eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


6/2010
vol. 9
 
Share:
Share:
Review paper

The role of CD40/CD40L pathway in biological activity of blood platelets: part II

Joanna Saluk-Juszczak
,
Karolina Królewska

Przegląd Menopauzalny 2010; 6: 371–375
Online publish date: 2010/12/27
Article file
- Rola szlaku.pdf  [0.14 MB]
Get citation
 
 

Udział szlaku CD40/CD40L w aktywacji płytek krwi



W wyniku działania na płytki krwi pojawiających się w krwiobiegu specyficznych czynników stymulujących dochodzi do złożonego, wieloetapowego procesu ich aktywacji, który wyraża się uruchomieniem przemian w wielu szlakach metabolicznych, zwiększeniem stężenia wewnątrzkomórkowego wapnia oraz fosforylacją białek katalizowaną przez kinazy białkowe [1, 2]. Do fizjologicznych agonistów płytek, indukujących sygnał dla przemian wewnątrzkomórkowych, powodujących aktywację tych komórek poprzez oddziaływanie ze swoistymi receptorami powierzchniowymi, należą: trombina, kolagen, adenozynodifosforan (ADP), czynnik aktywujący płytki krwi (platelet-activating factor – PAF), tromboksan A2 (TXA2), serotonina, adrenalina, a także wazopresyna [1].

Szlaki prowadzące do aktywacji przez różne receptory integrynowe nie są nigdy jednakowe, ale są zbieżne. Niezależnie od różnic w budowie i właściwościach agonistów płytkowych fizjologiczna odpowiedź płytek krwi zawsze związana jest z reorganizacją cytoszkieletu prowadzącą do zmiany kształtu, adhezją do ściany naczynia krwionośnego, sekrecją związków zmagazynowanych w płytkowych ziarnistościach oraz tworzeniem agregatów płytkowych [3]. W procesie przekazywania sygnału bierze udział wiele różnych typów cząsteczek, w tym: białkowe kinazy tyrozynowe i serynowo-treoninowe, fosfatazy, białka G, fosfolipaza A2, fosfolipaza C, cyklaza adenylanowa i guanylanowa, a także wtórne przekaźniki sygnału – 3’,5’-cykliczny adenozynomonofosforan (cAMP), 3’,5’-cykliczny guanozynomonofosforan cGMP, diacyloglicerol (DAG), trifosfoinozytol (IP3) [4].

W płytkach krwi wyróżnić można trzy główne szlaki przekazywania sygnału:

• szlak kwasu arachidonowego, w którym aktywacji ulega fosfolipaza A2 (PLA2) katalizująca odłączanie wolnego kwasu arachidonowego z fosfolipidów błon cytoplazmatycznych;

• szlak zachodzący z udziałem fosfolipazy C (PLC), katalizującej uwalnianie dwóch wtórnych przekaźników informacji – IP3 oraz DAG;

• szlak, w którym zahamowana zostaje cyklaza adenylanowa.



Wszystkie te szlaki są ze sobą ściśle powiązane, prowadząc ostatecznie do zmiany konformacji głównej integryny płytkowej GPIIb/IIIa (αIIbb3), co pozwala na wiązanie fibrynogenu i tworzenie agregatów płytkowych [1].

