eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2005
vol. 22
 
Share:
Share:

Unusual case of delayed pressure urticaria

Olga Glińska
,
Aleksandra Kasperkowicz
,
Wiesław Gliński

PDiA 2005, XXII, 2: 61–64
Online publish date: 2005/04/26
Article file
- Niezwykły.pdf  [0.93 MB]
Get citation
 
 







Adres do korespondencji: lek. med. Olga Glińska, Klinika Dermatologiczna, Akademia Medyczna, ul. Koszykowa 82a, 02-008 Warszawa,
tel. +48 22 502 21 06, +48 22 502 13 18



Wprowadzenie
Pokrzywka opóźniona z ucisku (delayed pressure urticaria – DPU) należy do fizykalnych pokrzywek przewlekłych o tle mechanicznym. Jest wywołana długotrwałym uciskiem, spowodowanym, np. noszeniem ciężkich przedmiotów, uciskiem przez zbyt ciasne ubranie i obuwie itp. W związku z tym zmiany skórne dotyczą okolic ciała poddanych uciskowi i zwykle są to podeszwy stóp lub dłonie. Charakterystycznymi objawami są bolesne bąble, związane z obrzękiem skóry właściwej i tkanki podskórnej, sięgające aż do tkanki łącznej międzypowięziowej. Skóra w miejscu obrzęku jest zmieniona rumieniowo. Zmiany pojawiają się ok. 6 godz. po zadziałaniu bodźca mechanicznego i utrzymują się do 72 godz., ustępują bez pozostawienia śladu. Objawami towarzyszącymi może być wzrost temperatury ciała, bóle stawowe, a w badaniach laboratoryjnych podwyższenie OB oraz leukocytoza. Przewlekła pokrzywka z ucisku często jest przyczyną obniżenia jakości życia, szczególnie gdy bąble dotyczą stóp [1, 2].
DPU sprawia trudności terapeutyczne, ponieważ objawy zwykle nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych, choć opisano poprawę po zastosowaniu cetyryzyny [5, 6]. Do niedawna przewlekłą pokrzywkę z ucisku leczono jedynie doustnym podawaniem kortykosteroidów w relatywnie wysokich dawkach [4]. Aktualnie stosuje się, z dobrym efektem terapeutycznym, niesteroidowe leki przeciwzapalne (w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami przeciwhistaminowymi) [3], jak również leki antyleukotrienowe [7, 8].
Mechanizm pokrzywki opóźnionej z ucisku nie jest do końca poznany. W części przypadków DPU ma podłoże autoimmunologiczne, gdzie występują przeciwciała w klasie IgG przeciwko fragmentowi Fc przeciwciał IgE, bądź przeciwko receptorom FceR1. U części osób stwierdza się zaburzenia endokrynologiczne – gruczołu tarczowego lub niedobory hormonów płciowych u kobiet.
Materiał
16-letni pacjent został przyjęty do Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie z powodu bolesnego, ostro odgraniczonego obrzęku z rumieniem w obrębie czwartego palca i środkowej części podeszwy stopy prawej. Obrzęki o podobnym charakterze, w obrębie obu stóp, z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi (niekiedy bardzo silnymi) pojawiały się u chłopca od 12. roku życia, miały tendencję do samoistnego ustępowania. Według pacjenta pierwszy taki epizod był związany z używaniem niewygodnego obuwia narciarskiego.
Z powodu ww. dolegliwości pacjent od września 2000 r. pozostawał pod opieką Instytutu Reumatologii w Warszawie. W czasie 4-letniej obserwacji 2-krotnie stwierdzano przejściową leukopenię oraz okresowo przeciwciała przeciwjądrowe o słabym, plamistym typie świecenia, w mianie 1:80. W wykonywanych w tym okresie badaniach nie stwierdzono podwyższonego poziomu wskaźników zapalnych, antygenu HLA B27 i przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferii (w klasie IgM i IgG). W tym czasie z powodu okresowego białkomoczu pacjent był konsultowany w poradni nefrologicznej, a w związku z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego był hospitalizowany w Klinice Kardiologicznej.
