Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Wady naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego – obrazowanie metodą angiotomografii komputerowej (angio-TK)

Eugeniusz Tarasów

Online publish date: 2004/02/16
View full text Get citation
 



Schorzenia naczyń mózgowych i krwawienia wewnątrzczaszkowe stanowią poważny problem we współczesnej medycynie. Rocznie w USA notuje się ok. 28 000 przypadków krwawień podpajęczynówkowych, będących efektem pęknięcia tętniaka.








Wady naczyniowe naczyń mózgowych


Koszty leczenia chorych są bardzo wysokie, wynikają nie tylko z konieczności hospitalizacji w okresie po incydencie krwawienia, ale także z konieczności późniejszej, długotrwałej rehabilitacji. Do wad naczyń mózgowych zalicza się tętniaki oraz malformacje tętniczo-żylne.



Tętniaki


Tętniaki są wadami naczyń mózgowych. Częstość ich występowania w populacji amerykańskiej szacowana jest na ok. 7-9 proc. Wśród czynników predysponujących do powstawania tętniaków wymienia się zaburzenia rozwojowe oraz zmiany degeneracyjne ścian tętnic, powstające pod wpływem takich czynników, jak: nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Wyróżnia się dwa rodzaje tętniaków: workowate i wrzecionowate. Wynikiem pęknięcia tętniaka jest krwawienie podpajęczynówkowe lub śródmózgowe. Innym powikłaniem jest uogólniony lub miejscowy skurcz naczyniowy, który na skutek spadku perfuzji może prowadzić do powstania zawału mózgu.



Malformacje tętniczo-żylne


Malformacje tętniczo-żylne (mtż), czyli nieprawidłowe połączenia między układem tętniczym i żylnym OUN występują znacznie rzadziej niż tętniaki i notowane są u ok. 0,14-0,8 proc. populacji. Centralną częścią każdej mtż jest tzw. nidus, czyli sieć nieprawidłowych (najczęściej o budowie embrionalnej) struktur naczyniowych zaopatrywanych w krew z jednej lub wielu tętnic doprowadzających. Krew z nidusa odprowadzana jest poprzez szerokie naczynia żylne. U 2,7-16,7 proc. chorych z mtż stwierdza się dodatkowo obecność tętniaka, co stanowi czynnik zwiększający ryzyko krwawienia.

Szczególną grupę zmian naczyniowych stanowią przetoki tętniczo-żylne opony twardej, powstające w wyniku zmian zakrzepowych zatok żylnych. Nidus przetoki znajduje się w obrębie opony, a naczynia przetoki łączą się z zatokami opony.

Do grupy malformacji zalicza się też naczyniaki jamiste, składające się z jednej lub kilku jam naczyniowych wypełnionych krwią i skrzeplinami oraz naczyniaki żylne, składające się...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.