Aktywacja płytkowego szlaku CD40/CD40L wyrażająca się wzmożoną ekspresją receptorów CD40 oraz pojawieniem się liganda CD40L na powierzchni płytek prowadzi do zwiększenia pozakomórkowego stężenia rozpuszczalnej formy sCD40L [5]. Podczas aktywacji płytek krwi wywołanej działaniem fizjologicznych agonistów, w tym rozpuszczalnej formy sCD40, dochodzi do ekspozycji obecnych na powierzchni płytek cząsteczek CD40 oraz ekspresji zgromadzonego we wnętrzu komórek liganda CD40L. Stosując testy immunofluorescencyjne, wykazano, że znajdująca się w cytoplazmie spoczynkowych płytek krwi cząsteczka CD40L już po jednej minucie od czasu ich aktywacji ulega transportowi i natychmiastowej ekspresji na powierzchni, razem z innymi klasycznymi markerami aktywacji płytek, np. selektyną P. Ekspresja CD40L na powierzchni aktywowanych płytek krwi jest procesem, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. W krótkim czasie po zadziałaniu czynnika aktywującego obserwuje się maksymalne natężenie wydzielania cząsteczek CD40L, które jest związane z powierzchnią płytek. Po ok. godzinie dynamika procesu powraca do stanu wyjściowego. Po wyeksponowaniu liganda na powierzchnię płytek dochodzi do jego hydrolitycznego odszczepienia, a maksimum wydzielania rozpuszczalnej formy sCD40L następuje po ok. 1–2 godz. od zadziałania agonisty. Jest to stosunkowo długo w porównaniu z czasem sekrecji, po którym dochodzi do zewnątrzkomórkowego wydzielania substancji zmagazynowanych w płytkowych ziarnistościach [6]. Aktywacja płytek w stanach zapalnych prowadzi do natychmiastowej degranulacji α-ziarnistości i uwalniania szeregu aktywnych biologicznie czynników białkowych o działaniu prozapalnym, głównie chemokiny ulegającej ekspresji i sekrecji po aktywacji limfocytów T (regulated upon activation normal T cell expressed and secreted – RANTES), czynnika wzrostu beta (transforming growth factor beta – TGF-b), czynnika płytkowego 4 (platelet factor 4 – PF4), interleukiny 1 (IL-1), b-tromboglobuliny (bTG) [2]. Z aktywowanych płytek uwolnione zostają także inne związki, które choć nie są uznawane za substancje prozapalne, odgrywają istotną rolę w przebiegu reakcji zapalnych z udziałem płytek. Są to m.in. płytkowy czynnik wzrostu (ang. platelet derived growth factor – PDGF), trombospondyna (TSP) oraz czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (vascular endothelial growth factor – VEGF) [7].

Mechanizmy wydzielania sCD40L oparte są głównie na funkcjonowaniu podstawowego receptora integrynowego płytek krwi GPIIb/IIIa oraz zachodzą z udziałem licznych metaloproteaz macierzy (matrix degrading metaloproteinases – MMPs) [6]. Wykazano, że substancje działające antagonistyczne w stosunku do GPIIb/IIIa w znacznym stopniu (nawet do 85%) hamują wydzielanie sCD40L podczas aktywacji płytek [8]. Uwalnianie rozpuszczalnego sCD40L za pośrednictwem metaloproteaz macierzy MMP-3 i MMP-9 potwierdza natomiast ich zwiększone stężenie w osoczu skorelowane ze wzmożoną ekspresją powierzchniową cząsteczki CD40L oraz zwiększeniem pozakomórkowego stężenia sCD40L [9]. Zastosowanie inhibitora dla MMP, jakim jest GM6001, hamuje odszczepianie i uwalnianie formy sCD40L [6].

Pobudzenie płytek krwi może być inicjowane na drodze zależnej od aktywacji kinaz p38 i p42, w wyniku której dochodzi do reorganizacji cytoszkieletu płytek, co prowadzi do ekspresji receptorów powierzchniowych, w tym także do translokacji i ekspozycji cząsteczek CD40L i selektyny P. Jeśli płytki krwi poddane działaniu trombiny, tromboksanu A2 czy ADP są eksponowane na działanie inhibitorów: PEG1 – zwiększającego stężenie cAMP lub nitroprusydku sodu – zwiększającego stężenie cGMP, hamowana jest fosforylacja kinaz białkowych (p38 – zależnej od cAMP i p48 – zależnej od cGMP), co prowadzi do zahamowania aktywacji płytek i blokowania ekspresji CD40L. Stąd wniosek, że kinazy białkowe zależne od cAMP i cGMP mają zdolność regulowania ekspresji cząsteczki CD40L na powierzchni aktywowanych płytek krwi i zapobiegają zarówno inicjacji, jak i rozwojowi procesów zapalnych związanych z interakcją płytkowego liganda CD40L z leukocytami i komórkami śródbłonka [6, 10].

Wykazano także, że ekspresja płytkowego CD40L podlega regulacji zależnej od mobilizowania wewnętrznych zasobów Ca2+ i aktywacji białkowej kinazy C [6].

