eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
4/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Walczymy o życie, zdrowie i uśmiech dziecka
ROZMOWA Z DR. HAB. ZBIGNIEWEM ŻUBEREM, PROF. NADZW., KIEROWNIKIEM ODDZIAŁU DZIECI STARSZYCH Z PODODDZIAŁEM NEUROLOGICZNYM, REUMATOLOGICZNYM SZPITALA ŚW. LUDWIKA W KRAKOWIE

Alicja Kostecka

Data publikacji online: 2017/12/04
Na początek trochę historii…

Szpital św. Ludwika powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i jest najstarszym szpitalem dziecięcym w Polsce. Istnieje już 141 lat, a oddział, którym kieruję, jest pierwszym ośrodkiem w kraju, który zajmował się chorobami reumatycznymi u dzieci. Fundatorami szpitala byli m.in. Anna Helclowa, Marcelina Czartoryska, ostatnia uczennica Chopina, i Jan Matejko. Głównym założycielem szpitala był prof. Maciej Leon Jakubowski, nazywany ojcem polskiej pediatrii, który sformułował realizowaną do dziś misję placówki – walczymy o życie, zdrowie i uśmiech dziecka. Dawna nazwa naszego szpitala jeszcze z czasów prof. Jakubowskiego to Szpital Świętego Ludwika dla Dzieci. Przede mną oddziałem kierowała dr Alicja Garlicka, która zaraziła mnie pasją do reumatologii.
Nasz oddział zajmuje się hospitalizacją dzieci w wieku 2–18 lat. W skład oddziału wchodzi pododdział neurologiczny kierowany przez dr Barbarę Prawdzic-Seńkowską, który zajmuje się dziećmi z różnorodnymi dolegliwościami z zakresu nerwowego – padaczką, bólami głowy, zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego i chorobami nerwowo-mięśniowymi. Na pododdziale reumatologicznym skupiającym reumatologów dziecięcych oprócz mnie dziećmi z chorobami reumatycznymi zajmuje się dr Małgorzata Sobczyk, dr Dorota Turowska-Heydel oraz dr Elżbieta Mężyk. Mamy pod opieką rosnącą liczbę dzieci z coraz liczniej występującymi chorobami autoimmunologicznymi, w tym chorobami reumatycznymi nazywanymi także chorobami tkanki łącznej oraz różnorodnymi rzadkimi chorobami wieku dziecięcego, w tym metabolicznymi. Generalnie zajmujemy się chorobami cywilizacyjnymi. W tym roku w ramach naszego oddziału rozpoczął działalność także pododdział endokrynologii kierowany przez dr Katarzynę Doleżał-Ołtarzewską. Naszym pacjentom zapewniamy pełny zakres rehabilitacji, która prowadzona jest na nowoczesnych oddziałach rehabilitacyjnych naszego szpitala w Radziszowie pod Krakowem.

Co wyróżnia ośrodek na tle innych placówek leczenia reumatologicznego?

Nasz ośrodek zajmuje się trudnymi i złożonymi przypadkami chorób wieku dziecięcego, do których należą schorzenia reumatyczne. Przyjmujemy pacjentów praktycznie z całej Polski, głównie z Małopolski, ale także z województw ościennych. Ponad 35% pacjentów pochodzi spoza Małopolski.
Zasadniczo trafiają do nas dzieci w wieku 3–18 lat, ale obecnie mamy pięcioro pacjentów w wieku poniżej 3 lat, bo granica chorób reumatycznych przesuwa się wyraźnie w kierunku...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.