eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
3/2024
vol. 10
 
Share:
Share:

Tiokolchikozyd w leczeniu zespołów bólowych w narządzie ruchu – aspekty praktyczne

Jarosław Woroń
1

  1. Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Gabinet Konsultacyjny Farmakologii Klinicznej, Szpital Uniwersytecki w Krakowie Zakład Farmakologii Klinicznej, Katedra Farmakologii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków
Online publish date: 2024/08/29
Article file
- Tiokolchikozyd.pdf  [0.10 MB]
Get citation
 
 

Wprowadzenie

Ból krzyża (ból krzyżowo-lędźwiowy, lumbago, low back pain) to ból oraz związane z nim zwiększone napięcie mięśni w grzbietowej części ciała, od poziomu dwunastego żebra do fałdów pośladkowych. Ból może być ograniczony do kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, ale może także promieniować do jednej lub obu kończyn dolnych. W praktyce nie wykazano wpływu warunków pogodowych na częstość występowania ostrego bólu krzyża, a u ok. 30% pacjentów nie stwierdza się jakiegokolwiek czynnika wyzwalającego dolegliwości [1–3]. W 90% przypadków obserwuje się niespecyficzny ból krzyżowo-lędźwiowy, w którym za pomocą dostępnych badań obrazowych nie identyfikuje się przyczyny dolegliwości. Jest on często związany ze zmianami zwyrodnieniowymi oraz przeciążeniowymi kręgosłupa lub otaczających tkanek miękkich.
Jedną z grup leków stosowanych w takich przypadkach są leki miorelaksujące. Leki miorelaksujące w praktyce klinicznej wykorzystuje się w spastyczności spowodowanej schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego (OUN), np. w przebiegu stwardnienia rozsianego, uszkodzenia rdzenia kręgowego i mózgu, porażenia mózgowego czy chorób neuronu ruchowego. Skuteczność tych leków została udowodniona również w badaniach klinicznych w przypadku bólu i skurczu mięśni szkieletowych spowodowanych schorzeniami narządu ruchu i obwodowego układu nerwowego [3–6]. Dotyczy to pacjentów z fibromialgią, bólem mięśniowo-powięziowym, a także z ostrymi i przewlekłymi zespołami bólowymi mięśniowo-szkieletowymi, np. ostrym bólem krzyża. Jednym z leków miorelaksujących używanych w opisanych wskazaniach jest tiokolchikozyd (TCC). Leki miorelaksujące należą do podstawowych grup leków stosowanych w bólu krzyża, rwie kulszowej oraz kręczu karku. Skuteczna terapia musi się opierać na spersonalizowanym doborze leku z uwzględnieniem zarówno cech pacjenta, jak i cech procesu patologicznego, który doprowadza do wzmożonego napięcia mięśni [3–5].
Wzmożone napięcie mięśniowe u pacjentów z zespołami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa często prowadzi do aktywacji błędnego koła: ból – wzmożone napięcie mięśniowe – ból. Co więcej, może w konsekwencji doprowadzać do przykurczów utrudniających przebieg ruchu dowolnego, co w praktyce stanowi poważny problem u chorych z uszkodzeniem układu piramidowego na poziomie mózgu i rdzenia kręgowego. W leczeniu tych pacjentów istotną rolę odgrywają leki miorelaksujące, które są produktami leczniczymi o różnej budowie chemicznej i różnych mechanizmach działania farmakologicznego. Warto przypomnieć, że wykazują one synergizm działania w bólu krzyża z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), metamizolem oraz analgetykami opioidowymi [1–3, 5, 7, 8]. Najmniej efektywnie działają w skojarzeniu z paracetamolem, który nie jest obecnie zalecany w bólu krzyża z uwagi na patomechanizm jego powstawania. Warto przypomnieć, że wybór leku miorelaksującego musi być zindywidualizowany i uwzględniać:
• cechy pacjenta,
• charakterystykę zespołu bólowego wraz z towarzyszącym wzmożonym napięciem mięśniowym,
• choroby współwystępujące,
• inne jednocześnie stosowane leki,
• ewentualne przeciwwskazania do stosowania leków miorelaksujących [1, 2, 8].