W związku ze stwierdzeniem w 2002 r. metodą USG niewielkiego wysięku w obrębie stawów skokowych, z warstwą płynu grubości do 3 mm w stawie skokowym prawym oraz niewielkiego odczynu zapalnego w tkankach miękkich po stronie lewej, rozpoznano młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Włączono leczenie arechiną w dawce 1 tabletka 250 mg przez 5 dni w tygodniu, które prowadzono przez ok. rok. Pomimo tego leczenia i doraźnego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bolesne obrzęki stale nawracały. W maju 2004 r. pacjent został skierowany do Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Międzylesiu, gdzie wysunięto podejrzenie choroby Fabry’ego. W związku z tym wykonywano badania aktywności enzymów lizosomalnych w limfocytach krwi chorego, a ponieważ poziom alfa-galaktozydazy był prawidłowy, odstąpiono od przyjętej hipotezy. Skierowano pacjenta do Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych I Katedry Pediatrii w Warszawie. W lipcu 2004 r. pacjent był tam hospitalizowany i badany w kierunku pokrzywki przewlekłej alergicznej lub związanej z nadczynnością tarczycy. W wykonanych badaniach diagnostycznych poziomy immunoglobulin (IgA, IgE, IgG, IgM) oraz hormonów TSH, fT4, fT3 mieściły się w zakresie wartości prawidłowych. Testy alergologiczne: prick (skórne testy punktowe) – z alergenami wziewnymi, oraz patch (atopowe testy płatkowe) – z alergenami pokarmowymi, były ujemne. Pacjentowi zalecono leczenie antyhistaminowe (loratadyna raz dziennie 10 mg), które nie przyniosło istotnej poprawy.
We wrześniu 2004 r. pacjent został przyjęty do Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie w związku z podejrzeniem opóźnionej pokrzywki z ucisku oraz w celu wykluczenia innych odmian pokrzywki przewlekłej. Wywiad atopowy osobniczy i rodzinny pacjenta był negatywny. W badaniu przedmiotowym przy przyjęciu nie stwierdzono istotnych odchyleń, z wyjątkiem upośledzonego chodu związanego z dolegliwościami bólowymi prawej stopy. Na skórze i błonach śluzowych nie obserwowano wykwitów dermatologicznych, poza opisanym powyżej obrzękiem palców prawej stopy.
Badania dodatkowe i diagnostyka
– badania podstawowe – bez odchyleń;
– cIgE – 58,5 IU/ml (norma do 120 IU/ml);
– próba aspirynowa (dawka kwasu acetylosalicylowego od 0,05 do 0,5) – ujemna;
– test śródskórny z surowicą autologiczną – negatywny;
– próba klockowa – silnie dodatnia 4–12 godz. po ucisku; przewlekły nacisk uzyskano, sadzając pacjenta na sześciennym klocku drewnianym o wymiarach ok. 4–5 cm przez 1 godz. Miejsca poddane uciskowi oceniano po upływie kolejnych godzin. Po 5–6 godz. od ucisku zaobserwowano nasilone obrzęki w miejscach poddanych badaniu.
Leczenie
Po rozpoznaniu pokrzywki opóźnionej z ucisku w Klinice Dermatologicznej włączono eksploratywne leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) oraz lekiem przeciwhistaminowym. Pacjent przyjmował ibuprofen 2 razy 400 mg i feksofenadynę raz 180 mg. Po 2 dniach od rozpoczęcia terapii ustąpiły bolesne bąble wywołane próbą klockową oraz nie pojawiały się nowe wykwity. Po 2 tyg. odstawiono feksofenadynę, pacjentowi podawano wyłącznie ibuprofenem. Nie spowodowało to nawrotu zmian skórnych.
Dyskusja
Przedstawiono niezwykły przypadek 16-letniego chłopca z opóźnioną pokrzywką z ucisku, który z powodu nasilonych, bolesnych obrzęków stóp przez 4 lata był wielokrotnie hospitalizowany, diagnozowany i bez efektu leczony. Zmiany powodowały obniżenie jakości życia pacjenta, absencję w szkole, ograniczały poruszanie się i jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Okoliczności pojawienia się pierwszych zmian (podczas jazdy na nartach w nowych butach) oraz lokalizacja obrzęków mogły sugerować rozpoznanie. Diagnozę przewlekłej opóźnionej pokrzywki z ucisku postawiono na podstawie przeprowadzonej próby klockowej, wywołującej duży nacisk (kg/cm2) na powierzchnię skóry i tkanki głębsze. Innymi możliwościami diagnostyki DPU są: próba paskowa, próba cylindrowa [3] oraz dermografometr [9]. Próba paskowa polega na zawieszeniu na 10–20 min na barku chorego, na taśmie szerokości 10 cm dwóch ciężarków o wadze 10 kg każdy. Próbę cylindrową wykonuje się poprzez obciążenie skóry uda ciężarkiem cylindrycznym o wadze ok. 7–8 kg, średnicy ok. 4 cm przez 10–20 min. Dermografometr to urządzenie wywierające nacisk 100 g/mm2 na powierzchnię pleców o średnicy 1,5 cm przez 70 s. Odczyt we wszystkich powyższych metodach wykonuje się po 10 min, do 6 godz. Stwierdzenie bąbli pokrzywkowych po 10–30 min pozwala na rozpoznanie pokrzywki z ucisku typu natychmiastowego, a po 2–6 godz. – pokrzywki opóźnionej z ucisku [3].
