eISSN: 2084-9850
ISSN: 1897-3116
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne/Surgical and Vascular Nursing
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
3/2024
vol. 18
 
Share:
Share:
Review paper

Varicose veins of the lower limbs in pregnant women

Radosław Karaś
1
,
Tomasz Lepich
1
,
Roman Spyra
2
,
Grzegorz Bajor
1

  1. Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Katowice, Polska
  2. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, Centrum Medyczne Graniczna, Katowice, Polska
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2024; 18(3): 75-80
Online publish date: 2024/10/19
Article file
- Żylaki kończyn.pdf  [0.13 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Wstęp

Żylaki to każde rozszerzone, wydłużone lub kręte żyły, niezależnie od ich wielkości [1]. Choć definicja ta ma już ponad 60 lat, wciąż wydaje się najbardziej trafną [2]. Z kolei termin „przewlekła niewydolność żylna” (ang. chronic venous insufficiency – CVI) definiuje się jako nieprawidłowości czynnościowe układu żylnego powodujące zaawansowane objawy, takie jak obrzęk, zmiany skórne czy owrzodzenia podudzi. Oba terminy – żylaki i CVI – można opisać jako przewlekłe zaburzenia żylne, które obejmuje pełne spektrum nieprawidłowości morfologicznych i funkcjonalnych układu żylnego [3].
Pierwszą udokumentowaną wzmianką o żylakach jest najprawdopodobniej odnaleziona w Atenach ilustracja na papirusie Ebersa datowanym na 1550 r. p.n.e. Już Hipokrates (460–377 p.n.e.) opisał stosowanie bandaży uciskowych jako metodę leczenia żylaków. Metoda ta była udoskonalana przez wieki i jest stosowana do dziś [2].
Zmiany, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety, dotyczą m.in. układu krążenia, w tym również jego części żylnej [4], ale także skóry. Zazwyczaj są to zmiany fizjologiczne, takie jak przebarwienia czy rozstępy [5, 6]. Mogą być jednak zmianami patologicznymi i wymagać dalszej diagnostyki oraz leczenia. Obserwacja własnego ciała przez kobietę w ciąży jest niezwykle ważna i umożliwia wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Zaobserwowanie poszerzonych żył powierzchownych kończyn dolnych powinno natychmiast skłonić kobietę w ciąży do wizyty lekarską]iej. Żylaki nie tylko mogą powodować uczucie ciężkości nóg, świąd czy parestezje [7], ale również prowadzić do poważnych powikłań zarówno u matki [8, 9], jak i u rozwijającego się płodu [7, 10]. Zakrzepica żył głębokich może stanowić stan zagrożenia życia dla kobiet w ciąży [11]. Dlatego tak niezwykle istotna jest precyzyjna ocena układu żylnego kobiet w ciąży, szczególnie w aspekcie diagnostyki chorób, które mogą przyczynić się do rozwoju zakrzepicy żylnej [4].

Anatomia żył powierzchownych kończyn dolnych

Zrozumienie anatomii i fizjologii naczyń żylnych ma fundamentalne znaczenie w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego. Wśród żył kończyn dolnych wyróżnia się żyły powierzchowne (będące pomiędzy skórą a powięzią mięśniową) oraz żyły głębokie (znajdujące się podpowięziowo), które towarzyszą tętnicom. Żyły powierzchowne i głębokie łączą się poprzez żyły przeszywające [12].
Żyła odpiszczelowa wielka (łac. vena saphena magna) to powierzchowna, najdłuższa żyła ludzkiego organizmu. Ma średnicę około 3–4 mm, zawiera 10–20 zastawek. Biegnie od przyśrodkowej strony stopy, od sieci żylnej grzbietowej (łac. rete venosum dorsale pedis), następnie proksymalnie wzdłuż przyśrodkowej strony stopy – tam zwykle zasilana jest większymi dopływami żyły odpiszczelowej tylnej i przedniej (łac. vena saphena magna accessoria posterior et anterior), dalej przyśrodkowo w stosunku do stawu kolanowego, zmierza ku przyśrodkowej stronie uda, przebijając powięź szeroką tuż przed okolicą pachwinową i uchodzi do żyły udowej (łac. vena femoralis) [13].
Drugą żyłą układu powierzchownego kończyn dolnych jest żyła odstrzałkowa (łac. vena saphena parva). Ma zwykle szerokość 3 mm i zawiera 7–13 zastawek. Żyła ta tworzy się z sieci żylnej grzbietowej stopy (łac. rete venosum dorsale pedis) po bocznej stronie grzbietu stopy. Biegnie proksymalnie wzdłuż bocznego brzegu stopy, zakręca za kostką boczną i wznosi się po tylnej stronie kończyny, następnie przebija powięź podkolanową i zwykle uchodzi do żyły podkolanowej w dole podkolanowym. Żyła odpiszczelowa i żyła odstrzałkowa mogą łączyć się dzięki żyle Giacominiego (opisanej po raz pierwszy w 1873 r.) [13]. Ze względu na zmienną anatomię i trudną ekspozycję żyła ta jest często pomijana podczas diagnostyki i operacji żylaków [14].
Ciśnienie w układzie żylnym w dużej mierze zależy od grawitacji. Zastawki żylne odgrywają ważną rolę w transporcie krwi z kończyn dolnych do serca [15].