Ostatnie doniesienia Pignatelli i wsp. [11] wskazują natomiast na bezpośrednie powiązanie aktywacji szlaku kwasu arachidonowego i płytkowego szlaku CD40/CD40L. Kaskada kwasu arachidonowego, uruchamiana podczas aktywacji płytek wywołanej silnym agonistą (trombina, kolagen), jest ważnym szlakiem metabolicznym, któremu towarzyszy powstawanie wolnych rodników, w tym anionorodnika ponadtlenkowego (O2–.) mogącego odgrywać kluczową rolę w mobilizowaniu cząsteczek CD40L na powierzchni płytek. Wykazano bowiem, że inhibitor fosfolipazy A2 (PLA2), która razem z lipazą DAG uwalnia kwas arachidonowy z fosfolipidów błony płytkowej, silnie hamuje uwalnianie cząsteczek CD40L z cytoplazamy i ich ekspresję na powierzchni płytek krwi aktywowanych trombiną lub kolagenem [1, 6].

Oddziaływania międzykomórkowe poprzez płytkowe białka CD40/CD40L



Dzięki obecności cząsteczek CD40L na powierzchni pobudzonych płytek krwi płytki wchodzą w interakcję z leukocytami oraz komórkami śródbłonka, uczestnicząc w rozwoju reakcji zapalnych [12].

Związany z błoną płytkową ligand CD40L wywiera prozapalny wpływ na komórki śródbłonka (w przeciwieństwie do jego formy rozpuszczalnej sCD40L), prowadząc do wydzielania ze śródbłonka monocytowego białka chemotaktycznego (monocyte chemotactic protein – MCP-1) i IL-8 – działających chemotaktycznie na neutrofile i monocyty. Aktywacji komórek śródbłonka towarzyszy adhezja płytek krwi oraz diapedeza i gromadzenie się w błonie wewnętrznej naczynia monocytów, makrofagów i limfocytów T

[12, 13]. Ponadto związana z błoną płytkową cząsteczka CD40L powoduje sekrecję chemokin z leukocytów: IL-8, RANTES, MCP-1 i MIP-1α [14]. Pobudzenie w warunkach

in vitro szlaku CD40/CD40L w komórkach śródbłonka, monocytach oraz komórkach mięśni gładkich powoduje nasilenie syntezy cytokin aterogennych, takich jak: IL-1, IL-6, IL-12, TNF-α, oraz czynników wzrostu [15].

Podczas przyłączania płytkowego liganda CD40L do śródbłonka naczyń krwionośnych dochodzi do ekspresji cząsteczek adhezyjnych, takich jak: selektyna E, cząsteczka adhezyjna naczyń krwionośnych (vascular cell adhesion molecule – VCAM-1) oraz cząsteczka międzykomórkowego białka adhezyjnego (intercellular adhesion molecule-1 – ICAM-1). Zwiększona zostaje również ich aktywność proteolityczna, w wyniku której wzmaga się wydzielanie metaloproteinaz (MMPs: 1, 2 i 9), tj. enzymów degradujących białka macierzy [16].

W przypadku oddziaływania z limfocytami powierzchniowa ekspresja cząsteczek CD40 oraz interakcja pomiędzy CD40 i CD40L odgrywają istotną rolę w promowaniu wytwarzania przeciwciał przez limfocyty B oraz regulują interakcję pomiędzy komórką prezentującą antygen (antigen presenting cell – APC) i limfocytem T, a ponadto uczestniczy w szeregu kolejnych etapów rozwijającego się zapalenia. Jest niezwykle istotna w szlakach transdukcji sygnału towarzyszących proliferacji i różnicowaniu limfocytów B zależnych od T [17].

Istotną rolą cząsteczek CD40 jest ich udział w przekazywaniu sygnałów apoptotycznych oraz w wygaszaniu odpowiedzi odpornościowej i unieczynnianiu komórek autoreaktywnych, co zapewnia kontrolę odpowiedzi odpornościowej [18].

Płytki krwi poprzez cząsteczkę CD40L powodują dojrzewanie komórek dendrytycznych, będących komórkami prezentującymi antygen, podobnie jak limfocyty B i makrofagi, indukując w ten sposób produkcję IL-12 [19].

Obecność cząsteczki CD40L na powierzchni płytek umożliwia także przełączanie klasy wytwarzanych przeciwciał z IgM/IgD na przeciwciała IgG, powodując znaczny wzrost ich produkcji w przypadku zmniejszenia liczby limfocytów T CD4+ [17].

W zaburzeniu interakcji CD40/CD40L upatruje się czynnik patogenetyczny rozwoju wielu schorzeń, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, miażdżycy, tocznia trzewnego [20].