W przypadku opisywanego pacjenta zastosowano skojarzone leczenie NLPZ oraz lekiem przeciwhistaminowym, uzyskując remisję i możliwość powrotu do wysiłku fizycznego. Pacjent jest pod kontrolą 3 mies. i nie obserwuje się wysiewu zmian skórnych. W przypadkach DPU ważne jest wykluczenie pokrzywki aspirynowej, ze względu na przyszłe proponowane leczenie NLPZ.
Konieczne wydaje się rozgraniczenie 2 grup chorych z DPU o innych mechanizmach powstawania bąbli pokrzywkowych: pierwszej, o klasycznym przebiegu z głębokimi obrzękami i bolesnością, późnym pojawieniem się i długim utrzymywaniem się bąbli, obecnością w obrazie histopatologicznym eozynofilów i neutrofilów, oraz drugiej, obejmującej chorych z pokrzywką autoimmunologiczną, w której często bąble pojawiają się szybciej po mechanicznym bodźcu, nie dają wyraźnych dolegliwości bólowych i obrzęku głębszych tkanek. U chorych z autoprzeciwciałami (w klasie IgG skierowanymi przeciw IgE lub receptorowi FceR1 na komórkach tucznych) ucisk na powierzchnię skóry powoduje, poprzez zwiększenie ciśnienia w naczyniach, łatwiejsze przenikanie plazmy poza naczynie włosowate do skóry. Zawarte w krążeniu autoprzeciwciała przedostają się do naskórka i reagując z IgE, opłaszczającymi powierzchnię komórek tucznych, doprowadzają do ich degranulacji i powstania bąbla w miejscu ucisku.
W wielu pracach częstość występowania komponenty uciskowej sięga 10–40 proc. przypadków idiopatycznych pokrzywek przewlekłych, jednak nie mają one klasycznego przebiegu DPU, która wydaje się rzadką odmianą pokrzywki fizykalnej [3, 4].
Leczenie DPU przysparza wielu trudności, od niedawna stosuje się NLPZ, często z dobrym wynikiem [4], jak również leki antyleukotrienowe [7, 8]. W literaturze opisano próby terapii wysokimi dawkami immunoglobulin IgG we wlewach dożylnych [10]. 8 pacjentom z DPU reagującym jedynie na ogólnie podawane kortykosteroidy, w tym 4 z dodatnim testem surowicy autologicznej, podawano immunoglobulinę IgG w dawkach 2,0 g/kg masy ciała przez 1–3 dni. U 5 pacjentów uzyskano remisję lub poprawę stanu klinicznego, niezależnie od patomechanizmu pokrzywki. Istnieją również doniesienia o próbach leczenia opóźnionej pokrzywki z ucisku z towarzyszącym obrzękiem naczynioruchowym sulfasalazyną [11].
Piśmiennictwo
1. Lawlor F, Black AK: Delayed pressure urticaria. Immunol Allergy Clin North Am 2004; 24 (2): 247-58.
2. Mijailović B, Stefanović Z, Zecević R, et al.: Delayed pressure urticaria – analysis of 28 patients. Vojnosanit Pregl 1995; 52 (3): 237-40.
3. Gliński W, Rudzki E: Alergologia dla lekarzy dermatologów. 2002, 360-2.
4. Kobza-Black A: Delayed pressure urticaria. J Invest Dermatol Symp Proc 2001; 6: 148-9.
5. Kontou-Fili K, Maniatakou G, Demaka P, et al.: Terapeutic effects of cetirizine in delayed pressure urticaria: clinicopathologic findings. J Am Acad Dermatol 1991; 24 (6 Pt 2): 1090-3.
6. Tadmor B, Rubinow A, Shalit M.: Delated pressure urticaria: therapeutic response to cetirizine. Harefuah 1993; 1, 124: 683-5, 739.
7. Berkun Y, Shalit M: Successful treatment of delayed pressure urticaria with montelukast. Allergy 2000; 55 (2): 203-4.
8. Nettis E, Pannofino A, Cavallo E, et al.: Efficacy of montelukast, in combination with loratadine, in the treatment of delayted pressure urticaria. J Allergy Clin Immunol 2003; 112 (1): 212-3.
9. Barlow RJ, Warburton F, Watson K, et al.: Diagnosis and incidence of delayed pressure urticaria in patients with chronic urticaria. J Am Acad Dermatol 1993; 29 (6): 954-8.
10. Dawn G, Urcelay M, Ah-Weng A, et al.: Effect of high-dose intravenous immunoglobulin in delayed pressure urticaria. Br J Dermatol 2003; 149 (4): 836-40.
11. Engler RJ, Squire E, Benson P: Chronic sulfasalazine therapy in the treatment of delayed pressure urticaria and angioedema. Ann Allergy Asthma Immunol 1995; 74 (2): 155-9.
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.