Patogeneza żylaków w ciąży

Patogeneza żylaków jest bardzo złożona i zróżnicowana. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe działanie zastawek żylnych [16]. W czasie ciąży ciśnienie krwi w żyłach kończyn dolnych wzrasta 2–3-krotnie [7, 17]. Zwiększająca swoje rozmiary macica może powodować ucisk na żyłę główną dolną i żyły biodrowe, zwiększając ciśnienie żylne [13]. Ponadto zwiększenie dopływu krwi do macicy przyczynia się do przeciążenia żył miednicy małej i wzrostu ciśnienia żylnego w kończynach dolnych, czemu towarzyszy poszerzenie żył powierzchownych [7]. Zwiększone ciśnienie żylne koreluje z ciężkością choroby [18]. Pionowa pozycja przyczynia się do znacznego poszerzenia światła żył odpiszczelowych i głębokich [19]. Wraz z zaawansowaniem ciąży szczytowa prędkość skurczowa w żyle podkolanowej zmniejsza się, co potencjalnie zwiększa ryzyko rozwoju żylaków [20]. Mechanizmy te mogą także przyczyniać się do występowania u kobiet w ciąży obrzęków kończyn dolnych [21].
Patogenezy żylaków nie upatruje się jednak wyłącznie w czynnikach mechanicznych. Innym czynnikiem mogącym prowokować powstawanie żylaków jest niedotlenienie żylne. Stwierdzono zwiększoną aktywację szlaku HIF (czynnik indukowany przez hipoksję-1) wraz ze zwiększoną ekspresją czynników transkrypcyjnych HIF-1a i HIF-2a [22].
Wykazano również podwyższony poziom komórek tucznych w ścianach żylaków, co sugeruje, że w wyniku degranulacji komórek tucznych uwolnione do macierzy zewnątrzkomórkowej enzymy mogą przyczyniać się do zwiększonego uwalniania aktywnego TGF (ang. transforming growth factor), który pobudza proliferację fibroblastów, ale także może pobudzać uwalnianie tlenku azotu, prowadząc do utraty napięcia naczyniowego i dalszego poszerzenia żyły [23].
Również relaksyna – hormon, którego stężenie znacząco wzrasta w czasie ciąży, poprzez regulację w górę receptora endoteliny typu B (ETB), może zwiększyć eliminację endoteliny-1, która działa wazokonstrykcyjnie [24].
W patogenezie żylaków dużą rolę odgrywają również metaloproteinazy (MMP). Wykazano, że MMP-2 i MMP-9 ulegają zwiększonej ekspresji w eksperymentalnie wywołanym nadciśnieniu żylnym. Udowodniono ponadto, że wyższe stężenia MMP-2 w wysięku z ran i biopsjach korelują z zaburzeniami gojenia się owrzodzeń żylnych [25]. Podkreśla się także znaczenie stresu oksydacyjnego w patogenezie żylaków. Enzym prolidaza związany ze stresem oksydacyjnym może odgrywać ważną rolę w patogenezie pierwotnych żylaków [26].
W badaniu histologicznym żylaków zaobserwowano tworzenie się nowej błony wewnętrznej, pogrubienie warstwy środkowej, przerost i nieregularność komórek mięśni gładkich [27]. Uproszczony schemat patogenezy żylaków u kobiet w ciąży przedstawia rycina 1.

