WSTĘP
Czkawką nazywamy spontaniczne, mimowolne, powtarzalne skurcze przepony i mięśni międzyżebrowych wywoływane przez nagły wdech z następowym zamknięciem nagłośni, co wywołuje charakterystyczny odgłos [1]. Na patomechanizm powstawania wpływ mają mechanizmy aferentne, ośrodkowe oraz eferentne. Impulsy aferentne wyzwalane są poprzez stymulację zakończeń nerwu błędnego, przeponowego lub poprzez współczulne włókna nerwowe (wysokość Th6-Th12), które unerwiają narządy klatki piersiowej, jamy brzusznej, jamę nosowo-gardłową. Docierają one do centralnego układu nerwowego, gdzie stymulują ośrodki biorące udział w powstawaniu czkawki, między innymi w górnej części rdzenia kręgowego (C3-C5), pniu mózgu, tworze siatkowatym czy podwzgórzu. W modulacji mechanizmu ośrodkowego mają swój udział neurotransmitery dopaminergiczne oraz GABA-ergiczne. Impuls eferentny jest przewodzony głównie poprzez nerwy przeponowe oraz w wyniku odruchu z zamkniętej głośni poprzez nerw krtaniowy wsteczny (ryc. 1) [2].
Z uwagi na czas trwania dolegliwości możemy podzielić czkawkę na [3]:
- ostrą,
- uporczywą – trwającą minimum 48 godzin,
- niepoddającą się leczeniu – trwającą ponad 1 miesiąc.
Przyczyn powstawania czkawki jest wiele. Najczęstsze z nich wymieniono w tabeli 1 [4].
Czkawka trwająca dłuższy czas może przyczyniać się do obniżenia jakości życia chorego oraz do powstania niedożywienia, zmęczenia, odwodnienia czy bezsenności. Nie jest znana dokładna częstość występowania opisywanego objawu z powodu małej liczby przeprowadzonych badań. Szacuje się, że około 1–9% pacjentów w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej skarży się na przewlekłą lub niepoddającą się leczeniu czkawkę [5].
Leczenie czkawki powinno opierać się przede wszystkim na znalezieniu i usunięciu przyczyny jej powstania.
Wśród powszechnie stosowanych metod leczenia czkawki wyróżnia się [6, 7]:
- Postępowanie niefarmakologiczne:
- oddychanie do papierowej torby,
- masaż zatoki szyjnej,
- próba Valsalvy.
- Postępowanie farmakologiczne:
- leki prokinetyczne, np. metoclopramid,
- IPP,
- baclofen,
- gabapentyna,
- pregabalina,
- haloperidol,
- olanzapina,
- chlorpromazyna,
- midazolam.
- Postępowanie zabiegowe: blokada nerwów przeponowych.
OPIS PRZYPADKU
71-letni chory po zabiegu gastrektomii metodą RouxY z powodu raka gruczołowego żołądka (maj 2021 r. – zabieg bez powikłań) zgłosił się z powodu uporczywej czkawki o bardzo zmiennym nasileniu bez uchwytnych czynników wyzwalających lub łagodzących. W wywiadzie ponadto przewlekła niewydolność serca (NYHA I/II), przewlekły zespół wieńcowy, nadciśnienie tętnicze oraz napadowe migotanie przedsionków. Leki przyjmowane przez chorego przewlekle: Bisoprolol 1 x 2,5 mg, Torasemic 1 x 5 mg, Apiksaban 2 x 5 mg, Rosuwastatyna 1 x 5 mg, Po zabiegu chory leczony był od lipca 2021 r. uzupełniającą chemioterapią złożoną z 6 cykli w odstępie dwutygodniowym według schematu XELOX (Oxaliplatyna Kapecytabina). W okresie pooperacyjnym chory nie zgłaszał dolegliwości bólowych. Po czwartym cyklu chemioterapii pojawiła się czkawka o zmiennym nasileniu objawów, wybudzająca pacjenta w nocy, bez reakcji na niefarmakologiczne metody jej leczenia. Zastosowane wówczas typowe leczenie farmakologiczne (Metoclopramid 3 x 10 mg, IPP 20 mg 2 razy dziennie) nie przyniosło poprawy. Kolejne leki (Deksametazon 1 x 8 mg p.o., Baclofen 1 x 75 mg, Chlorpromazyna 3 x 15 mg p.o.) również nie przyniosły pacjentowi ulgi. Włączono Haloperidol w zredukowanej dawce 3 x 0,5 mg i nastąpiła poprawa, jednak ze względu na pojawienie się działań niepożądanych pod postacią objawów pozapiramidowych wycofano się z terapii. W tym czasie leczenia pacjent był objęty opieką paliatywną ambulatoryjną, podjęto wówczas decyzję o zastosowaniu Risperidonu w dawce 0,5 mg na dobę. Z uwagi na brak efektu dotychczas stosowanej terapii oraz stwierdzenia niedoboru witaminy B12 (kolejne wyniki morfologii oraz poziomu witaminy B12 przedstawia tabela 2), po konsultacji z onkologiem, włączono domięśniową suplementację kobalaminy (1000 µg i.m. codziennie przez 10 dni, następnie co tydzień). Po normalizacji poziomu witaminy B12 kontynuowano jej profilaktyczną suplementację raz w miesiącu.
