Specjalizacje, Kategorie, Działy

W jaki sposób choroby psychiczne wpływają na rokowanie po zawale serca?

Udostępnij:
Pacjenci z poważnymi chorobami psychicznymi takimi jak schizofrenia oraz choroba afektywna dwubiegunowa mają wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z populacją ogólną. R. Bodén i wsp. zaprojektowali badanie, którego celem była ocena wpływu poważnych schorzeń psychiatrycznych na czas przeżycia po zawale serca. Wyniki badań opublikowano na łamach Journal of Internal Medicine.
Badaniem objęto 209 592 osób, które przebyły pierwszy w życiu zawał serca w latach 1997 – 2010. Ocenianymi punktami końcowymi była śmiertelność 30-dniowa oraz śmiertelność w czasie do roku od momentu wystąpienia zawału serca.

442 pacjentów w analizowanej grupie miało rozpoznaną przez zawałem serca chorobę afektywną dwubiegunową, natomiast u 541 osób rozpoznano uprzednio chorobę ze spektrum schizofrenii. Pacjenci z rozpoznaną chorobą afektywną dwubiegunową oraz pacjenci ze schizofrenią w momencie wystąpienia incydentu byli młodsi w porównaniu z populacją ogólną (średni wiek wynosił odpowiednio 68 oraz 63 lata vs. 71 lat w populacji ogólnej).

W populacji ogólnej śmiertelność 30-dniowa wynosiła 10%, natomiast śmiertelność do roku od zawału serca – 18%. Pacjenci z poważnymi schorzeniami psychiatrycznymi w porównaniu z populacją ogólną posiadali znamiennie wyższe ryzyko zgonu zarówno w ciągu 30 dni od zawału serca (OR 1.99; 95% CI 1.55–2.56), jak i w ciągu roku od incydentu (OR 2.11, 95% CI 1.74–2.56). Najwyższe ryzyko zgonu obserwowano w grupie pacjentów chorujących na schizofrenię. Ryzyko zgonu w ciągu 30-dni w tej grupie pacjentów było 2.58-krotnie wyższe (95% CI 1.88–3.54) w porównaniu z populacją ogólną, natomiast ryzyko zgonu w ciągu roku od zawału serca było 2.55-krotnie wyższe w porównaniu z populacją ogólną (95% CI 1.98–3.29).

Reasumując, poważne schorzenia psychiatryczne (takie jak choroba afektywna dwubiegunowa oraz choroby spektrum schizofrenii) wiążą ze zwiększonym ryzykiem zgonu w przebiegu zawału serca w porównaniu z populacją ogólną. Niezbędne jednak są przyszłe badania, które pozwolą poznać m.in. czynniki odpowiedzialne za wyższą śmiertelność w tej grupie pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.