Epidemiologia i czynniki ryzyka

Ciąża ma istotny wpływ na rozwój żylaków u kobiet. Ryzyko ich wystąpienia jest 1,82 razy większe u kobiet, które przebyły ciążę [28]. W czasie ciąży zwiększa się częstość występowania żylaków – dotyka według różnych badań od 18% [29] do nawet 70% kobiet w ciąży [30].
Wśród czynników ryzyka rozwoju żylaków u kobiet w ciąży można wyróżnić:
• obciążający wywiad rodzinny [4, 7, 10, 19, 30–34] (213-krotny wzrost ryzyka) [33],
• liczba ciąż > 1 [4, 7, 34–38], żylaki rozwijają się najczęściej podczas 3. i 4. ciąży [7],
• dane w tym zakresie pozostają jednak często sprzeczne [33],
• przerwy między ciążami poniżej 2 lat [4],
• wiek > 35 lat [7, 29, 30, 34],
• otyłość [19, 29, 31, 33],
• noszenie ciężkich przedmiotów [31, 39],
• częsta i długa pionowa pozycja [19, 39],
• palenie papierosów w czasie ciąży [29, 35] (7-krotny wzrost ryzyka) [33],
• choroby tarczycy (2.5-krotny wzrost ryzyka), cukrzyca,
• choroby układu krążenia [33],
• przyjmowanie małej ilości płynów [39],
• spanie < 8 godzin na dobę [39].
Duża liczba porodów, nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży, ciąża po terminie i stan przedrzucawkowy zwiększają ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych po ciąży [37]. Na rozwój żylaków kończyn dolnych z kolei nie ma wpływu noszenie obcisłych ubrań [31]. Należy zaznaczyć, że istnieją grupy zawodowe szczególnie narażone na rozwój żylaków kończyn dolnych, np. pielęgniarki. Jest to zawód, który zdecydowanie częściej wykonują kobiety [40]. Stanowi to dodatkowy element mogący niekorzystnie wpływać na rozwój żylaków u kobiet w ciąży, które jednocześnie wykonują zawód pielęgniarki [35, 41–43] lub fryzjerki [44].

Objawy i powikłania

Żylaki kończyn dolnych istotnie wpływają na obniżenie jakości życia kobiet [33]. Objawy żylaków kończyn dolnych to uczucie ciężkości nóg, świąd [7], parestezje, skurcze [7, 19], obrzęki, zwiększenie liczby i średnicy żylaków [19]. U kobiet, które przed ciążą cierpiały na żylaki, obserwuje się progresję choroby [19, 45]. Największe nasilenie dolegliwości związanych z żylakami jest obserwowane w 3. trymestrze ciąży [19, 33, 46]. Żylaki rozwijające się podczas pierwszej ciąży lokalizują się głównie na jednej kończynie. U wieloródek częściej obserwowano obustronne poszerzenie żył kończyn dolnych [7]. Nasilenie objawów żylaków może występować podczas pozycji stojącej oraz podczas upalnych dni [47]. Żylakom u kobiet w ciąży mogą towarzyszyć obrzęki kończyn dolnych [21].
Zaawansowane żylaki sprzyjają powstawaniu w żyłach powierzchownych zakrzepów, które w sprzyjających warunkach mogą rozprzestrzeniać się na układ żył głębokich [8]. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) częściej rozwija się poporodowo niż przedporodowo. Częstość występowania ŻChZZ u kobiet w ciąży rośnie wraz z wiekiem [48]. Ryzyko rozwoju ŻChZZ po porodzie jest 4-krotnie większe w przypadku cięcia cesarskiego niż porodu naturalnego. Jest to szczególnie istotna obserwacja, zważywszy na zwiększającą się liczbę porodów przez cesarskie cięcie [48, 49]. Ponadto czynnikami ryzyka rozwoju ŻChZZ u kobiet po porodzie są: wskaźnik masy ciała (BMI) > 25, choroby serca, sztuczne karmienie, grupa krwi A. Z kolei przedporodowa ŻChZZ częściej występuje u kobiet w ciąży mnogiej, z grupą krwi A [48] oraz u kobiet palących papierosy [50].
Powikłaniem żylaków kończyn dolnych może także być powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył, ostre krwawienia z jednego z cienkościennych żylaków czy też owrzodzenie skóry [9].
U kobiet w ciąży z żylakami kończyn dolnych liczba porodów przedwczesnych jest 2-krotnie większa niż w grupie kobiet zdrowych [7]. Do bardzo poważnych powikłań żylaków kończyn dolnych u kobiet należy poronienie [8, 42] i przewlekłe niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu [10]. W tej grupie pacjentek obserwuje się 2-krotny wzrost ryzyka przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego [7].
Nie należy pomijać aspektu psychologicznego. Żylaki kończyn dolnych mogą negatywnie odbijać się na nastroju, zdrowiu psychicznym i postrzeganiu wyglądu, atrakcyjności. Należy zawsze mieć to na uwadze podczas rozmów z pacjentką [51].

