ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
1/2010
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

WYWIAD NUMERU
Nadciśnienie tętnicze w 2010 r.
Wywiad z Prezesem Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego – profesorem Krzysztofem Narkiewiczem

Maciej Banach

KOF 2010; 1 1-2
Data publikacji online: 2010/04/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
– Co trzeba zrobić, by zostać Prezesem Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH)?
Wydaje się, że główną rolę odgrywają do-robek nau­kowy, umiejętności organizacyjne oraz docenianie roli pracy zespołowej. Bardzo ważne jest wcześ-niejsze zaangażowanie w różne formy działalności Towarzystwa. Jeśli chodzi o mnie – organizowałem sympozjum satelitarne ESH, ESH Summer School oraz – w ostatnich latach – byłem sekretarzem Zarządu Głównego.

– Jakie wyzwania na najbliższe lata stawia przed sobą Prezes ESH i Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego?
Za najważniejsze zadania stojące przed ESH uważam: (1) przygotowanie aktualizacji europejskich zaleceń dotyczących leczenia nadciśnienia tętniczego; (2) nawiązanie ściślejszej współpracy ESH z krajami Europy Wschodniej; (3) sprawną organizację zjazdów ESH w Oslo w 2010 r. i w Mediolanie w 2011 r., pomimo kryzysu ekonomicznego obejmującego również rynek medyczny; (4) rozwój portalu ESH (www.eshonline.org) jako najbardziej wiarygodnego źródła informacji dotyczących nadciśnienia tętniczego; (5) dalszy rozwój ogólnoeuropejskiej sieci ESH Centers of Excellence in Hypertension, która obejmuje już 106 ośrodków z 28 krajów; (6) koordynację dużych badań klinicznych finansowanych przez Komisję Europejską z udziałem ww. ośrodków hipertensjologicznych.

– Czy widzi Pan Profesor szansę na organizację jednego z kolejnych spotkań ESH w Polsce? A jeśli tak, to jakie warunki musimy spełnić?
Oczywiście bardzo bym chciał, aby jeden ze zjazdów ESH odbył się w Polsce. Podstawowym warunkiem organizacji takiego spotkania jest posiadanie centrum kongresowego dla 8 tys. uczestników, odpowiednia baza hotelowa i sieć połączeń lotniczych. Wierzę, że organizacja EURO 2012 przybliży nas do spełnienia tych kryteriów.

– Czy Pan Profesor zgadza się, że aktualizacja wytycznych ESH z października 2009 r. jest w pewnym sensie przełomowa?
Tak, zgadzam się. Dokument ten nie tylko podsumowuje wyniki najnowszych badań, ale jednocześnie wskazuje na braki w zakresie EBM dla nadciśnienia tętniczego oraz wymienia zagadnienia, które wymagają badań klinicznych z randomizacją. ESH aktywnie poszukuje środków na realizację tych projektów. Mamy nadzieję, że ich realizacja będzie możliwa dzięki programom ramowym Unii Europejskiej.

– Na polskim rynku medycznym mamy już preparat zawierający trzy leki hipotensyjne i wiele składających się z dwóch leków...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.