KN, King MC. Insights into the functions of BRCA1 and BRCA2. Trends Genet 2000; 16: 69-74.
13. Gonzalez R, Silvia JM, Dominguez G, Garcia JM. Detection of loss of heterozygosity at RAD51, RAD52, RAD54 and BRCA1 and BRCA2 loci in breast cancer: pathological correlations. Br J Cancer 1999; 81: 503-9.
14. Wick W. Evidence for a novel tumor suppressor gene on chromosome 15 associated with progression to a metastatic stage in breast cancer. Oncogene 1996; 12: 973-8.
15. Scully R, Chen J, Ochis RL, et al. Dynamic changes of BRCA1 subnuclear location and phosphorylation state are initiated by DNA damage. Cell 1997; 90: 425-35.
16. Wu LC, Wang ZW, Tsan JT, Spillman MA. Identification of a RING protein that can interact in vivo with the BRCA1 gene product. Nat Genet 1996; 14: 430-40.
17. Irminger-Finger I, Soriano JV, Vaudan G, et al. In vitro repression of BRCA1-associated RING domain gene, Bard1, induces phenotypic changes in mammary epithelial cells. J Cell Biol 1998; 143: 1329-39.
18. Van Gent DC, Hoeijmakers JH, Kanaar R. Chromosomal stability and the DNA double-stranded break connection. Nat Rev Genet 2001; 2: 196-206.
19. Takata M, Sasaki MS, Tachiiri S, et al. Chromosome instability and defective recombinational repair in knockout mutants of the five Rad51 paralogs. Mol Cell Biol 2001; 21: 2858-66.
20. Pierce AJ, Stark JM, Araujo FD, et al. Double-strand breaks and tumorigenesis. Trends Cell Biol 2001; 11: 52-9.
21. Yoshikawa K, Ogawa T, Baer R, et al. Abnormal expression of BRCA1 and BRCA1-interactive DNA-repair proteins in breast carcinomas. Int
J Cancer 2000; 88: 28-36.
Adres do korespondencji
dr n. med. Hanna Romanowicz-Makowska
Pracownia Biologii Molekularnej,
Zakład Patomorfologii Klinicznej
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
ul. Rzgowska 281/289
93-338 Łódź
tel. +48 42 271 2071
e-mail: smolbea@wp.pl
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.