Diagnostyka

Ocena czynników ryzyka, objawów i typowych wyników badania fizykalnego pomaga w postawieniu diagnozy [52]. Kobiety w ciąży cierpiące na żylaki kończyn dolnych często wymagają konsultacji kilku lekarzy, zanim otrzymają dostateczną pomoc. W pierwszej kolejności kobiety te zgłaszają się ze swoim problemem do lekarzy ginekologów-położników oraz lekarzy POZ [53]. Obrazuje to, jak ważna jest wiedza na temat żylaków kończyn dolnych u kobiet w ciąży wśród tych lekarzy.
Złotym standardem w diagnostyce żylaków jest USG żył kończyn dolnych Duplex Doppler. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna i łatwo dostępna metoda, która umożliwia ocenę anatomii i fizjologii naczyń żylnych kończyn dolnych. Refluks żylny definiuje się jako czas przepływu wstecznego, trwający ponad 350 milisekund w żyłach przeszywających, ponad 500 milisekund w powierzchownych i głębokich żyłach łydkowych oraz ponad 1000 milisekund w żyłach udowo-podkolanowych. Tomografię, rezonans magnetyczny, flebografię i pletyzmografię stosuje się tylko wtedy, gdy ultrasonografia żył nie daje jednoznacznych wyników lub w bardziej złożonych sytuacjach chirurgicznych [52].
W 1994 r. została stworzona klasyfikacja CEAP, która ma na celu ocenę przewlekłych zaburzeń żylnych [54]. Klasyfikację CEAP przedstawia tabela 1 [55].

Pielęgnacja i leczenie

Leczenie żylaków kończyn dolnych u kobiet w ciąży jest trudne ze względu na ograniczone możliwości zastosowania technik zabiegowych. Do działań leczniczo-pielęgnacyjnych kobiet z żylakami kończyn dolnych należy w pierwszej kolejności stosowanie gotowych wyrobów kompresyjnych (podkolanówki, pończochy), które zastąpiły preferowane w przeszłości bandaże uciskowe. Efekty działania zostały przedstawione w tabeli 2 [21, 38, 57–59]. Terapia kompresyjna zmniejsza także zawroty głowy u kobiet w ciąży [60]. Korzystny efekt może także przynieść zalecenie odpoczynku nocnego z nogami uniesionymi pod kątem 30° względem powierzchni podłogi (np. na poduszce) [58]. Należy pamiętać, aby w przypadku wystąpienia zaburzeń krążenia, żylaków czy obrzęków kończyn dolnych dostosować odpowiednią temperaturę kąpieli [61].
Skuteczną metodą leczenia żylaków jest skletorepatia. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do żył substancji, które powodują zamknięcie światła naczynia. Jednak w ciąży zabieg ten jest przeciwwskazany, podobnie jak flebektomia, czyli operacyjne usunięcie niewydolnej żyły [62, 63]. Ważne jest, żeby kobieta w ciąży, u której rozwiną się żylaki, była pod stałą kontrolą lekarza flebologa lub chirurga naczyniowego.