Profil farmakokinetyczny leku

Tiokolchikozyd jest półsyntetyczną pochodną kolchicyny, alkaloidu uzyskiwanego z gloriozy wspaniałej (Gloriosa superba) oraz zimowitu jesiennego (Colchicum autumnale). Kolchicyna ma działanie antymitotyczne, hamuje podział komórek poprzez przerwanie wrzeciona kariokinetycznego podczas metafazy.
W leczeniu zespołów bólowych w narządzie ruchu TCC jest stosowany głównie w przypadku ostrego bólu mięśniowo-szkieletowego. Tiokolchikozyd wykazuje przede wszystkim właściwości miorelaksujące. Mechanizm działania leku jest związany z pobudzaniem hamujących receptorów Gly (glicynowych) i GABA A w OUN. Wykazuje także działanie przeciwbólowe oraz właściwości przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne w przypadku leczenia zespołów bólowych kręgosłupa [7, 9, 10]. Działanie przeciwzapalne TCC jest związane z modulacją aktywności biologicznej chemokin oraz zmniejszeniem aktywności biologicznej prostanoidów. Dodatkowo lek hamuje adhezję neutrofilów do komórek śródbłonka, przez co zakłóca inicjację zapalenia w narządzie ruchu, a gdy już wystąpi – zmniejsza objawy zapalenia. Być może przeciwzapalny efekt TCC jest związany z właściwościami macierzystego związku, jakim jest kolchicyna.
Po podaniu doustnym lek ulega metabolizmowi jelitowemu. Stwierdzane są jego dwa metabolity: farmakologicznie czynny SL (M1) i nieaktywny SL (M2) [7, 8, 11–13]. W przypadku obu związków maksymalne stężenie w osoczu krwi występuje po 1 godzinie od podania leku. Po podaniu doustnym TCC jest wydalany w 79% z kałem i w 20% z moczem, a okres półtrwania aktywnego metabolitu M1 wynosi 3,2–7,0 godzin. Tiokolchikozyd jest stosowany w leczeniu wspomagającym bolesnych przykurczów mięśni w ostrych chorobach kręgosłupa u dorosłych i młodzieży od 16. roku życia. Zalecana i jednocześ­nie maksymalna dawka to 8 mg co 12 godzin. Czas leczenia jest ograniczony do 7 kolejnych dni. Leku nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną, w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji [1, 2, 8].

Tiokolchikozyd w praktyce klinicznej

Przeprowadzono zarówno badania obserwacyjne, jak i randomizowane, które udowadniają skuteczność i bezpieczeństwo TCC w zespołach bólu mięś­niowo-szkieletowego. W przypadku ostrych bólów krzyża lek jest stosowany dawce 2 × 8 mg doustnie przez 5–7 dni. W wyniku podania TCC dochodziło do zmniejszenia natężenia bólu pleców po 2–3 dniach stosowania. Ulga była widoczna zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku. W porównaniu z placebo TCC poprawia funkcjonowanie chorych, redukuje zużycie analgetyków, a także poprawia ruchomość pleców – zmniejszenie odległości palce–podłoga po 5 dniach stosowania. Efekt synergiczny uzyskuje się przy skojarzeniu TCC z NLPZ. W praktyce efekt przeciwbólowy i poprawiający ruchomość kręgosłupa pojawiał się zwykle w 2.–3. dniu stosowania TCC w skojarzeniu z analgetykami. Efekt ten był coraz bardziej widoczny po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania TCC i stopniowo się pogłębiał w czasie kilkudniowej obserwacji. Skuteczność TCC jest porównywalna ze skutecznością tyzanidyny, aczkolwiek efekt terapeutyczny jest uzyskiwany w różnych mechanizmach działania.
Warto przypomnieć, że TCC może być także stosowany miejscowo. Zauważono, że u pacjentów z bólem krzyża fonoforeza z zastosowaniem NLPZ i TCC w porównaniu z ultradźwiękami skuteczniej redukowała natężenie bólu i niesprawność ocenianą w skali Oswestry oraz dodatkowo poprawiała ruchomość pleców. Tiokolchikozyd w stężeniu 0,25% aplikowany miejscowo przez 7 dni efektywnie zmniejszał nasilenie bólu i zwiększał tolerancję na ucisk w porównaniu z placebo, nie generując ogólnoustrojowych objawów niepożądanych. Dane te bezsprzecznie wskazują na obwodowy mechanizm działania leku, w tym także na efekt przeciwzapalny. Dlatego też TCC może bezpośrednio wpływać na transmisję nerwowo-mięśniową, a także działać przeciwzapalnie w stosunku do powięzi. Poza wskazaniami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego, jednak zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, TCC może być stosowany jako składowa zbilansowanej analgezji pooperacyjnej. Dodanie TCC potencjalizuje analgezję i redukuje zużycie opioidów u kobiet po operacjach mastektomii i rekonstrukcji piersi oraz u pacjentów po chirurgicznych ekstrakcjach zęba trzonowego [7–14].
W praktyce klinicznej nadal spotykamy się z nieracjonalną, a w wielu przypadkach jatrogenizacyjną farmakoterapią z użyciem leków miorelaksujących. U pacjentów z bólem w narządzie ruchu, gdy współistnieją wskazania do zastosowania leków miorelaksujących, błędem jest stosowanie tolperyzonu, natomiast z uwagi na mechanizm działania nieracjonalne jest podawanie w tej populacji pridinolu. Istotne praktyczne informacje na temat tych dwóch leków zebrano w tabeli 1.