Rola płytkowego szlaku CD40/CD40L w patogenezie chorób



W wielu stanach patologicznych, m.in. w miażdżycy, cukrzycy, chorobach nowotworowych, a także w stanach zapalnych obserwuje się wzmożoną aktywację płytek krwi, w którą zaangażowany jest prozapalny i prozakrzepowy szlak CD40/CD40L. Płytkowy szlak CD40/CD40L, warunkujący funkcje zapalne i immunoregulacyjne tych komórek, pozwolił zaliczyć płytki krwi do grona kluczowych mediatorów biorących udział w wielu procesach chorobowych [6].

Jego pobudzenie prowadzi do wytwarzania cytokin, chemokin, białek adhezyjnych, czynników wzrostu, metaloproteaz, wolnych rodników tlenowych i innych mediatorów odczynu zapalnego [18]. Ekspresja cząsteczek CD40L amplifikuje odpowiedź immunologiczną poprzez aktywację komórek eksponujących na powierzchni cząsteczkę CD40, takich jak: monocyty, limfocyty B i T oraz płytki krwi [6]. Wielofunkcyjna cząsteczka CD40L jest uznana za kluczowy płytkowy mediator stanu zapalnego, który uczestniczy w przekazywaniu sygnałów zarówno inicjujących, jak i wzmagających przebieg procesu miażdżycowego [14]. Henn i wsp. [6] dostarczyli dowodów na funkcjonalny udział cząsteczki CD40L w stanach zapalnych naczyń krwionośnych. Pierwszym etapem rozwoju miażdżycy jest dysfunkcja komórek śródbłonka, zachodząca pod wpływem chemokin i cząstek adhezyjnych wytwarzanych podczas pobudzenia szlaku CD40/CD40L. Płytkowy szlak CD40/CD40L uczestniczy w powikłaniach zakrzepowych na różnych etapach procesu miażdżycowego, a w wyniku aktywacji metaloproteaz prowadzi do zmian stabilizacyjnych blaszek miażdżycowych [21]. Działanie prozapalne płytkowej cząsteczki CD40L zostało wykazane także przez Urbicha i wsp., którzy donieśli, że podczas pobudzenia przez ten ligand śródbłonkowych receptorów CD40 dochodzi do wzrostu wolnych rodników tlenowych, co powoduje zahamowanie migracji komórek śródbłonka i utrudnia uruchomienie procesów naprawy zmian miażdżycowych [22]. Badania in vitro przeprowadzone przez May i wsp. symulujące interakcję płytek krwi ze śródbłonkiem w warunkach in vivo wykazały, iż adhezja płytek z udziałem receptora integrynowego αIIbb3 (GPIIb/IIIa) reguluje stężenie antygenu CD40L [6].

CD40L jest ligandem dla receptorów αIIbb3 (GP IIb/IIIa), przez co ułatwia stabilizację czopu płytkowego. W wyniku stabilnej adhezji płytek krwi do śródbłonka, zachodzącej przy udziale receptora αIIbb3, dochodzi do uwalniania z powierzchni płytek rozpuszczalnej formy sCD40L, która autokrynnie wzmaga aktywację płytek, powoduje wiązanie fibrynogenu do zmienionego konformacyjnie aktywnego receptora αIIbb3 oraz uwalnianie płytkowych mikropęcherzyków. Interakcja cząsteczki sCD40L z glikoproteiną αIIbb3 sprzyja zatem stabilizacji utworzonego skrzepu oraz powstających złogów miażdżycowych [9]. Wysoka pobudliwość towarzysząca funkcjonowaniu płytek krwi jest skorelowana z działaniem ogromnej liczby receptorów powierzchniowych sprzężonych z enzymatycznymi łańcuchami przekazywania sygnałów, wśród których kluczową rolę odgrywa płytkowa integryna αIIbb3 [23, 24]. Agregacja płytek krwi uwarunkowana jest zmianą konformacji tego receptora, która jest efektem przekazywania sygnału z wnętrza komórki na jej powierzchnię [1, 7]. Dochodzi wówczas do rozpoznania przez integrynę αIIbb3 specyficznych sekwencji aminokwasowych obecnych w cząsteczce fibrynogenu, który przyłączając się do receptorów αIIbb3, łączy ze sobą sąsiadujące płytki krwi, tworząc usieciowione agregaty płytkowe [25]. Z receptorami integrynowymi łączy się nie tylko fibrynogen pochodzący z osocza, ale również endogenny fibrynogen płytkowy uwalniany w czasie sekrecji z α-ziarnistości [7]. Cząsteczka CD40 występująca w obrębie blaszki miażdżycowej na komórkach śródbłonka, komórkach prezentujących antygen (APC), komórkach mięśni gładkich naczyń i płytkach krwi, na skutek oddziaływania z ligandem CD40L, indukuje sygnał aktywacji dla licznych czynników transkrypcyjnych, m.in. NFkb, aktywatora białek 1 (activator protein 1 – AP-1), przekaźnika sygnału i aktywatora transkrypcji (signal transducer and activator of transcription – STAT-1). W wyniku tego na powierzchni komórek śródbłonka dochodzi do ekspresji cząstek adhezyjnych i czynnika tkankowego, dzięki czemu nabywają one nowych właściwości prozapalnych i promiażdżycowych. Spowolnienie procesu miażdżycowego można uzyskać, hamując oddziaływania komórkowe wywołane przez szlak CD40/CD40L [20]. Wyjaśnienie tego zjawiska wzajemnych interakcji komórkowych z udziałem szlaku CD40/CD40L pozwala przypuszczać, że zahamowanie tej drogi stwarza nowe możliwości interwencji terapeutycznej.