Wnioski

Żylaki to częsty problem dotykający kobiety w ciąży. Ważna jest świadomość problemu żylaków zarówno u samych kobiet, jak i u lekarzy pierwszego kontaktu. Pacjentkom, u których wystąpiły żylaki, należy zapewnić opiekę lekarską położników-ginekologów i flebologów (lub chirurgów naczyniowych). Ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne podczas ciąży należy kontynuować obserwację po porodzie. Należy także rozważyć wzmocnienie badań przesiewowych u kobiet, u których w rodzinie występowały żylaki.

Deklaracje

1. Zgoda Komisji Bioetycznej na badania: Nie dotyczy.
2. Podziękowania: Brak.
3. Zewnętrzne źródła finansowania: Brak.
4. Konflikt interesów: Brak.
Piśmiennictwo
1. Arnoldi CC. The aetiology of primary varicose veins. Dan Med Bull 1957; 4: 102-107.
2. Ghosh SK, Al Mamun A, Majumder A. Clinical presentation of varicose veins. Indian J Surg 2023; 85: 7-14.
3. Partsch H. Varicose veins and chronic venous insufficiency. Vasa 2009; 38: 293-301.
4. Kasperczak J, Ropacka-Lesiak M, Musiał-Świder J i wsp. Analiza czynników ryzyka rozwoju niewydolności żylnej oraz pojawiania się objawów klinicznych w czasie ciąży oraz połogu w grupie ciężarnych bez oraz z objawami niewydolności żylnej kończyn dolnych. Ginekol Pol 2012; 83: 183-188.
5. Panicker VV, Riyaz N, Balachandran PK. A clinical study of cutaneous changes in pregnancy. J Epidemiol Glob Health 2017; 7: 63-70.
6. Ikram S, Malik A, Suhail M. Physiological skin changes during pregnancy. JPAD 2018; 28: 219-223.
7. Dustova NK, Babadjanova GS, Ikhtiyarova GA. Pathogenetic reasons for the development of varicose disease in pregnant women. Cent Asian J Pediatr 2019; 2: 87-96.
8. Kostrubiec M. Czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Chor Serca Naczyń 2016; 13: 317-320.
9. Janugade HB, Patil BP, Tata NH i wsp. Clinical profile and management of lower limb varicose veins. J Evol Med Dent Sci 2017; 6: 1615-1622.
10. Доброхотова Ю Э, Ихтиярова ТА, Дустова НК, et al. Features of a current pregnancy and delivery in pregnant women with varicose. Новый день мед 2020; 1: 474-481.
11. Greer IA. Thrombosis in pregnancy: maternal and fetal issues. Lancet 1999; 353: 1258-1265.
12. Black CM. Anatomy and physiology of the lower-extremity deep and superficial veins. Tech Vasc Interv Radiol 2014; 17: 68-73.
13. Kachlik D, Pechacek V, Baca V i wsp. The superficial venous system of the lower extremity: new nomenclature. Phlebology 2010; 25: 113-123.
14. Sagoo KS, Vari R, Helmdach M i wsp. Chirurgie der Vena Giacomini. Phlebologie 2004; 33: 1-7.
15. Bergan J, Pascarella L. Venous anatomy, physiology, and pathophysiology. In: In the vein book. Academic Press, Cambridge, Massachusetts 2007, 39-45
16. Hanrahan LM, Kechejian GJ, Cordts PR i wsp. Patterns of venous insufficiency in patients with varicose veins. Arch Surg 1991; 126: 687-690.
17. Cornu-Thenard A, Boivin P. Chronic venous disease during pregnanc. Phlebolymphology 2014; 21: 138-145.
18. Fukuoka M, Okada M, Sugimoto T. Assessment of lower extremity venous function using foot venous pressure measurement. Br J Surg 1999; 86: 1149-1154.
19. Rakhimovna KD, Shomurodovich YO. Varicose disease and precnancy. IJMSCRS 2023; 3: 50-54.
20. Gimunová M, Zvonař M, Kolářová K i wsp. Changes in lower extremity blood flow during advancing phases of pregnancy and the effects of special footwear. J Vasc Bras 2017; 16: 214-219.
21. Ochałek K, Frydrych-Szymonik A, Szyguła Z. Lower-limb oedema during pregnancy. Med Rehabil 2016; 20: 17-21.
22. Lim CS, Kiriakidis S, Paleolog EM i wsp. Increased activation of the hypoxia-inducible factor pathway in varicose veins. J Vasc Surg 2012; 55: 1427-1439.