Po około 7 dniach zastosowanego leczenia zaobserwowano trwałe ustąpienie czkawki – chory nie zgłaszał działań niepożądanych wyżej wymienionej terapii. Wycofanie się dolegliwości po takim czasie pozwala przypuszczać, że czkawka u tego chorego była powiązana bądź spotęgowana przez niedobór tej witaminy. Drugą hipotezą jest uszkodzenie nerwów biorących udział w mechanizmie powstawania czkawki poprzez zastosowaną chemioterapię (przy stosowaniu oxaliplatyny opisywano przypadki uszkodzeń nerwów obwodowych), a niedobór witaminy B12 mógł przyczynić się do braku możliwości ich odbudowy.
ROLA WITAMINY B12 ORAZ JEJ MOŻLIWY UDZIAŁ W PRAWIDŁOWYM FUNKCJONOWANIU NERWÓW OBWODOWYCH
Witamina B12 to rozpuszczalna w wodzie witamina, która dostarczana jest do organizmu głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego. By kobalamina wchłaniała się z przewodu pokarmowego, niezbędny jest czynnik wewnętrzny wytwarzany przez komórki okładzinowe żołądka. Po wchłonięciu witamina B12 odgrywa rolę jako ważny kofaktor enzymów biorących udział w syntezie DNA, kwasów tłuszczowych, mieliny. Niedobory witaminy B12 będą więc przede wszystkim powodować zaburzenia neurologiczne oraz niedokrwistość makrocytarną.
Jednym ze szlaków, w których witamina B12 bierze udział jako kofaktor, jest proces konwersji homocysteiny w metioninę, co schematycznie obrazuje rycina 1.
Gdy występuje niedobór witaminy B12, kwas metylomalonowy nie może być przekształcony w sukcynylomalonowy, co powoduje jego kumulację. Sugeruje się, że kwas metylomalonowy wraz z homocysteiną przyczyniają się do zniszczenia mieliny, w konsekwencji dając obraz uszkodzeń nerwowych [8].
Witamina B12 odgrywa istotną rolę w zapewnianiu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wykazano, że dostarczanie witaminy B12 zwiększa liczbę komórek Schwanna, zwiększa ekspresję BDNF w uszkodzonym nerwie kulszowym na poziomie mRNA i białkowym [9].
W 2016 r. Altun i wsp. opublikowali wyniki badania, w którym oceniano poziom tkankowy witaminy B12 po uszkodzeniu nerwu obwodowego w modelu szczurzym [9]. W badaniu tym podzielono szczury na grupę kontrolną i badawczą, w której dokonano uszkodzenia nerwu kulszowego. Okazało się, że tkankowy poziom witaminy B12 zwiększa się w ciągu pierwszych 12 godzin po uszkodzeniu, po czym drastycznie maleje w porównaniu z grupą kontrolną. Wykazano pozytywny wpływ witaminy B12 na mielinizację aksonów po przyszyciu nerwu koniec do boku [10]. Ponadto wykazano zmniejszenie ekspresji cytokin prozapalnych i wzrost przeciwzapalnych produkowanych przez makrofagi.