Zarówno w cukrzycy, jak i w hipercholesterolemii dochodzi do zwiększonej aktywacji płytek krwi oraz związanej z tym wzmożonej syntezy chemokin, cytokin i białek adhezyjnych. W przypadku hipercholesterolemii ekspresja płytkowych markerów aktywacji: P-selektyny i CD40L uzależniona jest od zawartości cholesterolu frakcji LDL, a zawartość sCD40L jest tym większa, im mniejsza jest zawartość cholesterolu frakcji HDL [5].

Harding i wsp. wykazali, że cukrzyca typu 1 jest związana ze wzrostem ekspresji płytkowego antygenu CD40L oraz z tworzeniem agregatów płytkowo-monocytarnych, co przyczynia się do powstawania zmian prozapalnych i prozakrzepowych oraz prowadzi do przyspieszonego procesu miażdżycowego. Zarówno w cukrzycy typu 1, jak i w cukrzycy typu 2 obserwuje się znacznie zwiększony poziom ekspresji cząsteczek CD40L oraz cząsteczek CD40 na powierzchni płytek krwi, w porównaniu z osobami zdrowymi [6]. Ponadto w cukrzycy typu 2, w wyniku aktywacji płytek krwi, wyraźnie zwiększa się stężenie rozpuszczalnej frakcji sCD40L, które jest zależne od ilości osoczowego czynnika inhibitora aktywatora plazminogenu 1 (plasminogen activator inhibitor-1 – PAI-1) [5].

Zwiększoną ekspresję zarówno płytkowego receptora CD40, ligandu CD40L, jak i cząsteczki frakcji rozpuszczalnej sCD40L obserwuje się u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym [26].

Również wzrost ekspozycji receptorów CD40 na powierzchni monocytów i płytek krwi wywołany dymem tytoniowym nasila tworzenie agregatów płytkowo-monocytarnych u palaczy, zwiększając u nich ryzyko zmian zapalno-zakrzepowych.

W zaburzeniu płytkowego szlaku CD40/CD40L upatruje się czynnika patogennego, uczestniczącego w rozwoju jeszcze wielu innych schorzeń, m.in. takich jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie tętnic w chorobie Kawasaki, toczeń trzewny oraz reumatoidalne zapalenie stawów [20].

Monitorowanie nieprawidłowego funkcjonowania szlaku CD40/CD40L może stać się w przyszłości skutecznym markerem oceny ryzyka powikłań zatorowo-

-zakrzepowych w wielu stanach patologicznych oraz w warunkach zwiększonej podatności na zaburzenia hemostazy, np. w okresie menopauzy.

Piśmiennictwo



 1. Sikora J, Kostka B. Struktura i aktywacja płytek krwi oraz ich zastosowanie jako komórek modelowych. Post Biol Kom 2005; 232: 561-70.

 2. Saluk-Juszczak J. Znaczenie lipopolisacharydu bakteryjnego w procesie aktywacji płytek krwi. Post Biol Kom 2007; 34: 159-72.

 3. Olas B, Wachowicz B. Rola reaktywnych form tlenu w płytkach krwi. Post Biol Kom 2003; 30: 325-37.

 4. Lazarus AH, Song S, Crow AR. Understanding platelet function through signal transduction. Transfus Med Rev 2003; 17: 45-56.