23. Oklu R, Habito R, Mayr M i wsp. Pathogenesis of varicose veins. J Vasc Interv Radiol 2012; 23: 33-39.
24. Dschietzig T, Bartsch C, Richter C i wsp. Relaxin, a pregnancy hormone, is a functional endothelin-1 antagonist: attenuation of endothelin-1-mediated vasoconstriction by stimulation of endothelin type-B receptor expression via ERK-1/2 and nuclear factor-kappaB. Circ Res 2003; 92: 32-40.
25. Lim CS, Shalhoub J, Gohel MS i wsp. Matrix metalloproteinases in vascular disease – a potential therapeutic target? Curr Vasc Pharmacol 2010; 8: 75-85.
26. Akar İ, İnce İ, Aslan C i wsp. Oxidative stress and prolidase enzyme activity in the pathogenesis of primary varicose veins. Vascular 2018; 26: 315-321.
27. Kocarslan S, Kocarslan A, Doganer A i wsp. What is the relationship of varicose vein pathogenesis with collagen fibers? Niger J Clin Pract 2022; 25: 304-309.
28. Ismail L, Normahani P, Standfield NJ i wsp. A systematic review and meta-analysis of the risk for development of varicose veins in women with a history of pregnancy. J Vasc Surg Venous Lymphat Disord 2016; 4: 518-524.
29. Alvandfar D, Alizadeh M, Khanbabayi Gol M. Prevalence of pregnancy varicose and its effective factors in women referred to gynecology hospitals in Tabriz. IJOGI 2019; 22: 1-7.
30. Barros Junior ND, Perez CJ, Amorim JE i wsp. Pregnancy and lower limb varicose veins: prevalence and risk factors. J Vasc Bras 2010; 9: 29-35.
31. Shevlyukova TP, Chabanova NB, Ermakova AA. Construction of integral index for comprehensive assessment and analysis of risk factors for lower limb varicose veins during pregnancy. Perm Med J 2020; 37: 25-32.
32. Asbeutah AM, Al-Azemi M, Al-Sarhan S i wsp. Changes in the diameter and valve closure time of leg veins in primigravida women during pregnancy. J Vasc Surg Venous Lymphat Disord 2015; 3: 147-153.
33. Aksoy SD, Kanza Gül D, Kirca A. Varicose veins during pregnancy: risk factors and impact on quality of life. Phlebolymphology 2023; 1: 48-55.
34. Dindelli M, Parazzini F, Basellini A i wsp. Risk factors for varicose disease before and during pregnancy. Angiology 1993; 44: 361-367.
35. Sharif Nia H, Chan YH, Haghdoost AA i wsp. Varicose veins of the legs among nurses: occupational and demographic characteristics. Int J Nurs Pract 2015; 21: 313-320.
36. Coughlin LB, Gandy R, Rosser S i wsp. Factors associated with varicose veins in pregnant women. Phlebology 2001; 6: 167-169.
37. DeCarlo C, Boitano LT, Waller HD i wsp. Pregnancy conditions and complications associated with the development of varicose veins. J Vasc Surg Venous Lymphat Disord 2022; 10: 872-878.
38. Krasowski G. Niewydolność żył kończyn dolnych u kobiet w ciąży i połogu. Doctoral dissertation, Department of Vascular, General and Transplantation Surgery 2001.
39. Elamrawy S, Darwish I, Moustafa S i wsp. Epidemiological, life style, and occupational factors associated with lower limb varicose veins: a case control study. J Egypt Public Health Assoc 2021; 96: 19.
40. Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2022 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS), Warszawa 2023.
41. Yun MJ, Kim YK, Kang DM i wsp. A study on prevalence and risk factors for varicose veins in nurses at a University Hospital. Saf Health Work 2018; 9: 79-83.
42. Shakya R, Karmacharya RM, Shrestha R i wsp. Varicose veins and its risk factors among nurses at Dhulikhel Hospital: a cross sectional study. BMC Nurs 2020; 19: 8.
43. Baghdadi LR, Alshalan GF, Alyahya NI i wsp. Prevalence of varicose veins and its risk factors among nurses working at King Khalid University Hospital Riyadh, Saudi Arabia: a cross-sectional study. Healthcare (Basel) 2023; 11: 3183.