Bezpieczeństwo stosowania leku, terapia skojarzona

Profil bezpieczeństwa stosowania TCC przedstawiono w tabeli 2.
W praktyce TCC może być kojarzony z innymi lekami stosowanymi w terapii bólu. W tabeli 3 przedstawiono propozycje skojarzeń TCC w farmakoterapii [7, 10, 14, 15].
Nie ma danych wskazujących, że TCC wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych, jednak obserwowano pojedyncze przypadki występowania senności. Dlatego w takich sytuacjach należy zachować ostrożność i indywidualnie podejmować decyzje o wdrożeniu leczenia.
Piśmiennictwo
1. Malec-Milewska M, Woroń J (red.). Kompendium leczenia bólu. Medical Education. Warszawa 2017.
2. Woroń J. Chory na nowotwór. Interakcje analgetyków i leków stosowanych w terapii objawów współtowarzyszących. Medical Education, Warszawa 2019.
3. Brzeziński K. Niespecyficzny ból krzyża (medycyna oparta na faktach). Ból 2011; 12: 19-26.
4. Chou R, Qaseem A, Snow V i wsp. Rozpoznawanie i leczenie bólu krzyża. Wytyczne American College of Physicians i American Pain Society. Medycyna Praktycz­na 2008; 2: 92-119.
5. Macfarlane GJ, Jones GT, Hannaford PC. Managing low back pain presenting to primary care: Where do we go from here? Pain 2006; 122: 219-222.
6. Istrati J, Kocot-Krępska M, Gadek A. Zespoły bólowe narządu ruchu – leczenie. Terapia 2010; 11-12: 27-34.
7. Janbroers JM. Review of the toxicology, pharmacodynamics and pharmacokinetics of thiocolchicoside, a GABA-agonist musclerelaxant with anti-inflammatory and analgesic actions. Acta Therapeutica 1987; 13: 221-250.
8. Ketenci A, Ozcan E, Karamursel S. Assessment of efficacy and psychomotor performances of thiocolchicoside and tizanidine in patients with acute low back pain. Int J Clin Pract 2005; 59: 764-770.
9. Kaddar N, Vigneault P, Pilote S i wsp. Tizanidine (Zanaflex): a muscle relaxant that may prolong the QT interval by blocking IKr. J Cardiovasc Pharmacol Ther 2012; 17: 102-109.
10. Kaplan YC, Keskin-Arslan E, Küçüksolak G i wsp. Pregnancy outcomes after maternal use of thiocolchicoside: a case series. Reprod Toxicol 2018; 76: 103-108.
11. Kawamata T, Omote K, Yamamoto H i wsp. Antihyperalgesic and side effects of intrathecal clonidine and tizanidine in a rat model of neuropathic pain. Anesthesiology 2003; 98: 1480-1483.
12. Ketenci A, Basat H, Esmaeilzadeh S. The efficacy of topical thiocolchicoside (Muscoril) in the treatment of acute cervical myofascial pain syndrome: a single-blind, randomized, prospective, phase IV clinical study. Agri 2009; 21: 95-103.
13. Ketenci A, Sindel D, Koca TT i wsp. A multi-center, double-blind, randomized parallel-group Phase IV study comparing the efficacy and safety of thiocolchicoside ointment versus placebo in patients with chronic mechanical low back pain and an acute muscle spasm. Turk J Phys Med Rehabil 2022; 68: 456-463.
14. Stannard C, Kalso E, Ballantyne J. Evidence-Based Chronic Pain Management 2010. Blackwell Publishing 2010.
15. van Tulder M, Koes B. Chronic low back pain. W: Evidence-Based Chronic Pain Management. Stannard CF, Kalso E, Ballantyne J (red.). Wiley-Blackwell 2010.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.