 5. Lim HS, Blann AD, Lip GY. Soluble CD40 ligand, soluble P-selectin, interleukin-6, and tissue factor in diabetes mellitus: relationships to cardiovascular disease and risk factor intervention. Circulation 2004; 109: 2524-8.

 6. Danese S, Fiocchi C. Platelet activation and the CD40/CD40 ligand pathway: mechanisms and implications for human disease. Crit Rev Immunol 2005; 25: 103-21.

 7. Zieliński T, Wachowicz B. Proces sekrecji w płytkach krwi. Post Biochem 2003; 49: 175-84.

 8. Remick DG. Pathophysiology of sepsis. Am J Pathol 2007; 170: 1435-44.

 9. Yan JC, Wu ZG, Kong XT, et al. Relation between upregulation of CD40 system and complex stenosis morphology in patients with acute coronary syndrome. Acta Pharmacol Sin 2004; 25: 251-6.

10. Schwarz UR, Kobsar AL, Koksch M, et al. Inhibition of agonist-induced p42 and p38 mitogen-activated protein kinase phosphorylation and CD40 ligand/P-selectin expression by cyclic nucleotide-regulated pathways in human platelets. Biochem Pharmacol 2000; 60: 1399-407.

11. Pignatelli P, Sanguigni V, Lenti L, et al. gp91phox-dependent expression of platelet CD40 ligand. Circulation 2004; 110: 1326-9.

12. Grewal IS, Flavell RA. CD40 and CD154 in cell-mediated immunity. Annu Rev Immunol 1998; 16: 111-35.

13. Kralisz U. Oddziaływania płytek krwi z komórkami śródbłonka w stanach zapalnych. Część I. Receptory adhezyjne płytek krwi, komórek śródbłonka i mikropęcherzyków w hemostazie i stanach zapalnych. Post Biol Kom 2008; 35: 3-13.

14. André P, Nannizzi-Alaimo L, Prasad SK, et al. Platelet-derived CD40L: the switch-hitting player of cardiovascular disease. Circulation 2002; 106: 896-9.

15. Wasilewski J, Poloński L. Rola układu CD40/CD40L w patogenezie procesu miażdżycowego. Folia Cardiolog Exc 2006; 1: 10-19.

16. Kralisz U. Oddziaływania płytek krwi z komórkami śródbłonka w stanach zapalnych. Część II. Substancje uwalniane z płytek krwi – szlaki regulujące przewodzenie sygnału w komórkach śródbłonka w stanach zapalnych. Post Biol Kom 2008; 35: 61-78.

17. Renshaw BR, Fanslow WC 3rd, Armitage RJ, et al. Humoral immune responses in CD40 ligand-deficient mice. J Exp Med 1994; 180: 1889-900.

18. Mach F, Schönbeck U, Bonnefoy JY, et al. Activation of monocyte/macrophage functions related to acute atheroma complication by ligation of CD40: induction of collagenase, stromelysin, and tissue factor. Circulation 1997; 96: 396-9.

19. Ważna E. Płytki krwi jako regulatory procesów odpornościowych. Post Hig Med Dośw 2006; 60: 265-77.

20. Danese S, Katz JA, Saibeni S, et al. Activated platelets are the source of elevated levels of soluble CD40 ligand in the circulation of inflammatory bowel disease patients. Gut 2003; 52: 1435-41.

21. Slupsky JR, Kalbas M, Willuweit A, et al. Activated platelets induce tissue factor expression on human umbilical vein endothelial cells by ligation of CD40. Thromb Haemost 1998; 80: 1008-14.

22. Urbich C, Dernbach E, Aicher A, et al. CD40 ligand inhibits endothelial cell migration by increasing production of endothelial reactive oxygen species. Circulation 2002; 106: 981-6.

23. Ma YQ, Qin J, Plow EF. Platelet integrin alpha(IIb)beta(3): activation mechanisms. J Thromb Haemost 2007; 5: 1345-52.

24. Bennett JS. Structure and function of the platelet integrin alphaIIbbeta3. J Clin Invest 2005; 115: 3363-9.

25. Czokało-Plichta M. Patofizjologia. Maśliński S, Ryżewski J (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007; 522-77.

26. Yan JC, Ma GS, Wu ZG, et al. Increased levels of CD40-CD40 ligand system in patients with essential hypertension. Clin Chim Acta 2005; 355: 191-6.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.