44. Ebrahimi H, Amanpour F, Bolbol Haghighi N. Prevalence and risk factors of varicose veins among female hairdressers: a cross sectional study in north-east of Iran. J Res Health Sci 2015; 15: 119-123.
45. Sparey C, Haddad N, Sissons G i wsp. The effect of pregnancy on the lower-limb venous system of women with varicose veins. Eur J Vasc Endovasc Surg 1999; 18: 294-299.
46. Ropacka-Lesiak M, Jarosław K, Bręborowicz G. Pregnancy-dependent blood flow velocity changes in lower extremities veins in venous insufficiency. Ginekol Pol 2015; 86: 659-665.
47. Campbell WB, Decaluwe H, Boecxstaens V i wsp. The symptoms of varicose veins: difficult to determine and difficult to study. Eur J Vasc Endovasc Surg 2007; 34: 741-744.
48. Simpson EL, Lawrenson RA, Nightingale AL i wsp. Venous thromboembolism in pregnancy and the puerperium: incidence and additional risk factors from a London perinatal database. BJOG 2001; 108: 56-60.
49. Gherman RB, Goodwin TM, Leung B i wsp. Incidence, clinical characteristics, and timing of objectively diagnosed venous thromboembolism during pregnancy. Prim Care Update Ob Gyns 1998; 5: 155-156.
50. Danilenko-Dixon DR, Heit JA, Silverstein MD i wsp. Risk factors for deep vein thrombosis and pulmonary embolism during pregnancy or post partum: a population-based, case-control study. Am J Obstet Gynecol 2001; 184: 104-110.
51. Migdalski Ł, Błaszczyński P. The psychological aspects of everyday functioning in a group of patients with varicose veins – an assessment with VEINES Qol/Sym for patients before and after varicose veins surgery. Psychiatr Psychol Klin 2015; 15: 115-121.
52. Raetz J, Wilson M, Collins K. Varicose veins: diagnosis and treatment. Am Fam Physician 2019; 99: 682-688.
53. Hall H, Lauche R, Adams J i wsp. Healthcare utilisation of pregnant women who experience sciatica, leg cramps and/or varicose veins: a cross-sectional survey of 1835 pregnant women. Women Birth 2016; 29: 35-40.
54. Eklöf B, Rutherford RB, Bergan JJ i wsp. American Venous Forum International Ad Hoc Committee for Revision of the CEAP Classification. Revision of the CEAP classification for chronic venous disorders: consensus statement. J Vasc Surg 2004; 40: 1248-1252.
55. Krasiński Z, Krasińska B. Treatment of early-stage chronic venous disease – management standards for 2023. Pol Przegl Chir 2023; 95: 64-69.
56. Ghosh SK. Trends on management of superficial venous disease. Int Surg J 2020; 7: 2820-2823.
57. Partsch H, Menzinger G, Borst-Krafek B i wsp. Does thigh compression improve venous hemodynamics in chronic venous insufficiency? J Vasc Surg 2002; 36: 948-952.
58. Cebulski J. Opieka pielęgniarska nad pacjentem z żylakami kończyn dolnych. Współcz Pielęg Ochr Zdr 2014; 3: 77-79.
59. Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N i wsp. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines According to Scientific Evidence. Part I. Int Angiol 2018; 37: 181-254.
60. Mendoza E, Amsler F. A randomized crossover trial on the effect of compression stockings on nausea and vomiting in early pregnancy. Int J Womens Health 2017; 9: 89-99.
61. Skorupińska A, Sekuła N. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży. Kosmetolog Estet 2017; 3: 283-286.
62. Reich-Schupke S, Leiste A, Moritz R i wsp. Sclerotherapy in an undetected pregnancy – a catastrophe? Vasa 2012; 41: 243-247.
63. Marona H, Kornobis A. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. Farm Pol 2009; 65: 88-92.
Copyright: © 2024 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.