Powyższe rozważania na temat kobalaminy w kontekście opisywanego przypadku mogą prowadzić do dwóch głównych hipotez powstania czkawki u pacjenta oraz mechanizmów jej ustąpienia.
Hipoteza pierwsza – czkawka u chorego była wynikiem uszkodzenia nerwu obwodowego przez zastosowaną chemioterapię (bardziej prawdopodobne uszkodzenie po oxaliplatynie), a w efekcie nieprawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych – w wyniku niedoboru witaminy B12 spowodowanego gastrektomią odbudowa nerwów nie postępowała, a po dostarczeniu witaminy B12 doszło do odbudowy włókien mielinowych [11], co byłoby zgodne z wynikami badań przeprowadzanych na szczurach opisanych wyżej.
Hipoteza druga – w wyniku gastrektomii doszło u chorego do niedoboru witaminy B12, pełniącej ważną rolę jako kofaktor reakcji, których schematy zamieszczone są powyżej. W wyniku nagromadzenia homocysteiny oraz kwasu metylomalonowego doszło do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów biorących udział w odruchu czkawki. Po uzupełnieniu deficytów zahamowano proces dalszego niszczenia włókien nerwowych oraz zapoczątkowano ich odbudowę, w efekcie uzyskując ustąpienie dolegliwości.
WNIOSKI
Czkawka nadal pozostaje objawem bagatelizowanym oraz mało poznanym, co czasem wiąże się z trudnościami w jej zwalczaniu. Przedstawiony powyżej opis przypadku pozwala domniemywać, że witamina B12 może stanowić istotny czynnik w uszkodzeniu i/lub naprawie włókien nerwowych odpowiedzialnych za powstawanie czkawki. Możliwe mechanizmy tego procesu przedstawiono wyżej, jednak z uwagi na ich złożoność oraz wiele innych czynników mogących mieć wpływ na rozwój objawów problem ten należałoby poddać dalszym badaniom.
Autor deklaruje brak konfliktu interesów.
PIŚMIENNICTWO
1. Steger M, Schneemann M, Fox M. Systemic review: the pathogenesis and pharmacological treatment of hiccups. Aliment Pharmacol Ther 2015; 42: 1037-1050.
2.
Nausheen F, Mohsin H, Lakhan SE. Neurotransmitters in hiccups. Springerplus 2016; 5: 1357.
3.
Ciałkowska-Rysz A, Dzierżanowski T. Medycyna paliatywna, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2019, 230-231.
4.
Jeon YS, Kearney AM, Baker PG. Management of hiccups in palliative care patients. BMJ Support Palliat Care 2018; 8: 1-6.
5.
Badian M, Dzierżanowski T. Hiccup in palliative care patients. Palliat Med 2018; 10: 43-48.
6.
Szczepklik A. Interna Szczeklika. Wydawnictwo Medyna Praktyczna, Kraków 2022.
7.
Steger M, Schneemann M, Fox M. Systemic review: the pathogenesis and pharmacological treatment of hiccups. Aliment Pharmacol Ther 2015; 42: 1037-1050.
8.
Thompson AG, Leite MI, Lunn MP i wsp. Whippits, nitrous oxide and the dangers of legal highs. Pract Neurol 2015; 15: 207-209.
9.
Altun I, Kurutaş EB. Vitamin B complex and vitamin B12 levels after peripheral nerve injury. Neural Regen Res 2016; 11: 842-845.
10.
Sun H, Yang T, Li Q i wsp. Dexamethasone and vitamin B(12) synergistically promote peripheral nerve regeneration in rats by upregulating the expression of brain-derived neurotrophic factor. Arch Med Sci 2012; 8: 924-930.
11.
Mziray M, Domagała P, Żuralska R, Siepsiak M. Witamina B12 – skutki niedoboru, zasadność terapii i suplementacji diety u osób w wieku podeszłym. Pol Prz N o Zdr 2016; 3: 1-7.